For All Mankind (1989)
[Obrazek: 001rrks.jpg]

simek napisał(a):For all mankind - Najlepszy, najciekawszy, wzruszający i zapierający dech w piersiach dokument. To skandal, że jest tak mało znany - 3(słownie: trzy) głosy na filmwebie, dla kapitalnie zmontowanego filmu dokumentującego jedno z najważniejszych wydarzeń w historii ludzkości! Tak dla informacji - to nie jest nudny dokument w którym naukowcy i kosmonauci opowiadają o locie w kosmos, tylko montaż wszystkiego co nakręcił Apollo 11 podczas pierwszego lotu na księżyc. Wszystko(oprócz jednego mało ważnego ujęcia) było Filmed on location by United States National Aeronautics and Space Administration. Ogromnie się cieszę że dowiedziałem się o istnieniu takiego filmu, bo myślałem, że jedyne co mamy to nędzne parę sekund które pokazywano w telewizji, a okazało się, że calutka misja była kręcona wieloma kamerami. Ten film to taka Odyseja kosmiczna tylko naprawdę. To tak jakby zamiast desantu z Szeregowca Ryana dostępny był cały zapis ataku od jakichś dziennikarzy wojennych, albo zamiast inscenizacji z Lotu 93 ktoś nagrał i udostępnił zapis 11 września, chociaż to oczywiście wydarzenia o dużo mniejszej wadze. Wspaniały dokument 10/10

Nic tylko się podpisać czterema kończynami :) Film jest zlepkiem krótkich filmików nagranych podczas [wszystkich?] misji Apollo w latach 1968-1972 (nie tylko A11). Niektóre fragmenty zna każdy (słynne "Houston we have a problem here", pierwsze kroki Armstronga na Księżycu), niektóre przed powstaniem filmu widziało tylko kilka osób - filmiki dla NASA nie miały żadnej wartości naukowej, więc zostały zamrożone i czekały 20 lat na odkrycie. Film toczy się w kolejności chronologicznej - najpierw obserwujemy przygotowania do startu, następnie lot na Księżyc, lądowanie oraz eksplorację, i w końcu powrót na Ziemię. Jakość zdjęć jest różna - od gruboziarnistych do prawdziwych żylet, a całość dopełniają komentarze kilkunastu astronautów, którzy brali udział w tych misjach, a w tle przygrywa Brian Eno. Kapitalny film, jeden z nielicznych dokumentów do wielokrotnego obejrzenia.

Odpowiedz
Odyseja Kosmiczna? Jak najbardziej. Nawet w pewnym momencie astronauci puszczają z odtwarzacza temat z filmu Kubricka :) Ogólnie film jest rewelacyjny pod każdym względem, zwłaszcza, jeśli chodzi o zdjęcia. W niektórych ujęciach nie mogłem uwierzyć, że to są AUTENTYCZNE zdjęcia, wykonane przez kamery NASA, normalnie miałem wrażenie, że oglądam znowu Odyseję. No i sami astronauci wymiatają - bieganie po Księżycu i wesołe podśpiewywanie, zakład o 500 dolarów dotyczący słów po zejściu na powierzchnię satelity, czy opisany sen jednego z nich po którym autentycznie miałem ciarki na plecach... cudo, po prostu cudo.

[Obrazek: vlcsnap2011071420h46m44.png]
Takie widoczki to norma.

Odpowiedz
Tak w ogóle to duże brawa dla Criteriona, które takie perełki znajduje, rekonstruuje obraz do jakości HD i wydaje. Szkoda tylko, że nawet jakbym chciał być uczciwy i kupić sobie od nich chociażby ten dokument, to nie jest on dla europejczyków - wszystkie Criteriony mają region 1, albo A, więc dopiero jak dorobię się odtwarzacza region-free to For all mankind wyląduje na półeczce.

Odpowiedz
podobny w tych klimatach film ukazał się w tym roku na Youtube z okazji lotu gagarina:

Odpowiedz
(14-07-2011, 23:14)simek napisał(a): Tak w ogóle to duże brawa dla Criteriona, które takie perełki znajduje, rekonstruuje obraz do jakości HD i wydaje. Szkoda tylko, że nawet jakbym chciał być uczciwy i kupić sobie od nich chociażby ten dokument, to nie jest on dla europejczyków - wszystkie Criteriony mają region 1, albo A, więc dopiero jak dorobię się odtwarzacza region-free to For all mankind wyląduje na półeczce.
Film wyszedł także w UK w serii Masters of Cinema - na blu i DVD. Jakość obrazu jest identyczna, a dodatki niemalże pokrywają się z Criterionem ;)

ps. innym filmem o lotach na Księżyc, który można obejrzeć w HD jest In the Shadow of the Moon - podobno jest równie dobry, mimo że wygląda na bardzo konwencjonalny dokument z "gadającymi głowami".

Odpowiedz
(15-07-2011, 00:43)soldamn napisał(a): podobny w tych klimatach film ukazał się w tym roku na Youtube z okazji lotu gagarina

Hmm... filmem to ja bym tego nie nazwał. To raczej niezły zbiór tapet (do momentu, w którym nie przerzucają się na materiał źródłowy, bo wtedy to mało co widać) i klka dobrych melodii pod obieranie ziemniaków, które od czasu do czasu przerywa Gagarin po raz n-ty zgłaszając bazie, że wszystko w porządku. Nie ździerżyłem.
Don't play with fire, play with Mefisto...
http://www.imdb.com/user/ur10533416/ratings

Odpowiedz
Niesamowity film, który sprawia że jeszcze bardziej wkurzają mnie idioci, którzy nie wierzą w lądowanie na Księżycu.

Odpowiedz

Digg   Delicious   Reddit   Facebook   Twitter   StumbleUpon  

Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości