For All Mankind (Apple, 2019)
[Obrazek: KxkTfEQ.jpg]

For All Mankind, czyli jeden z oryginalnych seriali nowej platformy streamingowej stworzonej przez Apple'a. Osobiście uważam, że zapowiada się najciekawiej ze wszystkich zapowiedzianych.

Ma to być jedna z historii "co by było, gdyby". Alternatywna rzeczywistość, w której to Związek Sowiecki, jako pierwszy wysłał człowieka na Księżyc. Mimo wszystko wyścig o podbój kosmosu trwa.

W obsadzie aktorskiej Joel Kinnaman, Michael Dorman, Sarah Jones, Arturo Del Puerto, Sonya Walger.

Reżyserem jest Seth Gordon, czyli człowiek, który może nie budzić zbyt dużego zaufania (w jego filmografii głównie komedie, ale ludzie od "Kac Vegas" pokazali w tym roku, że nie musi to mieć większego znaczenia). Dużo lepiej wygląda to przy nazwiskach scenarzystów, bo są to goście, którzy pracowali chociażby przy Fargo czy Battlestar Galactica - Ronald D. Moore, Ben Nedivi i Matt Wolpert.

Apple zamówiło już 2. sezon. Premiera pierwszej serii wraz ze startem platformy - 1 listopada.

Ja tam jestem dobrej myśli, ale mam nadzieję, że na końcu nie okaże się, iż sowieci wszystko wymyślili i sfabrykowali lądowanie na Księżycu :)

Odpowiedz
Lol, myslalem ze to bedzie fabularyzowana wersja dokumentu po prostu. Obejrze, bo Michael Dorman <3
- I don't advise a haircut, man. All hairdressers are in the employment of the government. Hairs are your aerials. They pick up signals from the cosmos, and transmit them directly into the brain. This is the reason bald-headed men are uptight.
- What absolute twaddle.  

Odpowiedz
Jak najbardziej, w For All Mankind jest pokazana alternatywna historia wyścigu na ksieżyc - z pewnością takiego zwrotu, jaki zaproponowaleś, nie będzie. Gra aktorska jest trochę nierówna - kobiece role bardzoej pozwalają wczuć się w klimat serialu. Jeden z głównych astronautów gra dość "drewniano", ale może akurat jegp rola wymagała takiego wykreowania postaci. Podobny dysonans można zauważyć w dekoracjach - raz są bardzo szczegółowo odwzorowane (np. astronauci posiadają zegarki misji - Omega Speedmaster Professional podczas misji w kosmosie i na księżycu), a w innych miejscach ma się wrażenie, że producent mógłby postarać się trochę lepiej. Z większym rozmachem i składem osobowym powinna być przedstawiona sala centrum lotów w Houston, w końcu lecimy w kosmos, na ksieżyc czy zarządzamy pracą bazy. Poza śledzeniem samego współzawodnictwa między Amerykanami a Sowietami, w kolejnych odcinkach poznajemy dokładniej kolejne postacie i ich przeszłość m.in. Wernera von Brauna i jego udział niemieckiej machine zbrodni. 

For All Manking mogę polecić fanom eksploracji kosmosu. Ale nie dla tych osób, które tematykę ową traktują śmiertelnie poważnie ;-) 

PS. Jak już jesteśmy przy produkcjach Apple TV+. Skoro już otrzymałem gratis roczną subskrypcję, sprawdziłem co oferują inne produkcje Apple: Servant i Dickinson. Nie jestem fanem filmów w klimacie Dickinson - ale muszę przyznać, że serial ten mimo kontrowersyjnych dla tradycjonalistów niektórych scen, ogląda się przyjemnie. Jak na komediodramat jest wciągający - duża w tym zasługa roli charyzmatycznej Emily Dickinson odgrywanej przez Hailee Steinfeld. 

Jeszcze lepiej wypadł "Servant" - dramat z elementami horroru. Już dawno żaden serial mnie tak nie wciągnął. Nie dziwi też wysoka ocena tego serialu na https://www.rottentomatoes.com/tv/servant 
Mam tylko nadzieję, że twórcy nadal będą trzymali wysoki poziom i nie będzie ich kusiło aby wplatać banalne i oczywiste elementy fabularne. Servant może budzić kontrowersje i nie przypaść do gustu osobom religijnym (a dokłandiej katolikom) - ale cóż, takie mamy czasy, że twórcy boją się sięgać po ostrzejsze alternatywy. 

Odpowiedz
(15-12-2019, 17:38)grimlock napisał(a): Servant może budzić kontrowersje i nie przypaść do gustu osobom religijnym (a dokłandiej katolikom) - ale cóż, takie mamy czasy, że twórcy boją się sięgać po ostrzejsze alternatywy. 

A jakie to kontrowersje wywołuje? Serio pytam :) Ja chyba jestem nietypowym katolikiem, bo mi serial przypadł do gustu i żadnych kontrowersji nie widzę, przynajmniej po 3 odcinkach. Co prawda kolejnych jeszcze nie widziałem, ale nadrobię bo bardzo fajny serial. Ale ja nie widziałem kontrowersji w "Good Omens", a podobno serial Netflixa (przepraszam, pomyłka, Amazona;)) wiele osób oburzył, była nawet petycja.

Ale może to wina "Preachera", bo to jedyny kontrowersyjny serial jaki widziałem, mogę się zgodzić, że niektórzy poczuć się mogą urażeni,  zwłaszcza wątkami związanymi z Jezusem. Wiem że komiks jest mocniejszy, ale przyznam, że niektóre sceny ( a cenię sobie "Ostatnie Kuszenie Chrystusa", "Żywot Briana" jest moją ulubioną komedią), choćby te z początku naszej ery z Jezusem, wywoływały u mnie taką reakcję, że czułem się na tych scenach dziwnie nieswojo. Ale widocznie ten serial nikogo w USA nie obchodził do tego stopnia, że nikt nie zaprotestował z Kościoła Katolickiego, bo nikt go nie oglądał. A w porównaniu z nim takie GO z Tennantem to jak bajka dla grzecznych dzieci. Przez to co widziałem w Kaznodziei każda inna kontrowersja w innym serialu wydaje mi się niczym specjalnym, bo i tak nie przeskoczą tego co zobaczyłem w adaptacji komiksu.

Odpowiedz
Nie chcę nadmiernie zdradzać fabuły. Ale w piątym odcinku Leanne już nie jest taka niewinna, gdy odwiedza ją niedawno poznana "przyjaciółka". Dlatego wspomniałem o tym jako o kontrowersji - gorliwy katolik, tak statystycznie nie postępuje ;-)  

Odpowiedz

Digg   Delicious   Reddit   Facebook   Twitter   StumbleUpon