Mr. Jones (Reż. Agnieszka Holland) (2018)
[Obrazek: film-mr-jones-agnieszka-holland-498851-GALLERY_BIG.jpg]

Najnowszy film Agnieszki Holland, będący kooprodukcją, polsko-brytyjsko-ukraińską i opowiada o walijskim dziennikarzu Garethie Jonesie, który jako jeden z pierwszych zagranicznych obserwatorów zobaczył i zaczął informować opinię o Wielkim Głodzie na Ukrainie - Hołodomor. 

Miałem okazję widzieć najnowszy film Agnieszki Holland podczas tegorocznego Berlinale i podobał mi się on, choć jest też dość nierówny. Tak samo też niektóre podejścia artystyczne reżyserki nie do końca mnie przekonały. 

Film można podzielić na 3 części:
-Wyprawa Jonesa do Moskwy i poznania tamtejszych ludzi.
- Wyprawa na Ukrainę i obserwowanie Wielkiego Głodu
- Powrót do Anglii i próba przekonania opinii publicznej

Najmocniejszym elementem jest Ukraina, gdzie mimo tragedii Holland nie popada w zbyt mocne pokazywanie przemocy. To bardziej pojedyncze sceny działają na emocje, jak chociażby płaczący niemowlak, obok zamarzniętych wygłodniałych zwłok matki. 
Ciekawie też wypada motyw Waltera Duranty - korespondenta New York Timesa w Moskwie, który stara się podważyć relację Garetha Jonesa. Mamy więc pojedynek o prawdę między dziennikarzami, ale też według mnie mógł być lepiej wykorzystany.
Ale ogólnie po tym najmocniejszym środkowym segmencie, ostatni już ma mniejszą siłę oddziaływania.

Dziwne było trochę wzorowanie się na Eisensteinie przy wszelkich scenach podróży koleją. Tak samo jak scena orgii zagranicznych dziennikarzy w Moskwie była jak dla mnie trochę za długa.
Przez cały film przeplata się też George Orwell piszący "Folwark Zwierzęcy". 

Aktorsko i realizacyjnie film stoi na dobrym poziomie. Zarówno James Norton jest przekonywujący jako trochę Gareth Jones, jak i Peter Sarsgaard jako Walter Duranty. 

Jest to na pewno ważny film, zważywszy, że nie aż tak dużo tych poruszających tematykę Wielkiego Głodu na Ukrainie. I sam film mi się podobał, ale nie brakuje mu wad i widać też trochę, że mamy do czynienia z debiutantką jeżeli chodzi o scenariusz - Andrea Chalupa - gdyż ten mógłby być lepszy.  
Dobry, choć nie bardzo dobry film i miała Agnieszka Holland lepsze w swojej filmografii
7/10

/www.filmmusic.pl - me recki 
"The main thing is to protect these characters, make sure that they still continue to live in the way you created them..." - Kathleen Kennedy

Odpowiedz
Filmy takich osob nalży bojktowac.
welcome to prime time bitch!

Kenner, just in case we get killed, I wanted to tell you, you have the biggest dick I've ever seen on a man.

Odpowiedz
Bojkotować to należy takie posty jak twój. Też nie wydajesz mi się sympatycznym człowiekiem i nie podobają mi się twoje poglądy, ale gdybyś napisał coś ciekawego, to bym tego z automatu nie skreślał ;)

Odpowiedz
Masz rację. Jestem złym, wrednym człowiekiem :)
welcome to prime time bitch!

Kenner, just in case we get killed, I wanted to tell you, you have the biggest dick I've ever seen on a man.

Odpowiedz
Shamar, zbanuje Cie jak bedziesz takie gowno posty pisal, mark my words.
- I don't advise a haircut, man. All hairdressers are in the employment of the government. Hairs are your aerials. They pick up signals from the cosmos, and transmit them directly into the brain. This is the reason bald-headed men are uptight.
- What absolute twaddle.  

Odpowiedz

Digg   Delicious   Reddit   Facebook   Twitter   StumbleUpon