• 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Leonardo DiCaprio
[Obrazek: leonardo-dicaprio1.jpg]

Obecnie jeden z najpopularniejszych i najbardziej utalentowanych aktorów.
Urodził się 11 listopada 1974 roku w Los Angeles w Kalifornii.

W filmie zadebiutował w wieku 5 lat w serialu Romper Room. Później występował w reklamówkach. Oficjalnie za jego pierwszą ważną rolę uznaje się występ w filmie Critters 3. W 1993 zdobył rolę w filmie Chłopięcy świat u boku Roberta De Niro.

Przełomem w karierze była rola upośledzonego chłopca w filmie Co gryzie Gilberta Grape'a, za którą został nominowany do Oscara jako najlepszy aktor drugoplanowy.

Jako dwudziestodwuletni chłopak zagrał w filmie Romeo i Julia. Natomiast największym jego sukcesem (i przekleństwem) był film pod tytułem Titanic wyreżyserowany przez Jamesa Camerona, który zdobył 11 Oscarów. Zagrał w nim rolę głównego bohatera – Jacka Dawsona.

Filmografia:

2010: Incepcja (Inception) jako Cobb
2010: Wyspa tajemnic (Shutter Island) jako Teddy Daniels
2008: Droga do szczęścia (Revolutionary Road) jako Frank Wheeler
2008: W sieci kłamstw (Body of Lies) jako Roger Ferris
2007: The 11th Hour jako Narrator
2006: Krwawy diament (Blood Diamond) jako Danny Archer
2006: Infiltracja (Departed) jako Billy Costigan
2004: Aviator (The Aviator) jako Howard Hughes
2002: Złap mnie, jeśli potrafisz (Catch Me if You Can) jako Frank Abagnale Jr.
2002: Gangi Nowego Jorku (Gangs of New York) jako Amsterdam Vallon
2001: Don's Plum jako Derek
2000: Niebiańska plaża (The Beach) jako Richard
1998: Celebrity jako Brandon Darrow
1998: Człowiek w żelaznej masce (The Man in the Iron Mask) jako Król Ludwik XIV / Filip
1997: Titanic jako Jack Dawson
1996: Pokój Marvina (Marvin's Room) jako Hank
1996: Romeo i Julia (Romeo + Juliet) jako Romeo
1995: Całkowite zaćmienie (Total Eclipse) jako Arthur Rimbaud
1995: Przetrwać w Nowym Jorku (The Basketball Diaries) jako Jim Carroll
1995: Szybcy i martwi (The Quick and the Dead) jako Kid
1994: The Foot Shooting Party jako Bud
1993: Co gryzie Gilberta Grape'a (What's Eating Gilbert Grape) jako Arnie Grape
1993: Chłopięcy świat (This Boy's Life) jako Toby
1992: Trujący bluszcz (Poison Ivy) jako Guy
1992: Roseanne jako Kolega Darlene
1991-1992: Dzieciaki, kłopoty i my(Growing Pains) jako Luke Brower
1991: Critters 3 jako Josh
1990: Santa Barbara jako Młody Mason
1990: The New Lassie jako Młody chłopiec
1990: Spokojnie, tatuśku (Parenthood) jako Garry Buckman

źródło: wikipedia.pl

Wspaniały aktor, obecnie nie ma sobie równych. Uwielbiam go od Titanica (mimo, że trwała wtedy na niego dziwna nagonka) i zawsze czekam na nowe filmy z jego udziałem. Od kilku lat współpracuje z największymi reżyserami: Scorsese, Spielberg, Mendes i potwierdza swój nieprzeciętny talent. Ma niesamowity instynkt jeśli chodzi o wybór scenariuszy.

Jego dwie role w Wyspie Tajemnic i Incepcji to póki co najlepsze kreacje aktorskie 2010 i mimo, że obie nie są wybitne to jak na razie nie mają konkurentów w walce o Oscary. Miejmy nadzieję, że akademia w końcu doceni jego talent :)

Pod adresem poniżej można zobaczyć wywiad, który Leonardo udzielił Agnieszcze Popielewicz. Rozmowa, która miała trwać 4 min przeciągnęła się do 15 ;)

http://www.plejada.pl/3,35528,news,1,1,dicaprio-zafascynowany-agnieszka-popielewicz,artykul.html
Avengers: Infinity War - 10/10  <3

Odpowiedz
Leonardo wyrasta mi powoli na największy czad hollywoodu. Na tym etapie widziałbym go w każdej roli policjanta/detektywa/złodzieja - ogólnie coś na wzór ról w Shutter Island czy Incepcji.

