Pistolet do wynajęcia
Czyli prywatna wojna Rafała Gan-Ganowicza:

[Obrazek: 5953567.jpg]

Dla mnie postać kultowa, człowiek honoru, bohater. Ścigany przez władze komunistyczne i służby specjalne we wszystkich krajach, w których działał. Najemnik, żołnierz, prowadził prywatną krucjatę przeciwko czerwonym. Do niedawna nic o nim nie wiedziałem. Odznaczony przez Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Film dokumentalny poświęcony jego sylwetce został ocenzurowany w 1997 roku. W nim padają słowa: "Jak to jest zabić człowieka? - Nie wiem, zabijałem wrogów".

Odpowiedz
Gan-Ganowicz napisał też książkę - od razu mówię, że lepsza niż film: http://klubpolski.mixxt.us/networks/files/download.29216

Jestem dopiero w połowie, ale czyta się na bezdechu. Rewela!

Odpowiedz
Że też się nikt filmem nie zainteresował. Co prawda jako dokument nie jest zbyt porywając, gdyż jest to w większości gawęda Gan-Ganowicza. Z drugiej jednak strony ascetyczna forma nie przesłania w żaden sposób przekazu. Można poobserwować zachowanie starego najemnika i fanatycznego antykomunisty. "Pistolet do wynajęcia" widziałem już po przeczytaniu książki, więc nic nowego się nie dowiedziałem. W zasadzie wiele opowieści siłą rzeczy się powtarza, dokument może jednak stanowić dobre wprowadzenie do lektury.

Samą książkę "Kondotierzy" również polecam, niezwykle ciekawa, napisana barwnym językiem, chociaż po ukończeniu czuje się niedosyt. Jest zdecydowanie zbyt krótka.

[Obrazek: tnt24.info_Pistolet_do_wynaj%C3%AAcia_cz...48679.jpeg]
Haru no yuu
taenamu to suru
kô o tsugu

Wieczór wiosenny
niknie zapach kadzidła
zapalę drugie

Odpowiedz

Digg   Delicious   Reddit   Facebook   Twitter   StumbleUpon  

Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości