Ankieta: Kt
Lew, czarownica i stara szafa.
Ksi
[Wyniki ankiety]

Opowieści z Narni- Baśniowa seria
No to obejrzałem po raz pierwszy.

Wcześniej znałem wersję animowaną, serial z końca lat 80-tych, no i książkę, więc historia to dla mnie nic nowego. Seans w każdym razie całkiem przyjemny, miejscami klimacik był niezły, niestety mocno zgrzytają efekty, w tym szczególnie składanie ujęć ze studia z widoczkami (zwłaszcza scena na szczycie góry i kilka ujęć podczas jazdy dziewczyn na lwie) jak i niektóre z generowanych komputerowo stworzeń - w tym bobry i, co gorsza, również sam Aslan, którego animkowość niestety kładzie tę postać, a jak jeszcze zza szpetnego CGI-pyska gada znajomy głos Neesona, to jakoś w ogóle nie potrafię w Aslana uwierzyć. Nie wiem jak bym to odbierał te dziesięć lat temu, ale na dzień dzisiejszy chwilami potrafiło mnie to wręcz "wykopać z filmu" i zamiast skupić się na fabule, myślałem tylko o tym jak to czy tamto słabo wygląda.

Mimo to, te 6/10 chyba mogę bajeczce dać.

Spróbowałem też rzucić okiem na wersję serialową z 88' i choć całkiem fajnie jak na produkcję TV zrobili tam lwa, to jednak do oglądania całości raczej się nie zmuszę. A co do sequeli... Kaspianowi mam ochotę dać szansę, ale już trzeciej części niespecjalnie, ze względu tak na całokształt jej warstwy wizualnej, który ktoś bardzo chciał popsuć i chyba mu się udało, jak i na fakt, że recenzje zbiera najsłabsze...
Nie interesuje mnie kino ogólnie, a jedynie filmy o tym, co mnie interesuje.
-------------------------------------------------------------
Pisanina archiwalna - fantasy/sf

Odpowiedz
Jedynkę odbieram podobnie, taki średniak z przebłyskami. Ale już "Kaspian" to zaskakująco fajne kino przygodowe, zdecydowanie lepsze od poprzednika.

Ale "Wędrowiec"... ja pierdole. Wszystkim którzy "Hobbity" uważają za szajs, polecam obejrzeć ten film. Poszerza horyzonty. Serio.
For my ally is the Force, and a powerful ally it is.

Odpowiedz
Wpadł mi Kaspian na blu za 15 zeta, więc obejrzałem i stwierdzam że słabe to i nudne, ale wina leży już po stronie materiału źródłowego, który nigdy mi się jakoś specjalnie nie podobał. Brakuje tu tego baśniowego klimatu z Lwa, Czarownicy i starej szafy, zamiast tego mamy ciągle jakieś bitwy, politykę, ale wszystko tak na pół gwizdka. W dodatku starsza siostra irytuje tak grą jak i wyglądem.

4/10 sam nie wiem za co. Może za ładne widoczki.

Odpowiedz
Nadrobiłem Dawn Treadera, którego sprezentowałem córce na gwiazdkę, danuśka bredzi jak zwykle.

Trzecia część to na szczęście powrót do formy, przygodowy klimat, sporo ładnych widoków, Aslan w końcu wygląda jak należy, choć bywały tez i gorsze efekty (jednonodzy kolesie - w ogóle cały ten motyw jest z dupy), szkoda, że AR zmieniono w stosunku do kina i jest 1.78:1, bo film by sporo zyskał w panoramie, ale mimo to (choć porównanie screenshotów http://www.blu-ray.com/movies/The-Chronicles-of-Narnia-The-Voyage-of-the-Dawn-Treader-Blu-ray/19648/#Screenshots ze zwiastunem wypadało nieciekawie) jest kolorowy, kontrastowy i ogólnie miły dla oka. Trochę dziwnie wypada motyw z Łucją, która chce być "tak piękna jak siostra" - LOLz, no nie wiem czy to byłaby zmiana na plus :D

6/10, całkiem strawne fantasy dla dzieci, z córką spokojnie mogę to oglądać, nawet dubbing jakoś przeżyłem (choć Eustachy wybitnie irytował)

Azgaroth napisał(a):
danus napisał(a):Uleciała gdzieś ta magia z poprzednich części,
Jak dla mnie w trzeciej części jest jej zdecydowanie więcej niż w bezbarwnej dwójce.

Dokładnie.

PS. co do wyglądu filmu - jedna uwaga - początkowe ujęcia z Anglii wyglądały naprawdę dziwnie, miałem wrażenie, że absolutnie wszystko jest w CGI, łącznie z ludźmi i to wrażenie nie chciało ustąpić również w kilku kolejnych scenach, na szczęście minęło po kilku minutach.

