Dobry Glina, Zły Glina - temat poświęcony mundurowym
W temacie o koronawirusie narodziło się kilka ciekawych dyskusji na temat działań Policji, dlatego nie ma sensu zaśmiecać tamtego działu kolejnymi wrzutami o słusznych, czy też niesłusznych, interwencjach.

Żeby nie był to tylko suchy tekst to wrzucam jeszcze raz klasyk ostatnich dni. A może ktoś nie widział :)

Dyskusje o poczynaniach mundurowych spoza Polski także wskazane.

Odpowiedz
Pamiętajcie jednak, że to są wszystko anegdoty. Codziennie dochodzi do dziesiątek tysięcy interwencji na linii policja-cywile i może 0.1% z tych interwencji kończy się absurdalnym mandatem, przeszukiwaniem plecaka, przygniataniem kręgosłupa czy kontrolowaniem zamówień. Ja notorycznie olewam wskazania rządu i wychodzę na dwór ćwiczyć co drugi dzień. Miałem już dwa kontakty ze strażą miejską i dwa z policją i zawsze kończyło się na pouczeniu.

Nie zachowujmy się jak "New York Times" czy Murzyni w USA, którzy anegdotyczne przypadki strzelanin (w znakomitej większości uzasadnione) przekształcają w narrację o uciskaniu biednej afroamerykańskiej mniejszości. Jesteśmy biali :)

Odpowiedz
(14-04-2020, 10:08)Mental napisał(a): Pamiętajcie jednak, że to są wszystko anegdoty. Codziennie dochodzi do dziesiątek tysięcy interwencji na linii policja-cywile i może 0.1% z tych interwencji kończy się absurdalnym mandatem, przeszukiwaniem plecaka, przygniataniem kręgosłupa czy kontrolowaniem zamówień. Ja notorycznie olewam wskazania rządu i wychodzę na dwór ćwiczyć co drugi dzień. Miałem już dwa kontakty ze strażą miejską i dwa z policją i zawsze kończyło się na pouczeniu.

Nie zachowujmy się jak "New York Times" czy Murzyni w USA, którzy anegdotyczne przypadki strzelanin (w znakomitej większości uzasadnione) przekształcają w narrację o uciskaniu biednej afroamerykańskiej mniejszości. Jesteśmy biali :)

+1

Zresztą jaka jest alternatywa? HWDP i bandy rozwydrzonych nastolatków na ulicach? Trochę mi to przypomina kozaczków co krzyczą JP, ale jak tylko coś, to zaraz telefon, "bo panie władzo ktoś mi samochód porysował". Teraz tytani intelektu się cieszą hasłem "milicja", ale jak sąsiad zrobi dyskotekę po 22, to się nagle okaże, że policja potrzebna.

Ciężko oczekiwać, że motłoch będzie myślał kompleksowo, mame, po co analizować problem, widzisz mem ze złym policjantem, to znaczy, że zbrodniczy reżim. Tylko co w zamian?

Nie każdy policjant to milicjant, nie każdy klecha to pedofil, nie każdy muzułmanin to terrorysta.

Odpowiedz
(14-04-2020, 10:08)Mental napisał(a): Pamiętajcie jednak, że to są wszystko anegdoty. Codziennie dochodzi do dziesiątek tysięcy interwencji na linii policja-cywile i może 0.1% z tych interwencji kończy się absurdalnym mandatem, przeszukiwaniem plecaka, przygniataniem kręgosłupa czy kontrolowaniem zamówień. Ja notorycznie olewam wskazania rządu i wychodzę na dwór ćwiczyć co drugi dzień. Miałem już dwa kontakty ze strażą miejską i dwa z policją i zawsze kończyło się na pouczeniu.

Wszystko pięknie, tylko znajdujemy się w trochę innej sytuacji niż dotychczas.
Odmówić mandatu za 500 zeta można oczywiście. Tylko są już dziesiątki spraw, że w takim przypadku policja pisze donosik do PIS (he he he, Powiatowy Inspektorat Sanitarny), a oni dowalają 5 albo 10 albo 15 kafli kary. I tu już nie ma zmiłuj, albo płacisz i dopiero potem się odwołujesz, albo komornik Ci ściąga z konta. A to już są kwoty, że dla wielu osób w obecnej sytuacji, to jest być albo nie być.

