His Dark Materials (BBC / HBO, 2019-)
[Obrazek: maxresdefault.jpg]

Adaptacja kultowej trylogii Philipa Pullmana tworzona wspólnie przez BBC i HBO. Premiera już w najbliższy poniedziałek, dla nas właśnie na HBO.

W pewnym dziwnym świecie, w którym w powietrzu wiruje tajemniczy Pył, żyje osierocona przez rodziców dziewczynka imieniem Lyra. Kiedy jej przyjaciel Roger zostaje porwany, Lyra wyrusza na poszukiwania, które zawiodą ją na daleką Północ. Na lodowcu mieszkają pancerne niedźwiedzie, po mroźnym niebie latają czarownice, a piękna kobieta przeprowadza straszliwe eksperymenty. Lyra musi przejść do innego świata widocznego za zorzą północną...

Książki Pullmana łączą ze sobą wiele gatunków i motywów - mamy tu sporo science-fiction (zwłaszcza w temacie alternatywnych wszechświatów), fantasy (magia, czarownice). Do tego dochodzą kluczowe elementy najprostszego dramatu rodzinnego oraz historii o dojrzewaniu. Trylogia najbardziej zasłynęła jednak kontrowersyjnym w niektórych kręgach poruszaniem tematów religiji katolickiego oraz wieloma bardzo negatywnymi zwrotami bezpośrednio do Kościoła. 
Mnie osobiście najbardziej zawsze fascynował sam świat, rewelacyjnie wykreowany przez autora, rewelacyjne opisy oraz postaci drugoplanowe. Problemem jest postać protagonistki i momentami tragiczne dialogi przez co teraz czyta się to fragmentami trudno, na szczęście twórcy serialu to akurat mogą poprawić.

Serial ma nakręcone już dwa sezony, każdy po 8 odcinków. HBO i BBC wpakowały w ten projekt wielkie pieniądze, serial ma być jednym z następców GoT. Ekipa jest duża i ciekawa - showrunnerem został Jack Thorne. Za reżyserie pierwszych dwóch odcinków oraz produkcje odpowiada Tom Hooper a kolejnymi epizodami zajęli się m.in Otto Bathurst (Peaky Blinders) czy Jamie Childs ("Doctor Who"). Muzyke skomponował Lorne Balfe, operatorów serial ma kilka, ale odcinki z Hooperem (te jakby nie patrzeć najważniejsze dla ostatecznego wizualnego kształtu serialu) nakręcił Justin Brown ("The End of the F***ing World"). 
Obsada jest oczywiście świetna i bardzo ciekawa: główną bohaterke gra Dafne Keen i partnerują jej Andrew Scott, Ian Peck, James McAvoy, Ruth Wilson, Ruta Gedmintas, Frank Bourke, Lin Manuel Miranda, James Cosmo, Ariyon Bakare, Clarke Peters  a w rolach głosowych usłyszymy - Davida Sucheta, Helene McCrory, Joe Tandberga czy Kita Connora (śpiewająca młodsza wersja Eltona z "Rocketmana"). 

Czekam. O serialu na pewno będzie głośno i będzie o czym dyskutować. Licze na zachowanie klimatu książek, ewentualny rozwój takich bohaterów jak Lord Asriel i poważne zmiany w zachowaniu głównej bohaterki :P 

Odpowiedz
(30-10-2019, 23:18)Kuba napisał(a): mamy tu sporo science-fiction
No tak daleko to bym się nie zapędzał. Fantasy to i owszem, ale to żadne science-fiction.

A całość patrząc na obsadę i trailery zapowiada się naprawdę dobrze. Szkoda tylko że materiał książkowy jest taki miałki. No ale kilka odcinków na pewno obejrzę. "Złoty kompas" był nawet strawny ale chyba serial to lepsza formuła.
Wtedy śmieli się znowu, uważając, że to okropnie komiczne, że Paszczak przez całe życie robił to, na co nie miał ochoty, tylko dlatego, że nie potrafił odmówić.

Odpowiedz
Alternatywne wymiary i niektóre urządzenia wpisują sie nieco w sci-fi.

Odpowiedz
Tak, szczególnie statek intencyjny :D
Wtedy śmieli się znowu, uważając, że to okropnie komiczne, że Paszczak przez całe życie robił to, na co nie miał ochoty, tylko dlatego, że nie potrafił odmówić.

Odpowiedz
Wykluczmy z tego to co sie dzieje w wymiarze Asriela :P

Odpowiedz
Na dobrą sprawę to interesuje mnie tylko jak będzie wyglądał i działał Metatron.

Odpowiedz

Takie o.

Odpowiedz
Czuć duuże inspiracje GoT :P i wygląd tytułu na końcu średnio jakoś pasuje mi do całości intra.

Ale ogólnie to nawet ładne.
Westworld nadal ma najfaniejsze czołówki.

Odpowiedz
Jak dla mnie na początku wygląda i brzmi meh, a potem coraz lepiej.
Fakt, Westworld ma fajne czołówki. Szkoda, że nic poza tym.

Odpowiedz
Niezły start, ale bez szału. Na pewno widać, że Thorne przeczytał wszystkie trzy książki znacznie wnikliwiej i z większym zrozumieniem niż scenarzysta filmu (co potwierdza jakim ta produkcja była fabularnym nieporozumieniem skoro tutaj można to ocenić po jednym odcinku). Asriel to Asriel w końcu. Lyra póki co nie irytuje jak w książce i jest to spora zasługa świetnie radzącej sobie Keen. Ustępuje jednak ona wyraźnie pola świetnemu McAvoyowi który potwierdza, że jego wybór do tej roli był idealny. Reszta bez błysku.
Nie wiem jak dokładnie powstawały dajmony poza tym, że w produkcje byli zaangażowani lalkarze i efekt ostateczny jest bardzo przeciętny, szczególnie na drugim planie zwierzęta wyglądają sztucznie i zwyczajnie brzydko. Reszcie strony technicznej ciężko coś zarzucić, ale też nie było nic do pokazania póki co. Hooper reżyseruje całość maksymalnie bezpiecznie i jak po sznurku. Muzyki na razie nawet nie zarejestrowałem.

Oczywiście widać, że będzie to wierniejsza adaptacja, jest fajny klimat i oczywiście oglądam dalej.

Odpowiedz
Jak na telewizje, to efekt ostateczny dajmonów jest świetny. Tak, Keen jest fajnie charyzmatyczna i to w zupelnie inny sposob niz w Loganie. Troche bylem zagubiony momentami, ale podobalo mi sie - bede ogladal dalej.

Odpowiedz
Serial jest hitem. Na BBC w dniu premiery obejrzało go na samych wyspach ponad 7 milionów widzów.

Odpowiedz
Pilot taki sobie. Wizualnie bez większego polotu, reżyseria to typowe średnie stany średnie, brakuje charakteru, w sumie na ten moment niewiele się to różni poziomem od tej nieszczesnej kinowej adaptacji sprzed kilkunastu lat. Z pierwowzoru pamietam niewiele, czytalem jeszcze w podstawówce, ale o ile kojarze, ta historia dostała kopa dopiero po dotarciu większości bohaterów na Północ i pewnie w serialu będzie tak samo. Ogląda się mimo wszystko znośnie, choć przy takim "Watchmen" wypada bardzo bladziutko.

