Line of Duty (2012-)
Line of Duty (2012-)

[Obrazek: landscape-1459444074-10108103-low-res-line-of-duty.jpg]

Nasłuchałem się o tym serialu BBC samych dobrych rzeczy, więc kiedy zobaczyłem, że całość (prócz ostatniego sezonu, który dopiero miał premierę) można zobaczyć na Netflixie, postanowiłem dać szansę. I to była świetna decyzja. Serial opowiada o antykorupcyjnym wydziale w brytyjskiej policji i skupia się na świetnie obsadzonej (zwłaszcza Adrian Dunbar) trójce bohaterów - na szefie wydziału i dwójce jego podwładnych, którzy ścigają skorumpowanych policjantów lub tych, którzy w inny sposób sprzeniewierzają się standardom w zawodzie. Nie jest to procedural i każdy sezon to odrębna historia, która później jakoś się tam łączy z pozostałymi. Gdybym miał najprościej opisać "Line of Duty", to powiedziałbym, że to takie bardziej rozrywkowe "The Wire" (a może "The Wire" wymieszane z "24") - z jednej strony mamy tu obraz takiej żmudnej policyjnej roboty z tymi wszystkimi procedurami, jakieś polityczne, zakulisowe intrygi, dwudziestominutowe, znakomicie rozpisane przesłuchania bez grama akcji, a z drugiej strony mamy hollywoodzki przepych, nieprawdopodobne zbiegi okoliczności, pościgi, strzelaniny, clifthangery, itd. To wszystko sprawia, że człowiek siedzi na krawędzi fotela, po zakończeniu odcinka odpala kolejny, ale zarazem ma się wrażenie, że to nie jest prosta rozrywka, bo dostajemy parę dylematów moralnych i trochę pesymistycznych wniosków o brytyjskiej policji i społeczeństwie. Czasem te wszystkie intrygi i zbiegi okoliczności zazębiają się zbyt pięknie, ale chyba tęskniłem za takim serialem, bo na mnie to działa.

Obejrzałem cztery sezony. Czwarty podobał mi się odrobinę mniej, ale szczególnie drugi i trzeci to 9/10 :)

Odpowiedz

Digg   Delicious   Reddit   Facebook   Twitter   StumbleUpon