Co oczywiście nie znaczy że wszyscy policjanci są wredni. Zapewne i tam są szlachetne dusze :)
Wtedy śmieli się znowu, uważając, że to okropnie komiczne, że Paszczak przez całe życie robił to, na co nie miał ochoty, tylko dlatego, że nie potrafił odmówić.

Odpowiedz
Cytat:są już dziesiątki spraw

Ile dokładnie? I dalej: ile kończy tylko na pouczeniu?

Odpowiedz
Wszystkie te sprawy - 5 tys. mandatu bo wyszedł po piwo, 12 tys. za jazdę na rowerze, 10 tys. bo siedzieli w samochodzie i rozmawiali to są takie sprawy (policja->Inspekcja Sanitarna-> potężna kara). Wybacz ale nie chce mi się tego liczyć i sprawdzać wszystkich portali.

Tak, ja rozumiem, że zwykłych pouczeń jest pewnie duuuużo duuużo więcej.
Po prostu zwracam uwagę, że powszechne, nie tylko tutaj zachowanie "oleję mandat, niech mnie ścigają po sądach" może się skończyć 10-15 kaflami, które musisz zapłacić od razu, albo ściągną Ci przez komornika. I w sądzie to nie oni będą udowadniać Twoją winę, tylko Ty w sądzie będziesz udowadniał, że nie jesteś wielbłądem.
Że przejażdżka na rowerze albo kupno browara może Cię kosztować kilkumiesięczne zarobki.

Tylko tyle i aż tyle, aczkolwiek rozumiem, że wybrałeś opcję życia na krawędzi, więc to piszę raczej do innych członków forum. Tych mientkich nie tfardych :)
Wtedy śmieli się znowu, uważając, że to okropnie komiczne, że Paszczak przez całe życie robił to, na co nie miał ochoty, tylko dlatego, że nie potrafił odmówić.

Odpowiedz
Cytat:5 tys. mandatu bo wyszedł po piwo, 12 tys. za jazdę na rowerze, 10 tys. bo siedzieli w samochodzie

Założę się, że w skali całego kraju nie było więcej niż 7 przypadków, w których faktycznie ściągnięto od kogoś taką kasę. No dobra, zaokrąglam - maksymalnie 10.

Spoko, rozumiem, że to bulwersujące i nagłośnione przez portalozę. Wiadomo, że nie będą w mediach nagłaśniać tysięcy przypadków pouczeń, przypadających na jeden horrendalnie wysoki mandat.

Zwracam tylko uwagę, że mamy tu do czynienia z gigantycznym skrzywieniem percepcji.

Btw, gdybym to ja bym komendantem policji, nakazałbym patrolom jeździć po mieście i nadawać komunikaty przez megafon - po niemiecku. Dla zwiększenia dramaturgii :)

Odpowiedz
Podam liczby ze swojego regionu, aczkolwiek są to mandaty za złamanie zasad obowiązku kwarantanny.

U mnie jest 13 mandatów na łączną kwotę 65 tysięcy nałożonych przez sanepid.

Osoby zostały ukarane za opuszczanie miejsc kwarantanny (np. wyjście do sklepu), nie odbieranie telefonów, nie otwieranie drzwi.

Odpowiedz
Cytat:aczkolwiek są to mandaty za złamanie zasad obowiązku kwarantanny.

Dobrze, że doprecyzowałeś. Ja przez cały czas mówię o mandatach dla osób, które nie znajdowały się pod przymusową kwarantanną.

I policzmy: 20 marca podniesiono maksymalną kwotę kary za złamanie zasad kwarantanny do 30 tysięcy złotych. Zakładając, że te 13 mandatów wystawiono po 20 marca, to gdyby policja i sanepid chcieli maksymalnie wydoić swoje ofiary, mogli wystawić mandaty na łączna sumę 390 tysięcy.

Odpowiedz
No więc podstawowy problem, że trudno znaleźć dane ile z tych kar dotyczy "jazdy na rowerze" a ile dotyczy "złamania obowiązku kwarantanny przez osobę zarażoną".
Tutaj też są jakieś liczby ale trudno powiedzieć czego tak naprawdę dotyczą:
https://www.tokfm.pl/Tokfm/7,103085,25838503,kary-za-zlamanie-kwarantanny-juz-sie-sypia-trzeba-zaplacic.html

@Mental
Tak sprawa jest wyolbrzymiona z całkiem uzasadnionego powodu - potencjalna olbrzymia kara za błahostkę.
Jak w Poznaniu i okolicach będzie grasował snajper szaleniec to w mediach i internecie będą informować na czerwono że dziś znów zginęły dwie osoby a nie, że 600 tys. przeżyło dzień.

