Krótkometrażówki SF
Temat zbierający mniej lub bardziej SFowe szorty, które uznacie za dobre lub chociaż z jakiegoś powodu ciekawe.

KELOID
Big Lazy Robot

Cytat:Eliezer S. Yudkowsky wrote about an experiment which had to do with Artificial Inteligence. In a near future, man will have given birth to machines that are able to rewrite their codes, to improve themselves, and, why not, to dispense with them. This idea sounded a little bit distant to some critic voices, so an experiment was to be done: keep the AI sealed in a box from which it could not get out except by one mean: convincing a human guardian to let it out.

What if, as Yudkowsky states, ‘Humans are not secure’? Could we chess match our best creation to grant our own survival?

Would man be humble enough to accept he was superseded, to look for primitive ways to find himself back, to cure himself from a disease that’s on his own genes? How to capture a force we voluntarily set free? What if mankind worst enemy were humans?

In a near future, we will cease to be the dominant race.

In a near future, we will learn to fear what is to come.

Wielka szkoda, że to nie zajawka filmu. Świetny klimacik w króciutkiej formie, no i niesamowita grafika. Wiele scen wygląda kompletnie fotorealistycznie, klockogłowi poruszają się świetnie.
Archetype
Aaron Sims

Cytat:RL7 is an eight-foot tall combat robot that goes on the run after malfunctioning with vivid memories of once being human. As its creators and the military close in, RL7 battles its way to uncovering the shocking truth behind its mysterious visions and past.

http://www.archetype-movie.com/

Sympatyczna miniaturka, ładne efekty, fajny twist w scenie przesłuchania. Poza tym to mocno mi się z tym skojarzył trailer Prototype (/watch?v=j1p0_R8ZLB0)

Odpowiedz
faktycznie, nie dało się tego umieścić w krótkim metrażu :D
Don't play with fire, play with Mefisto...
http://www.imdb.com/user/ur10533416/ratings

Odpowiedz
The Gate
by Matt Westrup

Cytat:95% of the human genome is composed of redundant gene sequences. They appear to have no known biological function. Could a chance event reactivate them? Genetic freaks wander the streets courtesy of irresponsible pharmaceutical companies.

Końcówka wygląda tak jakby to była najciekawsza kampania społeczna ever, ale to po prostu szorcik. Zupełnie niepotrzebnie komputerowi policjanci w jednej scenie.

Co ciekawe - podobnie jak w przypadku Alive in Joburg (pewnie też dla porządku później tu wrzucę), twórca The Gate podpisał umowę na film pełnometrażowy.

(28-09-2012, 00:31)Mefisto napisał(a): faktycznie, nie dało się tego umieścić w krótkim metrażu :D

Myślisz, że to już wszystko? Mam co najmniej 12 filmów i liczę, że może inni forumowicze się przyłączą, zatem:
http://humour.200ok.com.au/img/bigcupofshutthefuckup.jpg
Gratuluję Ci zrobienia z siebie idioty :)

Odpowiedz
Niby dlaczego od razu idioty? Bo nie widzę sensu w nowym temacie na krótkometrażówki, skoro taki już istnieje? To może od razu zróbmy 50 osobnych tematów dla krótkometrażówek familijnych, dramatycznych, komediowych, muzycznych....

Odpowiedz
A rób. Jeśli masz materiały to wolna droga. Mi to nie przeszkadza, choć mnie krótkometrażówki familijne i komediowe nie interesują.

I jeśli ten temat nie będzie miał zainteresowania to spadnie na dół, krzywda nikomu się nie stanie. Więc możesz już się przymknąć i nie jojczeć, jak nie masz nic konstruktywnego do powiedzenia.
Kara
Quantic Dream

Niby to tylko tech demko technologii, ale przy okazji udało się zrobić małe dziełko sztuki, dlatego jak najbardziej pasuje do tego grona. Kiedy tylko się pojawiło masa ludzi liczyła, że to zajawka nowego projektu twórców Heavy Rain, ale póki co zaprzeczają. Chętnie zobaczyłbym wersję z porządnym renderem, nie renderowaną na żywo.

Odpowiedz
Filmik Quantic Dream to naprawdę świetna sprawa. Ludzie mają ogromny potencjał, co też udowodnili Fahrenheitem i Heavy Rain. Ten ostatnio rozbudził co prawda zbyt duże nadzieje, ale i tak gra była niezwykle intrygująca.

W sumie nie wiem, czy wolałbym aby ta krótka animacja była zalążkiem pełnometrażowego filmy, czy też gry video.

Odpowiedz
Jak dla mnie jest to zamknięta całość i nie ma zbytniej potrzeby, żeby coś tu rozwijać.

Odpowiedz
Archetype był fajny - solidne, poważne, hardkorowe s-f, jakiego prawie nie ma. No i dobrze zagrane. Lubię tego aktora, choć nie mogę zapamiętać jego nazwiska. Filmik skojarzył mi się z Forever Peace Haldemana. Obejrzałbym pełen metraż.

Keloid słaby - przypadkowy zbiór scenek i niby znaczących tekstów, ale tak naprawdę wydmuszka pozująca na coś więcej. Wygląda jak Mass Effect.

Odpowiedz
Heh, jak chcesz solidne SF jakiego prawie nie ma to najlepiej sięgnąć po to ;) :

HALO: Landfall
Neil Blomkamp

Cytat:Halo: Landfall a group of short live action films created in collaboration with Bungie Studios, Neill Blomkamp, WETA Digital, and Origami Digital LLC. These films were the Halo franchise's first foray into live-action films, followed closely by the "Museum" series of films. These Halo shorts were intended as promotional material for the then-upcoming Halo 3 game, drawing interest to its release.

