Cosmos
Mam wrażenie, że co trzeci odcinek jest wyjątkowo dobry. Dziewiąty znajduję potencjalnie najlepszym.

Odpowiedz
OMG, ostatnie 9 minut serii zupełnie mnie sponiewierało emocjonalnie. Coś niesamowitego.

Odpowiedz
12 nominacji do nagród Emmy

http://www.motherjones.com/media/2014/07/cosmos-neil-degrasse-tyson-emmys

The Cosmos nominations are for:
Outstanding Documentary Or Nonfiction Series
Outstanding Writing for Nonfiction Programming
Outstanding Direction for Nonfiction Programming
Outstanding Art Direction for Variety, Nonfiction, Reality or Reality Competition Program
Outstanding Cinematography for Nonfiction Programming
Outstanding Picture Editing for Nonfiction Programming
Outstanding Main Title Design
Outstanding Musical Composition for a Series (Original Dramatic Score)
Outstanding Original Main Title Theme Music
Outstanding Sound Editing for Nonfiction Programming (Single or Multi-Camera)
Outstanding Sound Mixing for Nonfiction Programming and
Outstanding Special and Visual Effects.

[Obrazek: Bhd5845.gif]

Odpowiedz
Jest klimacik i ogólnie dużo plusów, ale mam 2 pytania:

1. czy to będzie takie patetyczne do końca?
2. czy narrator wyjaśni, co to znaczy, że wszechświat powstał z nieskończenie małego punktu?

Odpowiedz
1. Bardziej. Szczególnie w ostatni odcinek napierdziela patosem.
2. Raczej nie.

Takie proste pytania to najlepsze blokery :P
http://youtu.be/aHee6IulnHo?t=20s

Odpowiedz
ad. 2 takie coś znalazłem, choć nie wiem czy Cosmos na nie odpowiada. http://science.howstuffworks.com/dictionary/astronomy-terms/before-big-bang.htm

Odpowiedz
(03-04-2014, 22:13)Proteus napisał(a): bo przy pilocie bałem się trochę, że Cosmos może mamić widza sugestywną, poetycką narracją i wizualiami, ale pod względem merytorycznym będzie serwować same godne gimnazjum ogólniki.
Ja jestem po pierwszym odcinku i mam własnie takie odczucia, że fajnie byłoby to włączyć jakiemuś nastolatkowi, który jeszcze nic nie wie o skali i historii wszechświata, ale ja nie dowiedziałem się NICZEGO. Oglądać dalej, jest lepiej?

(22-07-2014, 12:42)Mental napisał(a): 2. czy narrator wyjaśni, co to znaczy, że wszechświat powstał z nieskończenie małego punktu?
Nie powiedział, że z nieskończenie małego, tylko mniejszego niż atom. Dużej różnicy to nie robi, ale podejrzewam, że całe obecne rozważania o tym małym punkciku to takie gdybanie i jeszcze trochę minie zanim dowiemy się skąd on i co to było.

Odpowiedz
Żyjemy we wnętrzu czarnej dziury.

Autorem tej koncepcji jest Polak, Nikodem Popławski, pracownik Uniwersytetu Indiana.

Handlujcie z tym dziwki :)

Tutaj wyjaśnienie dla tych, co matematykę ogarniają na etapie tabliczki mnożenia:

Odpowiedz
(22-07-2014, 18:31)desjudi napisał(a): ad. 2 takie coś znalazłem, choć nie wiem czy Cosmos na nie odpowiada. http://science.howstuffworks.com/dictionary/astronomy-terms/before-big-bang.htm

A white hole is a hypothetical body that acts in the opposite manner of a black hole, giving off serious energy and matter rather than sucking it in.

Well that's just racist.
Fuck the cavalry and the committee that recieves 'em.

Odpowiedz
Rozwala mnie jak pan redaktor kiwa głową słysząc o oscylacji neutrin. Jakby rozumiał.

Odpowiedz
To wyćwiczony gest redaktorów.

Odpowiedz
2 i 3 odcinek rzeczywiście lepsze, zaczęły się ciekawsze, mniej banalne i oczywiste rzeczy. Jedyne co denerwuje to, że Tyson często leje wodę i się powtarza (chyba ze cztery razy podczas nawijania o prędkości światła powtórzył, że jeśli patrzymy na coś odległego o minutę świetlną, to widzimy stan tego obiektu jaki był minutę temu), poza tym wolałbym więcej konkretów i trochę ambitniejszego podejścia do zagadnienia, bo zbyt często mam wrażenie kończenia wykładu w momencie gdy zaczyna być najciekawiej, na przykład wtedy, gdy mówił o pierwszym oszacowaniu prędkości światła, myślę sobie: super, zawsze się zastanawiałem jak ludzie to rozkminili. Co dostałem? Tyson powiedział, że określili to na podstawie czasu w jakim Wenus przelatuje po tarczy Słońca. Tyle. No, może jeszcze dodał, że potem trzeba do the math. No kurna, ja właśnie po to to oglądam, żeby mi chociaż z grubsza przybliżyli te math.

Odpowiedz
Skończyłem całość, z przyjemnością, nie ukrywam, ale zrobienie 13 odcinków jednak uważam za przesadę, bo zbyt często wiało nudą. Z minusów, to jeszcze sposób gadki Tysona czasami irytował, za bardzo się podniecał różnymi sprawami i niepotrzebnie tworzył atmosferę jakbyśmy właśnie wchodzili w posiadanie tajemnej wiedzy, a ja lubię jak ktoś gada szczerze i prosto z mostu, bez zbyt wielu ozdobników.
Miło było zobaczyć, zawsze się człowiek dowiedział paru pomysłowo zilustrowanych ciekawostek, ale wykonanie mogłoby być lepsze. Daję 7/10, ale pewnie jakbym był bardziej otrzaskany wśród dokumentalnych filmów to byłoby niżej.

Odpowiedz
A masz też wrażenie, że ta gestykulacja przesadna dopiero gdzieś po drodze się pojawiła? Że na początku trzymał to w ryzach? :)

Odpowiedz
Wrażenie mam podobne, ale nie wiem czy tak rzeczywiście było, czy po prostu się zmęczyłem tym jego sposobem gadania, więc pod koniec wszystko się bardziej rzucało w oczy.

Odpowiedz
Denerwujące powtarzanie Tysona ma uzasadnienie. Typowy Janusz ma dokładnie zrozumieć o co chodzi, a przecież dla większości samo określenie "prędkość światła" to abstrakcja ;)

Seria jest fantastyczna, puszczam mojemu 6 latkowi i robię za lektora.

Odpowiedz
Do oglądania z maluchem to świetny program, ale tak samemu, zwłaszcza jeśli się od czytania naukowych ciekawostek nie stroniło, to bywa nudnawo.

Odpowiedz
(26-08-2014, 16:01)decard napisał(a): Seria jest fantastyczna, puszczam mojemu 6 latkowi i robię za lektora.

Chwalę tak bardzo...

Odpowiedz
Cała (nowa) seria wylądowała dzisiaj na Netfliksie, na razie bez polskich napisów.

Odpowiedz

Digg   Delicious   Reddit   Facebook   Twitter   StumbleUpon