Pragnę też zauważyć, że Leoś może pochwalić się graniem u Scorsese'a, Mendesa, Allena, Holland, Spielberga, Nolana, Scotta, Camerona. Gdybym miał być aktorem, chciałbym być DiCaprio.

Odpowiedz
DiCaprio rządzi. Zawsze go lubiłem, zresztą wymiatał już w "Co gryzie Gilberta Grape'a?". Podobnie jak ostatnio Christian Bale, Clooney i Brad Pitt wyćwiczył w sobie instynkt do wybierania ciekawych projektów i jego filmy nie ogląda się tylko dla niego, ale również dla scenariuszy i reżyserii.

Arahan napisał(a):Jego dwie role w Wyspie Tajemnic i Incepcji to póki co najlepsze kreacje aktorskie 2010 i mimo, że obie nie są wybitne to jak na razie nie mają konkurentów w walce o Oscary. Miejmy nadzieję, że akademia w końcu doceni jego talent :)
Problem bardziej polega na tym, że są do siebie strasznie podobne - to praktycznie te same środki aktorskie, choć rola w Shutter Island jest bardziej schizowa. Obie są świetne, tylko, że podobne :)
Jeśli Akademia miałaby go nominować za którąś z nich to z pewnością za Inception bo to o wiele lepszy film.

Aha, jeszcze jedno. Strasznie mi było żal olania DiCaprio 2 lata temu po roli w Revolutionary Road. Moim zdaniem jego rola nie ustąpiła tam, a miejscami była lepsza, od kreacji Winslet, a z jakiegoś powodu tylko na nią spadły wszystkie laury... :/

Odpowiedz
Akademia ma chyba jakiś uraz do DiCaprio bo rola w Titanicu zasługiwała przynajmniej na nominację. Każdy tam został wyróżniony tylko nie Leonardo. Howard Hughes w Aviatorze i Danny Archer w Krwawym Diamencie - role, które, aż prosiły się o statuetkę. Zobaczymy jak będzie teraz.

Odpowiedz
Jak mówię - rola w Incepcji jest cudowna. Nie mogłem się na DiCaprio napatrzeć mimo, że to facet :P Świetnie wyglądający, świetnie ubrany i grający niezwykle subtelnie. Przecież ten film wymaga egzystowania na wielu różnych poziomach działania równocześnie, zwłaszcza w tych momentach, gdy DiCaprio ściemnia swoim obiektom co do swojej tożsamości (vide: pan Charles)!
A Oscara pewnie i tak dostanie Duvall za jakieś Get Low albo inny staruch za rolę gejo-żyda-pederasty :/

Odpowiedz
DiCaprio już od dawna jest aktorem który wzniósł się na wyżyny sławy. Każda jego rola to majstersztyk. Uwielbiałem go, ale po roli w Incepcji, jest dla mnie aktorem fenomenem. Zasługuje wreszcie na oscara za ostanie dwa filmy i jak nie dostanie akademia zrobi wielki błąd.
Kurde ten gość grał już u wielu znakomitych reżyserach. Nawet Cameron już dawno się na nim poznał- a jak wiadomo Król do aktorów nosa ma:)
Terminator | Aliens | Terminator 2: Judgment Day | True Lies | Titanic | Avatar
Directed by James "THE KING" Cameron

Odpowiedz
Ja przerwę tą serię ochów i achów na temat Leosia, bo uważam że o ile talent to on ma, to od czasów Infiltracji gra na autopilocie. Role w Body of Lies, Shutter Island i Inception są do siebie łudząco podobne, chociaż te dwie ostatnie są dużo ciekawsze z racji scenariusza. Odnoszę wrażenie że z etykietki lowelasa przypisanej mu po Titanicu i Romeo+Julia wpadł w etykietkę policjanta/złodzieja.

Odpowiedz
... Czyli podobną jak niegdyś inni beznadziejni aktorzy, jak np. Robert de Niro czy Al Pacino.