Nie ma co komentować, większość tutaj pewnie zna ten filmik. Na niewesoło można tylko dodać, że po sukcesie D9 Blomkamp wyraźnie mówił, że stracił tyle nerwów próbując urzeczywistnić pełnometrażowy film Halo, że nawet jakby się teraz do niego zgłosili nie byłby zainteresowany. Ciekawe ile w tym prawdy. Może kiedyś zacytuje DelToro "I'm not running for office. I can do a Romney."

Odpowiedz
(28-09-2012, 15:30)Craven napisał(a): I jeśli ten temat nie będzie miał zainteresowania to spadnie na dół, krzywda nikomu się nie stanie.

Nie chodzi o brak zainteresowania - po prostu lepiej by było, gdyby wszystkie szorty można było znaleźć w jednym miejscu, a nie chodzić i szukać po 50 tematach. Tyle. EOT.

Odpowiedz
Tears Of Steel
Blender Foundation

http://www.tearsofsteel.org/

Cytat:The film’s premise is about a group of warriors and scientists, who gather at the “Oude Kerk” in Amsterdam to stage a crucial event from the past, in a desperate attempt to rescue the world from destructive robots.

Projekt to owoc crowd-fundingu. Ładnie zrealizowana acz tandetna bajeczka.

Odpowiedz
Mocno żałosny film akurat - osobiście miałem nadzieję, że tego akurat nie wkleisz :)

Odpowiedz
Payload
Stuart Willis

Cytat:In the shadow of a space elevator, Simon Carter must sacrifice everything to save what remains of his family.

Dzisiejsze znalezisko. Szału nie ma, ale wykonanie profesjonalnie. No i fajnie zobaczyć na ekranie film z windą kosmiczną.

Odpowiedz
Payload to jedno wielkie meh. Popełnia wszystkie grzechy tego typu krótkometrażówek: stara się opowiedzieć głęboką (w zamierzeniu autora) historię w parę minut, przez co wypada niesamowicie płytko, i nakreśla rozbudowany świat tak delikatnie, że nie sposób tego kupić. Ale realizacja rzeczywiście fajna,

Odpowiedz
Shorty SF to jest to. Z zamieszczonych tu filmików widziałem "Halo" i "Archetype". Obydwa świetne od strony technicznej, ale nic ciekawego jeśli chodzi o treść. "Halo" - wiadomo strzelają sobie i tyle. W "Archetype" jest pomysł, ale ciężko zmieścić coś ciekawego w tym temacie, bez popadania w banał, w ciągu kilku minut.

A moje ulubione shorty to:
"Pereval"

i "Quest"

Odpowiedz
Póki co zmęczyłem Pereval. Nie byłoby to złe, gdyby nie wykonanie. Czemu przez 80% twórcy z całych sił próbują wywołać u widza atak padaczki?

Quest zostawię sobie na później.

Tymczasem dwa Portalowe filmiki:

No Escape
Dan Trachtenberg

Cytat:A woman wakes up in a room with no memory of who she is or how she got there...

This is a short set in the world of the Portal video games created by Valve Software.

Outside Aperture
Eisen Feuer, Jesse Lopez

Cytat:A fan film inspired by VALVe's masterpeice video game title Portal. With the fate of the main charachter of the game, Chell, left up in the air at the end of the game, we took the liberty of creating a fan film under the assumption that Chell lived to escape the Aperture Science Laboratories, and must now face life out in the real world. She finds an abandoned house, still stocked with food, and begins a new life with her trusty Portal Gun at her side

Pierwszy może i ładnie zrealizowany, acz nic ciekawego. Natomiast Outside Aperture - rewelacja. Zrobiony z jajem, szeregiem fajnych myków (wstawanie z łóżka!), pokręconą fabułą (zresztą sam motyw, że Chell wali w dekiel jest fajny), detale (np. że na 5:15 zaczyna palić się gazeta przy ścianie :) ), no i aktorka śliczna jak marzenie!

Odpowiedz
Plurality
Dennis Liu

Cytat:After the state of New York gives the police access to "The Grid," a new technology that allows people to purchase anything with a quick scan of their fingerprint, crime drops almost instantly. However, they also discover that certain people are popping up in two places at once.

Wygląda jak 15 minutowy pilot serialu. Filtrowanie za mocne (w ogóle tego nie lubię, a tu przegięli totalnie), okularki głupie (chyba, że chodził o pokazanie tego jak to widzi użytkownik a nie dosłownie). Ale poza tym naprawdę fajne. Z pomysłem i świetnie wykonane i ładny world building. Bardzo polecam.

Odpowiedz
True Skin
Stephan Zlotescu

Cytat:True Skin – A sci-fi short set in the not too distant future where augmentation is the way of life. For Kaye, still a natural, augmenting will help him keep pace in this now hyper-paced world. However, after acquiring an off-market prototype, Kaye quickly finds himself fighting not only for his own humanity, but something much larger.

Pomimo kilku potknięć, naprawdę fajny obrazek.

Odpowiedz
Dr0ne
Robert Glickert

Episode 1:
Episode 2:
Episode 3:
Episode 4:
Behind The Scenes:

Zajebiste! Jest mały kwas w 4 epizodzie, ale ogólnie to życzyłbym sobie, żeby taki np. nowy Robocop był w 1/10 tak dobry jak ta miniseryjka. Świetne efekty, zdjęcia, realizacja, fajny plot (szczególnie z finałowym twistem, który rekompensuje trochę naiwność scenki). Wszystko tu gra. Jestem piekielnie ciekawy ile to kosztowało.

Odpowiedz
faktycznie, niezłe serialisko

Odpowiedz

Digg   Delicious   Reddit   Facebook   Twitter   StumbleUpon  

Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości