Nawiązania do filmów w grach
Wczoraj rzucilo mi sie w oczy pewne swietne nawiazanie do filmu w pewnej grze - i po ochlonieciu z dzikiej radosci (bo to nawiazanie do swietnego filmu - i bardzo subtelne), uswiadomilem sobie ze to przeciez nic nowego. Nawiazania do filmow pojawialy sie przeciez od bardzo dawna, tylko jakos nie bylem ich swiadomy - moze po prostu nie bylo czasu ich zauwazyc strzelajac do 20 przeciwnikow naraz. A czy wam udalo sie wychwycic jakies "mrugniecia okiem" czy inspiracje w grach?

Oto kilka z moich spostrzezen:

Medal of Honor: Allied Assault - najbardziej oczywista inspiracja. Caly poziom na plazy to odtworzenie poczatkowej sceny z Saving Private Ryan. A potem od biedy mozna dopatrzyc sie elementow z "Tylko dla orlow".

Max Payne - mozna podsluchac, jak jednemu z przeciwnikow dzwoni komorka - muzyczka pochodzi z Dobrego, zlego i brzydkiego (mam taki sam dzwonek :) ).

Half Life 2 - to bardziej ksiazkowe - trojnogi wzieto oczywiscie z Wojny swiatow.

Unreal - Skaarj to przeciez nieco przerobiony Predator. Ma maske, z budowy jest niemal identyczny, ostrza na nadgarstkach dopelniaja obrazu calosci.

Lost Planet: Extreme Condition - kiedy gigantyczny robal przypominajacy czerwia wylazi spod sniegu, uderza muzyka wyraznie nawiazujaca do muzyki Toto ze scen z czerwiami w Diunie Lyncha. Kliiiimat...

Odpowiedz
GTA San Andreas - cała scena z pościgiem i ciężarówką nawiązuje do T2 oczywiście :)
- I don't advise a haircut, man. All hairdressers are in the employment of the government. Hairs are your aerials. They pick up signals from the cosmos, and transmit them directly into the brain. This is the reason bald-headed men are uptight.
- What absolute twaddle.  

Odpowiedz
GTA: Vice City
Ta gra to jedno wielkie nawiązanie do Scarface, ale kwintesencją tego jest chwila, gdy podczas eksploracji miasta natrafiamy na zakrwawioną łazienkę w motelu, w której leży piła motorowa. Do jakiej to konkretnej sceny z tego filmu jest nawiązanie chyba nie muszę mówić? ;)

Call of Duty
W połowie gry wcielamy się w radzieckiego żołnierza walczącego w bitwie o Stalingrad, podczas której niejeden raz stają nam przed oczyma flashbacki z "Wroga u bram".

Odpowiedz
VC to rzeczywiscie Scarface - pol soundtracku wzieto z tego filmu. :) No i strzelanina w willi jednego z gangsterow...

Odpowiedz
seria GTA - seria GTA :P
Tony Hawk's American Wasteland - będąc w Hollywood możemy zrobić kickflipa nad Ben Whofleckiem - jeden z bohaterów mówi coś tam, że to za Pearl Harbor, czy jakoś tak... :P. Ktoś tam też wspomina o Ashley cośtam... W kadym razie nawiązanie do niejakiej Ashley Simpson. No i jednym z bohaterów jest znany z trylogii "Jackass" - Bam Margera.
GTA: Vice City - Scarface -jest misja, w której musimy zabić kogoś piłą motorową. Poza tym nasz "pałacyk" przypomina ten Tony'ego - o ile się nie mylę, musimy go bronić podobnie jak Montana.
GTA III - jedna ze stacji puszcza tylko kawałki z OSTu do Scarface, boss włoskiej mafii przypomina zachowaniem tych z Godfather :P.

Odpowiedz
Phil napisał(a):seria GTA - seria GTA :P

Nie czaje, seria GTA jest inspirowana filmami z serii GTA? :P

Poza tym to w VC jedna ze stacji daje muzyke ze Scarface.

Odpowiedz
W Vice City jest jeszcze nawiązanie do Życia Carlita w postaci adwokata.

[Obrazek: carlitos_weg_001.jpg]

[Obrazek: GTAVC_KenRosenberg.jpg]

GTA: San Andreas lokacje wyglądające jak z Dnia Próby.
www.filmweb.pl/user/Azgaroth_2

Odpowiedz
W Wiedźminie trafiamy do piwnicy Wilkołaka - superbohatera. Dobrze wyposażony składzik pełen przedziwnych broni, Batman no. ;) Cała gra jest pełna takich smaczków. I w sumie dosyć ogólne skojarzenie na linii Portal - Cube.
Bodie: He's a cold motherfucker.
Poot: It's a cold world Bodie.
Bodie: Thought you said it was getting warmer.
Poot: The world goin' one way, people another yo'.

Odpowiedz
Painkiller - na jednym z obrazów w operze (?) widnieje napis "Joker wuz here".

Odpowiedz
Cytat:Poza tym to w VC jedna ze stacji daje muzyke ze Scarface.
A nie, bo w GTA III :). "Flashback FM" posłuchaj :).

Odpowiedz
Dokładnie, Flashback FM nadaje kawałki ze Scarface: "Push It to the Limit", "Rush Rush", "I'm Hot Tonight", "Shake It Up" i "She's On Fire".