Zaraz...

Odpowiedz
Po pierwsze: nie napisałem że DiCaprio jest słabym aktorem, więc nie wkładaj mi tego w moją klawiaturę.

A po drugie: De Niro czy Pacino grali bardzo zróżnicowane role. Od policjantów, przez gangsterów, psycholi, księży po szatana. Leo grał głównie wrażliwych chłopców, amantów i policjantów/złodziei.

Odpowiedz
Rewolwerowiec, poeta homoseksualista, biedny malarz, nastolatek na gigancie, wynalazca i reżyser, najemnik, policjant, szpieg, zwykły mąż, detektyw, specjalista od wykradania snów (niby szpieg).

Faktycznie, non stop gra albo policjanta, albo złodzieja z romantycznym zacięciem ...

Odpowiedz
Spoko. Za mało znam jego filmografię, żeby się wypowiadać - ale i tak jeśli będzie iść dalej w tym kierunku co idzie to jestem jak najbardziej za.

Odpowiedz
Arahan napisał(a):Faktycznie, non stop gra albo policjanta, albo złodzieja z romantycznym zacięciem

W ciągu ostatnich czterech lat (bo od tego zacząłem mój wywód) grał: Najemnika, policjanta, złodzieja snów (czyli role stosunkowo podobne do siebie) i nieszczęśliwego małżonka.

Odpowiedz
Don Vito napisał(a):złodzieja snów
W którym filmie Leo gra złodzieja snów?

Odpowiedz
Danus czepiasz się. Specjalistę od wykradania informacji ze snów ;) better ?

Odpowiedz
W ostatnim :P Pozwól że się poprawię: Gra złodzieja, który wykrada informację z ludzkich umysłów podczas snu.

Odpowiedz
Don Vito napisał(a):Pozwól że się poprawię: Gra złodzieja, który wykrada informację z ludzkich umysłów podczas snu.
Tak lepiej, ja się nie czepiam Arahan. Pisanie, że Leo gra złodzieja snów to horrendalnie kłamliwe uproszczenie.

Odpowiedz
Ludzie, Leoś to dobry aktor w porywach do świetny, a to czy gra podobne postacie, czy nie to żadna różnica, jak rola jest dobra to jest dobra. Analogia do Pacino i De Niro jest o tyle nieuzasadniona, że Leo jeszcze żadną kreacją nie rozkurwiał ekranu, dobrze sobie radzi, nic do zarzucenia mu nie mam, nigdy nie obniżył wartości filmu swoją grą, jednak też nigdy jej zbytnio nie podniósł.

Odpowiedz
Wydaje mi się, że takim rozkurwiaczem była rola w Aviatorze. Zagrał tam kapitalnie i na pewno znacząco wpłynął na odbiór filmu. W Incepcji może też nie 10/10, ale 9/10 na bank.

Czekam na to, aż naprawdę zagra coś takiego, że się zesram w portki.

Odpowiedz
Gilbert Grape bez niego byłby niesmacznie nijaki. Titanic z gorszym aktorem stałby się niemożebnie naiwnym wyciskaczem, którym i tak wielu ludzi twierdzi, że jest (ja nie). Jego rola w Shutter Island właściwie ratuje ten film.

A Incepcja straciłaby jakąś 1/3, o ile nawet nie połowę, swojej mocy.

Odpowiedz
Danus napisał(a):Pisanie, że Leo gra złodzieja snów to horrendalnie kłamliwe uproszczenie

Nie piszę tego w recenzji tylko na forum, gdzie zakładam że inni dyskutujący znają jego filmografię, albo są w stanie zadać sobie tyle trudu, żeby ją sprawdzić na filmewbie czy imdb.

Cytat:A Incepcja straciłaby jakąś 1/3, o ile nawet nie połowę, swojej mocy.

Incepcja wymiata przez świetną reżyserię i perfekcyjny scenariusz, czyli dzięki Nolanowi. Leo skopiował swoją rolę z Shutter Island. Równie dobrze widziałbym w tej roli Bale'a, Nortona czy Pitta.

Odpowiedz

Digg   Delicious   Reddit   Facebook   Twitter   StumbleUpon  

Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości