Found footage - ssą czy mają potencjał?
Tak jak w temacie. Kolejne rozkminy Crova, które bardziej są pytaniem, zaczątkiem dla dyskusji, niż jakąś konkret refleksją.

W życiu nie oglądałem dużo found footage, a jezeli juz to te bardziej oryginalne - CLOVERFIELD, CHRONICLE, AFFLICTED, TROLLJEGEREN. Wydaje mi się, że BLAIR WITCH PROJECT widziałem jak jeszcze duzo się o nim mówilo, ale już np. PARANORMAL ACTIVITY czy REC nie oglądałem.

Ale zastanawialem się nad tym co sądzicie o tym gatunku. Czy jest warty eksplorowania przez filmowców, czy raczej powinni go olać?

Z moich doświadczeń z w/w filmami wyciągnąłem wnioski, że da się z tego coś ciekawego wycisnąć. Np CLOVERFIELD świetnie się sprawdził moim zdaniem jeżeli chodzi o świeże pokazanie historii o wielkim potworze.

Wszystkie te filmy jednak cierpią dla mnie na jedna tą samą bolączkę - po co bohater to kręci. W CHRONICLE jest to na początku uzasadnione, ale im dalej w las tym mniejszy to ma sens (nie mówiąc już o fragmentach z kamer ochrony itp.). Także dla mnie to jest największym minusem tych filmów (jeżeli chodzi o format, to tak abstrahując od samych historii).

Osobiście zawsze preferuję klasycznie wyglądający film nad fałnd futydż, ale wydaje mi się, że to format/gatunek/sposób opowiadania historii, z którego można by coś wycisnąć.

Jakiego rodzaju historie możnaby najlepiej tym opowiadać? Głównie używa się tego do horrorów i w sumie ma to sens, choć odnoszę wrażenie (bardziej z opinii, niż z własnych doświadczeń), że zbyt często używa się tego jako skrótu i oszustwa w oszukiwaniu widzów.

No dobra, wiec wracając:

Found footage - ma potencjał czy ssie? I dlaczego ssie albo ma potencjał?
#ChristopherLOLan #ChristopherTrollan

Odpowiedz
Mnie sie found footage ogólnie podoba - lubię tę konwencję, można w niej zrobić bardzo klimatyczne rzeczy, nadaje się do horroru bo przenosi cię w środek wydarzeń i zwiększa ich realizm. Do tego jakoś tak się składa, że te tanie filmy FF są zaskakująco dobrze zagrane.

Wkurzają mnie tylko dwie rzeczy: po pierwsze - zbyt wiele filmów sili się na wyjaśnienie, dlaczego wszystko jest nagrywane. Tak jak Chronicle albo PA:The Marked Ones. Tak bardzo chcą uwiarygodnić konwencję, że efekt jest odwrotny.

Po drugie: zakończenia FF to najczęściej sztampa nad sztampami. Aby footage mógł zostać foundnięty, musi zostać zgubiony, czyli wszyscy giną, co jest wiadome z góry. Pierwsze PA było chlubnym wyjątkiem, ale już np. Europa Report, Apollo 18, Skinwalker Ranch - o ile podoba mi się ogólny pomysł na te filmy, to zakończenie psuje wszystko.

Mimo wszystko sam gatunek jest spoko, nie mam nic przeciwko niemu, a wręcz lubię. Pozwala niskim nakładem stworzyć coś naprawdę pomysłowego i fajnego.

Odpowiedz
Mam podobnie jak wojskowy. Lubię to, taka konwencja mimo klisz i sztampy i wiadomego zakończenia i masy głupot daje niezłego kopa do klimatu i (czasami) realizmu przedstawionych zdarzeń, jeśli zostanie odpowiednio wykorzystana (jak w pierwszym REC właśnie - nagrywają jakiś program o strażakach i biegają za nimi z kamerą, ot, zwykły dzień w pracy który kończy się źle, a nie jakieś "ha, mam kamerę, dawaj idziem do lasu" czy "tu straszy, zostajemy i nagrywamy a nie spieprzamy").

Problem w tym, że ciężko dorwać jakiś naprawdę dobry film tego typu. Ostatnio oglądałem Willow Creek - para szuka bigfoota w lesie mówiąc krótko - i widać, że można było tam wyciągnąć znacznie więcej. Potencjał był ogromny, w pełni został wykorzystany chyba w scenie w namiocie tylko i to jest smutne. Ale tak jest chyba z każdym filmem każdego gatunku... zawsze może być lepiej :)

Odpowiedz
Ja z kolei już mam dość. O ile kilka lat temu found footage było czymś w miarę świeżym, to teraz jest to już produkt zdecydowanie przeterminowany. Przez ostatnio nasilająca się modę na FF, powstaje mnóstwo filmów, w których ten patent jest wciśnięty kompletnie na siłę(chociażby ostatni film Ti Westa - "Sacrament", który równie dobrze mógłby być nakręcony "po bożemu" i nic by nie stracił). Są też tak kuriozalne przypadki jak azjatycki "Noroi" albo "Paranormal Activity," gdzie widzimy jak bohaterowie myją naczynia albo jedzą kotlety, a coś się dzieje dopiero w ostatnich kilkunastu minutach. Kilka lat temu byłbym zaintrygowany kolejnym filmem w tym stylu, a teraz uważam to za nic więcej jak tylko naciągany, efekciarski zabieg.

Odpowiedz
I to jest fajne - uważasz, że to efekciarski zabieg, choć budżety tych filmów rzadko przekraczają 5 baniek.:)

Odpowiedz
Osobiście nie jestem jeszcze znudzony tego typu filmami. Nie wiem czy to sprawka mojego uwielbienia dla takich produkcji czy może jeszcze za mało tego typu filmów widziałem. Fakt, są lepsze i gorsze filmy tego rodzaju, ale jak dla mnie kamera "z ręki" wprowadza do filmu świetny klimat w który bardzo mocno można się wczuć. Kto nie widział to polecam: http://www.filmweb.pl/film/V+H+S-2012-643860
arturs123, proud to be a member of Forum KMF Film.org.pl since Oct 2012.

Odpowiedz

Digg   Delicious   Reddit   Facebook   Twitter   StumbleUpon