Odpowiedz
Fabularnie i aktorsko nadal jest dobrze. To wierna adaptacja a ewentualne zmiany w kolejności wydarzeń/dopisane sceny na razie bardzo dobrze współgraja z opowieścią, mam nadzieje, że będzie tego więcej.
Za to wizualnie bez szału. Dobrze, że Hooper skończył na 2 odcinku, mam wrażenie, że ci serialowi wyrobnicy zatrudnieni do kolejnych epizodów mogą podejść do tematu ze znacznie większym zaangażowaniem i sercem. Szkoda, że póki co Materials znacznie bliżej do poziomu średniej telewizji sprzed paru lat niż do czołowych produkcji HBO czy nawet BBC - taki Sherlock pokazał, że nie potrzeba 100 milionów dolarów aby w sposób pomysłowy i fajny dla widza bawić się formą, nie wspominam o Peaky Blinders które jest mega niedoceniane a wygląda znacznie lepiej.

Ruth Wilson jest bardzo fajna, nawet jeśli gra znowu Wilson. Pasuje do tej postaci. Keen kupiła mnie już w 100%! Za to Cyganie to jedno wielkie MEH. Będe tęsknił za Carterem w roli Johna Faa.
Czekam na Mirande.

Odpowiedz
Nie widzialem jeszcze 1x02, ale to Gyptians mnie bardzo dziwiło - z poczatku nawet bardziej skojarzylo mi sie z Egyptians. Dziwne tez, ze jak na cyganów to żadna z tych postaci cygana nie przypomina XD

Odpowiedz
(12-11-2019, 09:24)Kuba napisał(a): Ruth Wilson jest bardzo fajna, nawet jeśli gra znowu Wilson.
Czyli Alison Wilson, babcię aktorki, którą zagrała w miniserialu "Mrs Wilson"?;-)

Odpowiedz
Gdy ktoś pisze, że Wilson gra Wilson, to zazwyczaj znaczy że gra Alice Morgan.

Odpowiedz
A myślałem że Alison Bailey:)

Odpowiedz
Trzeci epizod bardzo rozczarowujący. Najbardziej brakuje mi emocji oraz uczuć którymi niektóre sceny powinny być wręcz napakowane. Nie ma ich. Rozmowe Lyry z Ma Costą kładzie głównie aktorka kreująca cyganke a reżyseria całej sceny nie pomaga. Sami cyganie (sorry, za dużo czytałem książki aby przeskoczyć na gipcjan :P) to jedno wielkie rozczarowanie, w filmie byli jednym z lepszych elementów, w książce to grupa całkiem sympatycznych i fajnie zaprezentowanych postaci, tutaj są nieciekawi pod każdym względem. Jedynie Cosmo daje rade, ale już przemowa Johna Faa to jakiś żart.
Audiowizualnie jest niesamowicie nudno i bezpiecznie. Zupełnie standardowa praca kamery, kompletnie nieciekawe przedstawienie świata i ledwo zauważalna muzyka. Słabiutko.

Scenariuszowo nadal to się broni, chociaż nie wiem gdzie im się śpieszy z wątkiem drugiego świata i czemu opierają go na, fatalnie obsadzonym, Borealu. Liczę, że wprowadzenia Iorka, Lee, czarownic i w końcu jakiś scen z Asrielem rozrusza serial.

Odpowiedz
UWAGA, SPOILERY

Cały sezon byłby o wiele lepszy gdyby wyrzucono z niego wątek Boreala i Willa. Nie chodzi już nawet o to, że był on dla mnie nieangażujący i sprawiający wrażenie dodanego na doczepkę. Mój główny zarzut jest taki, że przez ten wątek serial zbyt szybko odkrywa karty. Zamiast stopniowo wprowadzać widza w motyw przechodzenia między światami, już w drugim odcinku ujawnia wyrwę, przez którą Boreal przedostaje się ze swojego świata do naszego. Co więcej, wątek ten znacznie osłabia finał. Otwarcie przez Asriela przejścia do innego świata nie ma już takiej mocy kiedy widz wie, że takie przejście istniało od początku sezonu.

Ogólnie, chociaż serial mnie nie rozczarował, to jednak dupy mi nie urwał i nie zabił chęci na zobaczenie wersji reżyserskiej Złotego Kompasu.

Odpowiedz

Digg   Delicious   Reddit   Facebook   Twitter   StumbleUpon