Odpowiedz
"Trochę dziwnie wypada motyw z Łucją, która chce być "tak piękna jak siostra" - LOLz, no nie wiem czy to byłaby zmiana na plus :D" - powiada Gieferg (kiedyś się nauczę korzystać z opcji cytatów na tym forum, ale zajmie mi jeszcze trochę czasu zgłębienie tych tajników)

Oj tam, oj tam. Ja akurat, kiedy jako nastolatek byłem w kinie na pierwszej "Narnii", nie mogłem oderwać oczu od Zuzanny :)
Ale faktem jest, że już w "Kaspianie" wyglądała jakoś gorzej. Tak jakby Anna Popplewell zrobiła się przez ten krótki czas ciut bardziej pucułowata na twarzy. I chyba też - takie mam przynajmniej wrażenie - dostała mocniejszy makijaż (a mocniejszy makijaż u dziewczęcia zawsze trochę uroku odbiera). Do "Podróży Wędrowca do Świtu" nie wracam tak często jak do dwóch poprzednich filmów, a Zuzanna gra tam tak małą rolę, że szczerze mówiąc nawet nie pamiętam jak się tam prezentuje.

No bo ja akurat nie przepadam za trzecią częścią. Nie znaczy, żeby była bardzo zła - jest idealnie nijaka. Nie ma śladu po magicznym klimacie i epickości obu (obu, powiadam!) części nakręconych przez Adamsona. Ale co gorsza nie ma też tych bogatych relacji między postaciami, co w tamtych filmach. Tutaj konflikty są dużo słabiej zarysowane. W ogóle oglądając tę część mam wrażenie, że to film może nienajgorszy, ale taki stricte dla dzieciaków, podczas gdy poprzednie były również dla dorosłych.

Co jest tym bardziej przykre, że w serii książkowej akurat "Podróż Wędrowca do Świtu" jest, moim zdaniem, jedną z najlepszych części (bardziej podobają mi się tylko "Srebrne krzesło" oraz "Koń i jego chłopiec" - tak przynajmniej było jakieś dziesięć lat temu, kiedy ostatnio to czytałem). I nie mogłem odżałować, że Adamson odpuścił sobie Narnię, bo po tym, jak świetnie wyszły mu filmy na podstawie książek, nie będących moimi ulubionymi w narnijskiej serii, myślę, że ekranizacje moich ulubionych spod jego ręki dopiero mogłyby mnie zachwycić.

Ale olać to. Filmowa Narnia to dla mnie jak "Obcy" i "Terminator" (tak, wiem, głupio to brzmi) - czyli uznaję to za dylogię i czegokolwiek by do tego nie dokręcili, dla mnie seria kończy się na dwóch częściach, bo potem, nawet jeśli nie jest źle w ścisłym znaczeniu tego słowa, to i tak spadek poziomu jest zbyt bolesny.

Odpowiedz
(26-12-2016, 13:44)Gieferg napisał(a): szkoda, że AR zmieniono w stosunku do kina i jest 1.78:1, bo film by sporo zyskał w panoramie

Rozumiem mieć z tym problem w kinie, ale oglądając w telewizorze? Co by zyskał? Oglądając Batmany Burtona, Aliens i T1 też psioczysz na AR? :P

Odpowiedz
Zyskałby wrażenie skali i rozmachu, wrażenie oglądania filmu kinowego. I, co równie ważne, lepiej by się komponował z poprzednimi częściami, zmienianie AR w ramach serii z 2.39:1 na 1.78:1 mnie zwyczajnie wkurwia. Szczególnie że ten film w kinie BYŁ w 2.39:1.

Batmany Burtona, Aliens i T1 wyglądają dobrze tak, jak wyglądają, co nie znaczy, że nie wolałbym, żeby były w 2.39:1. Wolałbym. Zdaje sie, że sam Cameron żałuje, że nakręcił Aliens tak, jak nakręcił.
Avengers też wolałem i sobie przerobiłem :P No ale ten film miał takie kadry, że aż się o to prosił, w tych wyżej wymienionych z domowego reframingu nie byłoby pożytku, a szkody sporo, poza tym zbyt jestem przyzwyczajony do takiego, a nie innego wyglądu tych filmów, no i wiem, że przekadrowanie całego filmu ujęcie po ujęciu skutkuje sporym obrzydzeniem do niego. Nie zrobiłbym sobie takiej krzywdy, żeby sobie obrzydzić T1, Aliens, czy Batmany.

Odpowiedz
https://naekranie.pl/aktualnosci/rezyser-kapitana-ameryki-za-sterami-nowych-opowiesci-z-narnii-1821989

Czyli faktycznie dla tej serii jest jeszcze nadzieja?
Narnia nie jest moim ulubionym cyklem książek, ale sentyment mam do niej ogromny. Z filmów pierwsza część była spoko a dalej to równa pochyła (zwłaszcza trójka), 4 co prawda książkę lubie najmniej, ale liczę na to, że zrobią z tym uniwersum jeszcze coś ciekawego.

Odpowiedz

Digg   Delicious   Reddit   Facebook   Twitter   StumbleUpon