Odpowiedz
To zależy. Jak kilka lat temu w Phoenix (Arizona) grasował snajper-szaleniec i strzelał do przypadkowych kierowców na międzystanowej, to media średnio informowały. Bo snajperem był Latynos, w dodatku nielegalny imigrant :)

Odpowiedz
Co wy tu pierdolicie. Po pierwsze sanepid nie naklada mandatow karnych bo te nie moga przekroczyc 500 zl chyba ze w zbiegu wykroczen do 1000 zl.
Dlatego jak czytam, ze Policja jak ktos nie przyjmuje mandatu karnego to pisze do sanepidu to ogarnia mnie smiech.
Terminator | Aliens | Terminator 2: Judgment Day | True Lies | Titanic | Avatar
Directed by James "THE KING" Cameron

Odpowiedz
Czytamy ze zrozumieniem. Nie pisałem o tym, że Inspekcja sanitarna wali mandaty tylko kary administracyjne. I tak, policja nigdzie nie donosi:
[Obrazek: 595835795951774541524578_1586380086Dgpfi...lTm7bX.jpg]

"Ustalenia naruszeń przedmiotowego zakazu organ dokonał w oparciu o notatkę urzędową funkcjonariusza Komendy Powiatowej Policji w Brzezinach"

No chyba że to fejk.

Odpowiedz
To chodzi pewnie o osoby, które spierdalają z obowiązkowej kwarantanny, a nie zwykłych ludzi, którzy chodzą sobie po mieście czy biegają i jeżdżą na rowerze. No dajcie spokój. Łykacie wszystko jak pelikany.

Odpowiedz
Na to by wychodziło, bo chodzenie do sklepu po piwo póki co nie jest zakazane.
Jeśli miał kwarantannę to mu się należało.
AS FOR THE GOOD NEWS... THERE'S NO FUCKIN' GOOD NEWS
Nie interesuje mnie kino ogólnie, a jedynie filmy o tym, co mnie interesuje.
Recenzje filmów i komiksów

Odpowiedz
Było milion razy. Było już tak wiele razy, że w umysłach konsumentów portalozy ten jeden przypadek rozmnożył się do 100 tysięcy w skali kraju :)

Odpowiedz
(14-04-2020, 14:01)Mental napisał(a): Btw, gdybym to ja bym komendantem policji, nakazałbym patrolom jeździć po mieście i nadawać komunikaty przez megafon - po niemiecku. Dla zwiększenia dramaturgii :)

A brzmiałoby to tak :D

Odpowiedz
To jeszcze w temacie jak to biedna policja wcale nie donosi:
https://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/koronawirus-polska-sanepid-wystawil-juz-kary-na-5-mln-zl-kto-decyduje-o-ich-wysokosci/1cpb4w4

Kilka smaczków :D

Kary wymierzane są w drodze decyzji administracyjnej, najczęściej na podstawie pisemnej notatki przekazywanej przez policję. Jak informuje GiS, do tej pory do stacji sanitarno-epidemiologicznych w całej Polsce wpłynęło 6 tys. 769 notatek od przedstawicieli tej formacji (stan na 14 kwietnia 2020). W ciągu jednej doby przychodzi ich kilkaset.

Z naszych ustaleń wynika, że często notatki policji są niesamowicie skąpe w informacje i ograniczają się do zaledwie kilku zdań typu: „Obywatel X, który powinien przebywać na kwarantannie, nie odebrał telefonu” albo „Obywatela Y nie zastano pod takim adresem”. – Na podstawie takich notatek mamy kogoś karać? Policja chce się wykazać, więc mnoży takie notatki, jak dzika. W moim przekonaniu, niezależnie od wysokości kar, większość ludzi i tak się odwoła i wygra – podkreśla rozmówca Onetu.

No i ciekawe ile z tego jest za faktyczne złamanie kwarantanny a ile ze to że ktoś się krzywo uśmiechnął jadąc na rowerze z browarem :)

Odpowiedz
Akurat donoszenie w tej kwestii jest jak najbardziej wskazane i bardzo dobrze, ze notatki leca lawinowo za zlamanie kwarantanny.

Odpowiedz

Digg   Delicious   Reddit   Facebook   Twitter   StumbleUpon  

Użytkownicy przeglądający ten wątek:
11 gości