Gargoyles
[Obrazek: GargoylesLogo.jpg]

Cytat:Serial opiera się na nocnych stworzeniach zwanych gargulcami. Kamienne posągi za dnia, które nocą stawały się najpotężniejszymi wojownikami znanymi człowiekowi żyły w harmonii z mieszkańcami bronionego przez siebie zamku Wyvern w średniowiecznej Szkocji. Jednak pewnego dnia ludzie zdradzili swoich strażników i w wyniku intrygi większość klanu została zamordowana wtedy, gdy była najbardziej bezbronna.

Dziesięć wieków później, w roku 1994, multimiliarder David Xanatos postanawia sprawdzić czy stara legenda jest prawdziwa i przenosi zamek kawałek po kawałku na szczyt swojego wieżowca w Manhattanie, tym samym budząc do życia sześciu pozostałych gargulców.

A zresztą co tam opis, oglądnijcie sobie to świetne intro i już wszystko wiecie:

I znowu niemiecka telewizja mi się kłania, gdzie poznałem tę serię. I przez długi czas zastanawiałem się co ona robi w paśmie Disneya?
Ale właśnie to poważniejsza i jedna z mroczniejszych animowanych serii od Disneya i chyba też jedna z lepszych.

[Obrazek: GargoylesS1_pic5_1103242874.jpg]

Klimaty fantasy, mitycznych bogów, Szekspira, legend połączone z science fiction! I o dziwo nie czuć eklektyzmu i wszystko do siebie pasuje, a klimat uderza na kilometr, też dzięki świetnej muzyce i świetnym podłożonym głosom, gdzie fani Star Treka mogą się nieźle bawić.

Nie wiem jak popularna jest ta seria w Polsce, ale jak ktoś nie widział niech nadrabia. Przy czym ostatni sezon znany jako "Goliath Chronicles" radzę sobie odpuścić.

[Obrazek: gargoyles-season-two-volume-one-20060104...84-000.jpg]

Mógłbym tutaj jeszcze wiele pisać o ciekawostkach i wszystkim co jest awesome, lub co trochę mniej i jakże fajnie zawiłe i twistowe ta seria ma odcinki, ale nie chcę zanudzać, ani też rzucać wszystkich kart na stół.
Tym bardziej, że liczę na jakąś fajną dyskusję i może znajdzie się tutaj jeszcze parę miłośników tej serii, którzy tak jak ja dziwowali się dlaczego przy tym widnieje logo Disneya.

[Obrazek: 400px-Demona.png]
/www.filmmusic.pl - me recki 
#istandbydaenerys

Odpowiedz
Świetna rzecz, z dzieciństwa pamiętałem to jak przez mgłę, a gdy znalazłem na youtube wszystkie odcinki, miałem długi i przyjemny maraton. Teraz są niestety zablokowane, ale fakt, to jest naprawdę mocna i klimatyczna rzecz. Jedyne, co mnie raziło (poza ostatnim sezonem, który różnił się mocno od całości) to szekspirowskie nawiązania
Słowem kto nie oglądał, niech ogląda jak najszybciej, bo naprawdę warto.

Odpowiedz
Nie widziałem za gnojka więc zacząłem nadrabiać. Jak na razie pozytywne odczucia. I nie przesadzałbym też z tym Disneyem, zwłaszcza że spoglądając na napisy końcowe wychodzi na to że jest to serial stworzony przez Japończyków, dla Amerykanów w dystrybucji Disneya ;)
For my ally is the Force, and a powerful ally it is.

Odpowiedz
Ogladalem za dzieciaka jakos jak mialem 7-8lat na RTL niemieckim :) Mroczne intro i ta muzyka iscie cos w stylu gotyku. Musialbym sobie przypomniec, bo za dzieciaka to wiadomo, wazne zeby bylo kolorowo :)

Odpowiedz
W sumie ostatnie sezony "Kaczych Opowieści" też były tworzone przez japoński oddział Disneya, a więc i tutaj nic dziwnego. Co dalej nie zmienia faktu, że na swój jedyny sposób to była nieliczna z takich animacji od Disneya.

A co do spoilera od raven.second to rzeczywiście różnie z tym bywało, ale sam finał był świetny (tego czegoś w spoilerze).
Plus mnie się te nawiązania do Szekspira podobały. Sam Macbeth był jednym z moich ulubionych postaci w tej serii.

