Dragged Across Concrete (2019) reż. S. Craig Zahler
Krew na betonie, krew na betonie.

Odpowiedz
(27-06-2019, 00:35)Krismeister napisał(a): Krew na betonie, krew na betonie.

Ubiegłeś mnie ;)
"Wake the fuck up, Samurai. We have a city to burn."

Profil Letterboxd

Odpowiedz
Wąsy Mela pachną jak ostatnie dni wakacji.

Odpowiedz
skoro wątek jest i tak wywleczony to chciałem tylko napisać że film o wiele lepszy niż podobny tematyką i nastrojem a chwalony tu i ówdzie "good time".
świetnie napisane i zagrane postacie które chce się oglądać, kilka nieoczywistych zabiegów, nuta greckiej tragedii.
naprawdę dobre kino lat 90 :P
tak że o.

Odpowiedz
Film dobry - utrzymuję swoją ocenę. Niestety - także przewidywalny (w sensie - wiadomo, kto zostanie ukarany, a kto wygra na loterii). I ta przewidywalność i konwencjonalność fabuły powodują, że dłużyzny Zahlera zaczynają przeszkadzać. Dłużyzny nie przeszkadzają, jak nie wiesz, co cię czeka w następnej scenie, ale kiedy potrafisz przewidzieć rozwój wypadków na godzinę do przodu, to pojawia się irytacja i zniechęcenie. Tak było/jest w moim przypadku.

7/10

Odpowiedz
Ależ dziwaczny, w pozytywnym sensie, film. Bardzo autorski, klimatyczny, chwilami przypominał mi pod tym względem pierwszy sezon True Detective, gdzie nawet zwyczajne sceny potrafiły mieć w sobie coś niesamowicie niepokojącego i sprawiać wrażenie, że za chwilę może stać się dosłownie wszystko. Poszedłbym nawet o krok dalej i powiedział, że są tu pojedyncze momenty kojarzące się ze stylem Davida Lyncha.

Na wyróżnienie zasługują również bardzo dobre zdjęcia, szczególnie w świetnie sfotografowanym finale. W ogóle cała ta sekwencja to taka ilustracja określenia mniej znaczy więcej. Super.

8/10

Brawl i teraz Dragged podobały mi się tak bardzo, że chyba nie mam już wyjścia i muszę powtórzyć Tomahawk i sprawdzić, czy aby teraz gdy już poznałem styl reżysera nie odbiorę go inaczej.

Odpowiedz
O jaki dobry film.

Wszystko mi tu siedzi idealnie. Sama historia jest prosta, ale kluczem jest tutaj jest sposób jej opowiedzenia. Wszystko rozgrywa się powolnie, brutalnie wręcz przyziemnie. Jak to jest fenomenalnie zmontowane - sceny wybrzmiewają, udało się tutaj uchwycić zwyczajne czynności, które bohaterów uwierają przez to, jak siermiężne bywają. Mało kto zwraca w swoich filmach uwagę na takie rzeczy. Zahler na wielu poziomach zrobił tutaj zwierciadło dla rzeczywistości. Bolesne zwierciadło. Bo w jego historii złe rzeczy mogą spotkać ludzi kompletnie niewinnych i "przeciąganie po betonie" dla niektórych kończy się fatalnie. To jednak nie jest film o beznadziei, absolutnie nie. Powiedziałbym, że Zahler mówi tutaj głównie o tym, że nic już na świecie nie jest jednoznaczne. Nawet to, czy piosenkę w radiu śpiewa chłop czy baba. Potęga jego filmu polega jednak na tym, że mówi o tym w bardzo zawoalowany sposób.

Każdy bohater ma swoją rolę wykrojoną co do milimetra. Co jednak istotne - na poziomie scenariusza nie ma o postaciach jakoś specjalnie dużo informacji. Zahler sporo tutaj ciężaru przenosi na aktorów. To ich gra, mimika, sposób mówienia, zachowania i wygląd opowiada ich historię. Nazwać to mistrzostwem ekspozycji, to mało powiedzieć. Bardzo filmowa reżyseria, wykorzystująca w 100% narrację jakie daje to właśnie medium. Osobnym mistrzostwem są dialogi. Przemycona w nich ilość komentarzy odnośnie dzisiejszej (chociaż teraz już może należy mówić "wczorajszej") rzeczywistości, mnie zachwyca. Bywa to nawet zabawne, jednak głównie jest gorzkie. Odbieram to jako przyziemną i życiową filozofię, z którą się zgadzam. Pewnie dlatego tak mocno do mnie trafia. Cały ten film to zresztą hołd dla prostoty, dla zwykłego człowieka, który chciałby, żeby świat go otaczający był chociaż trochę sprawiedliwy. Niestety jednak, jest jaki jest, a ukoronowanie tego przekazu odbywa się w fenomenalnym wątku postaci Jennifer Carpenter. W tych kilkunastu minutach Zahler wali już totalnie obuchem w łeb. Niesamowicie blisko jest tym samym przegięcia, upadku do dołu, który sam wykopał, może wręcz bycia śmiesznym. Co go przed tym ratuje? Moim zdaniem precyzja i konsekwencja. Gdyby scena, którą wspominam znalazła się w filmie zbyt wcześnie, albo zbyt późno, to miałaby właśnie takie zgubne dla narracji skutki, o których wspomniałem. Tutaj jednak jest ona idealnie w środku. Wręcz co do sekundy. To ona łączy obie strony filozofii Zahlera. Ten dualizm świata, tę jego obserwację mówiącą o rzeczywistości, gdzie sprawiedliwość niby jest, ale chyba pojawia się w życiu ludzkim na zasadzie loterii, co sprawia, że sprawiedliwością w zasadzie być przestaje. To jest mistrzostwo świata, co on tutaj robi, to co mówi. Jestem zachwycony.

Aktorzy, których Zahler w swojej konstrukcji, obdarzył dużym zaufaniem, spisują się bardzo dobrze. Gibson i Vaugh to duet idealny. Jednak daleko im do "fajności" różnych policyjnych tandemów. Tutaj znowu odzywa się brutalny realizm opowieści. Nic tutaj nie jest na siłę. Bywa jednak i zabawnie, i przykro. Bo tak, to właśnie bywa. Nie ma co tutaj jednak spodziewać się jakichś aktorskich fajerwerków, szarży i wielkich dramatów na ekranie. Nie ten adres. I dobrze. Każdy element filmowy jest tutaj skrojony na miarę. Tak jak i piękne zdjęcia. Zawsze przemyślane, ale nie gubiące wartości estetycznych.

"Dragged Across Concrete" to film bardzo autorski. Zarówno na poziomie formalnych, jak i w treści. Jednocześnie nie wyważający żadnych drzwi. Oparty na prostych środkach, oferujący proste obserwacje. Pozornie proste, bo w życiu nic tak naprawdę proste nie bywa. Dlatego Zahler, żeby tę prostą opowieść stworzyć musiał wymierzyć wszystko bardzo precyzyjnie. Brak mi słów, żeby opisać, jak ogromne wrażenie na mnie zrobił. Dlatego piszę i piszę, z nadzieją, że jakoś chociaż zbliżę się, do wyrażenia swoich emocji po tym, co zobaczyłem. Pewnie jednak nie jestem w stanie.

Czołówka filmów w ogóle dla mnie. Ocena, nawet najwyższa możliwa, nie odda tego, jak jestem zachwycony.
.

Odpowiedz
Cytat:Tak jak i piękne zdjęcia. Zawsze przemyślane, ale nie gubiące wartości estetycznych.
Mnie trochę zaskoczyło, jak dobre są zdjecia w DAC. Poprzednie filmy Zahlera były sfotografowane po prostu solidnie, ale wsród ich zalet nie wymieniłbym akurat zdjęć, tutaj wręcz przeciwnie, wiele kadrów jest naprawdę świetnie skomponowanych, zwłaszcza w finale, w którym ustawienia kamery doskonale zgrywają się z wydarzeniami. I co najważniejsze, swoim pietyzmem wcale nie kolidują z surowym charakterem całego filmu.

Odpowiedz

Digg   Delicious   Reddit   Facebook   Twitter   StumbleUpon