Odpowiedz
Phil napisał(a):No i jednym z bohaterów jest znany z trylogii "Jackass" - Bam Margera.
No ale to wynika z tego, że Margera trzyma ze skejtowcami. W grach z serii Tony Hawk pojawia się od samego początku, czyli o ile się nie mylę od czasu, gdy jeszcze nie było żadnego pełnometrażowego Jackassa.

Odpowiedz
Z tego co kojarzę Margerą można grać dopiero od "trójki", ale fakt faktem, że najpierw był skatem, a dopiero potem idiotą :P.

Mierzwiak dobrze prawi, mi tu kitu nie wciśniecie, bo się z tą stacją nie rozstawałem :).

Odpowiedz
Tytuły wziąłem z wikipedii, ale pamiętam je doskonale, to właściwie jedyna stacja której słuchałem podczas grania w III, no a gdy oglądałem Scarface zaliczyłem "Wow! Muza z GTAIII. A raczej odwrotnie." :wink:

Nie wiem jak pierwsza część, ale AVP2 aż roi się od nawiązań, w szczególności do Aliens.

Odpowiedz
Gry Call of Duty, szczególnie pierwsze, to w ogóle jest zbiór motywów ze słynnych filmów wojennych. W United Offensive jest też misja wzorowana na "Działach Nawarony". Z kolei w COD4 jest na przykład motyw ratowania załogi strąconego helikoptera, wzorowana na wiadomo czym :)
Klub OFILMIE | Podcast filmowy Radio Ofilmie

Odpowiedz
w GTA:VC główny bulwar jest żywcem wyjęty ze scarface, także główna posiadłośc Tommyego to kopia z tego filmu. Generalnie dużo tego.
zresztą w GTA non stop są jakieś nawiązania do filmów, chocby nazwy misji: "Toyminator" (a sama misja wzięta z brudnego Harry'ego - samochód zabawka z bombą), "Uzi Raider". Bilboardy w GTA3 reklamujące film "Badfellas":)

od cholery filmowych nawiązań było w platformerach parodystycznych: "conker:bad fur day" i "Gex: enter the gecko". tam roiło się od filmowych nawiązań, właściwie co drugi level był jakąś filmową parodią:D

Metal Gear Solid 2:
"Ucieczka z..." - xywa Snake'a to Plisskin.

MGS3:
w rozmowach przez codec przewijają się tytuły dziesiątków filmów.
kiczowaci bossowie to nawiązanie do Power Rangers:)

GTA4:
"Aliens" holownik na lotnisku (taki z jakiego skonstruowano APC na potrzeby "Aliens" ) nazywa się Ripley.

jedna z misji, napad na bank, to kalka "Heat".
get ready for suprise...

Odpowiedz
Bakier, jak ty już grasz w GTA IV i wyłapujesz takie smaczki to nawet nie wiesz jak ja ci zazdroszczę :D
- I don't advise a haircut, man. All hairdressers are in the employment of the government. Hairs are your aerials. They pick up signals from the cosmos, and transmit them directly into the brain. This is the reason bald-headed men are uptight.
- What absolute twaddle.  

Odpowiedz
Negrin napisał(a):W United Offensive jest też misja wzorowana na "Działach Nawarony".

Ktora dokladnie? Juz nie pamietam za dobrze tego dodatku (chyba najlepsza z czesci CoD to wlasnie dodatek do pierwszej czesci, lol).

Mierzwiak, nie mozna mowic ze w AVP2 roi sie od nawiazan, skoro to gra osadzona w uniwersum Aliens - logiczne, ze wszystko wyglada jak w filmie. :) I tak, AVP1 tez jest pelne nawiazan, ba, nawet odwiedzamy kolonie Hadley's Hope (nie wiem jakim cudem to mozliwe, skoro niby wyleciala w powietrze - coz...).

W Lost Planet jest jeszcze nawiazanie do Screamers, tylko ze "krety" sa jakby 100 razy wieksze. :)

Odpowiedz
Bakier jedzie z trivii. :)

Dr_Bakier napisał(a):od cholery filmowych nawiązań było w platformerach parodystycznych: "conker:bad fur day" i "Gex: enter the gecko".

Albo Monkey Island. :)
Swoja droga, Gex, kurcze, kiedys zagrywalem sie w te platformowke.. :)

Cytat:Metal Gear Solid 2:
"Ucieczka z..." - xywa Snake'a to Plisskin.

A jeden z glownych bohaterow serii nazywa sie Hal Emmerich. Imie 'odziedziczyl' po komputerze z Odysei, a nazwisko po rezyserze.

Odpowiedz
military napisał(a):
Negrin napisał(a):W United Offensive jest też misja wzorowana na "Działach Nawarony".
Ktora dokladnie? Juz nie pamietam za dobrze tego dodatku (chyba najlepsza z czesci CoD to wlasnie dodatek do pierwszej czesci, lol).
Przyznaję uczciwie, że ja też superdobrze nie pamiętam, natomiast na pewno jest misja w której trzeba zniszczyć przybrzeżne działa, tyle że na Sycylii.

Ach, a kampania we Francji mocno pachnie "Band of Brothers".
Klub OFILMIE | Podcast filmowy Radio Ofilmie

Odpowiedz

Digg   Delicious   Reddit   Facebook   Twitter   StumbleUpon