[Obrazek: 1984948-11736640_gal.jpg]

Plus ta seria posiadała jedną z lepszych ścieżek dźwiękowych na potrzeby serii animowanych:

... niestety nigdy oficjalnie nie wydanej.
#istandbydaenerys

Odpowiedz
Serial kojarzyłem właśnie z niemieckiej kablówki (RTL? ProSieben?) i pamiętam, że strasznie mi się spodobał ten drugi (po Batman TAS) co do powagi klimat. Czołówka z tą muzyką to coś pięknego a kadr ze śmigłowcem wzlatującym nad chmury na tle wieżowca z zamkiem mógłbym sobie powiesić na ścianie.
Co ciekawe to serial ma sensowne przesłanie i dotyka dojrzałych jak na Disney'owską kreskówkę kwestii. Póki co to najbardziej zszokował mnie
"Wake the fuck up, Samurai. We have a city to burn."

Profil Letterboxd

Odpowiedz
Ten odcinek akurat podobno był swego czasu zakazany. W sensie, że po pierwszej emisji na jakiś czas go wycofano (pomijano, kiedy puszczano powtórki). Wrócił do łask dopiero, jak usunięto z niego krew (czy zmieniono jej kolor, czy jakaś inna tego typu bzdura - nie pamiętam dokładnie). Trochę o tym czytałem, bo jak go oglądałem, to miał adnotację "Banned episode", co mnie trochę zainteresowało. W każdym razie z tej opowiastki wynika, że już nawet w latach dziewięćdziesiątych cenzorzy byli przewrażliwieni.

Odpowiedz
Cytat:W każdym razie z tej opowiastki wynika, że już nawet w latach dziewięćdziesiątych cenzorzy byli przewrażliwieni.
Może nie tyle co cenzorzy, co przewrażliwieni rodzice, którzy oburzeni ślą skargi do telewizji o deprawację swych aniołków. To z ich powodu "Jonny Quest" dostał cancela. A z ostatnich lat angielski Boomerang zakazał emisji dwóch odcinków Toma i Jerry'ego, bo jakiś rodzic oburzył, że postacie palą (co z tego, że w obu tych kreskówkach palące postacie są "złe", a dzieci i tak mają na to wyjebane) i to ma zły wpływ i itd. Jak mówił Mental, gdyby puszczano takie kreskówki jak z dawnych lat, to byłyby rioty na ulicach.

Wracając do Gargulców. I tak. Ja też oglądałem w niemieckiej telewizji, dokładnie na Super RTL. Oczywiście podobało mi się, uwielbiałem tamtejszy mrok i powagę, no i miałem niezłego mindfucka, kiedy po latach dowiedziałem się, że robił to Disney :).

Swego czasu za młodu widziałem chyba w gazecie telewizyjnej wzmiankę o Gargulcach, a pierwszy akapit wspominał coś o księżniczce Katarzynie. I tyle. Więc może faktycznie gdzieś to było...   

Odpowiedz
Widać wszyscy oglądaliśmy ten serial na RTLu i Super RTL. Choć niemiecki dubbing był w porządku, to jednak głos Goliatha w oryginalne miażdży!

Dla wielu wadą, dla innych zaletą może być, że serial ma coś z telenoweli, czyli każdy jest z każdym jakoś powiązany i ciągle wychodzą z tego jakieś twisty.

Odcinek z bronią to chyba jakiś 5 ,albo 6 ,a więc jeden z pierwszych. Bardzo dobry i przynajmniej na RTLu była krew i martwe nogi zabitego kowboja w westernie w kinie.
Wiadomo wtedy to protestowały mamy, w dzisiejszych czasach to raczej, młodzież, studenci itd.

W serii z Macbethem jest też mocna scena, kiedy jeden król ginie od magicznej kuli i ogień bucha mu z oczu, o ile dobrze pamiętam.
#istandbydaenerys

Odpowiedz
(13-03-2018, 17:13)Lawrence napisał(a): Wiadomo wtedy to protestowały mamy, w dzisiejszych czasach to raczej, młodzież, studenci itd.

Mamy (i ojcowie) teraz też. Zwłaszcza, że w tych czasach taki jest przesadny parasol ochronny, że bania mała.

Przy okazji, jednym z pierwotnych planów serialu miał dot. tego, że "Gargoyles" mieli być czymś w rodzaju współczesnych Gumisiów. Czyli mielibyśmy "Noc Chimery" na cały serial (Chimera w oryginale nazywa się "Gargoyle", czyli gargulec)? 
[Obrazek: ch.gif]

Oglądałbym :). 

Odpowiedz
Ciekawe, jak to się wszystko rozwija, zważywszy, że początku Gumisiow należy się dopatrywać w Black Cauldron. Od Black Cauldron do Gargoyles.
#istandbydaenerys

Odpowiedz

Digg   Delicious   Reddit   Facebook   Twitter   StumbleUpon  

Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości