Pokłosie (reż. Władysław Pasikowski)
#1
[Obrazek: 6e418e31a65d38efc14de4d5b67a43ab,61,1.jpg]

Pasikowski znowu dowalił do pieca. Raz, że zrobił film, który już na długo przed premierą określany jest jako "antypolski" (mega bzdura, ale to inna sprawa). Dwa, że znowu - po wieloletniej przerwie - udowodnił, iż jest jedynym w tym kraju reżyserem, który rozumie kino gatunkowe i potrafi z niego korzystać. "Pokłosie" to rasowy thriller, znakomicie rozpisany jeśli chodzi o scenariusz, zrobiony zresztą "po amerykańsku". Są naprawdę ciekawe zwroty akcji, jeżeli pojawia się patos, to umiejętnie przełamują go subtelniejsze sceny (poza bodaj dwoma wyraźnie nieudanymi momentami), a całość sprawia wrażenie gruntownie przemyślanej.

I nawet więcej - to jest film, który wciąga, emocjonuje, film, który rzeczywiści ma się ochotę oglądać. Nie ma martyrologii i bogoojczyźnianej retoryki, zamiast tego jest sporo pesymizmu i umiejętnie dawkowanych gatunkowych chwytów. "Pokłosie" wejdzie do kin na jesieni, ale już teraz warto na nie czekać. Jutro/pojutrze postaram sie wrzucić nieco obszerniejszą recenzję. W każdym razie - jeśli baliście się, że autor "Psów" zapomniał, jak się kręci mądre i mocne kino gatunkowe, przyjemnie się rozczarujecie :)

9/10
"to że gej sobie nie może wziąć ślubu to jest sprawa kościoła" - vast

Odpowiedz
#2
To ten film już jest? Myślałem, że Pasikowski nieśmiało dopiero próbuje skompletować obsadę i budżet. Dzięki, chyba pierwszy polski film, na który się napaliłem zawczasu :)
Postępować należy tak, aby niczego nie robić, a wtedy panować będzie ład.
--
Laozi

Odpowiedz
#3
Motoduf - w Gdynii widziałeś?

Niesamowite - 2012 może być tak świetny, że nawet naprawdę dobry, polski film zobaczymy w kinach :)

Odpowiedz
#4
Skończyli postprodukcję w środę, w piątek i sobotę były pierwsze pokazy, jeszcze bez napisów końcowych :). Zdecydowanie warto się napalać, bo to jest świetna rzecz. Kilka rzeczy bym zmienił (aż mam ochotę znaleźć jakiegoś maila do Pasikowskiego i zasugerować mu wywalenie jednego ujęcia), ale jako całość to jest bomba :).
Simek - tak, w Gdyni :).

No, w 2012 co najmniej 3 dobre polskie filmy będą w kinach - "Róża", "Pokłosie" i "Obława" (też była w Gdyni).
"to że gej sobie nie może wziąć ślubu to jest sprawa kościoła" - vast

Odpowiedz
#5
Taką recenzję znalazłem: http://cjg.gazeta.pl/CJG_Trojmiasto/1,109143,11709134,_Poklosie__Wladyslawa_Pasikowskiego__Efektowny_mecz_.html
Cytat:I choć na poziomie technicznym, narracyjnym i wielu innych nie sposób Pasikowskiemu nic zarzucić, powstaje pytanie, czy na taki temat w ogóle można było tego typu film nakręcić. Czy można rozgrywać czaszkami ofiar - takimi, jakie pojawiają się w nieznośnie dosłownej scenie odkrycia grobu żydowskich sąsiadów - efektowny mecz, który podniesie widzom ciśnienie?
Nóż się człowiekowi w kieszeni otwiera jak w końcu powstaje w Polsce film, który potrafi podnieś ciśnienie, a dziennikarze od razu z wątpliwościami czy to tak wypada i że jak to tak...

Odpowiedz
#6
Dobrze, że ten film powstał, gdyż już się bałem, że spotka go ten sam los co "Westerplatte". Ale czy podczas seansu jakoś się odczuwało, że film jest jeszcze niegotowy? Brak muzyki i takie tam?
/www.filmmusic.pl - me recki 
"The main thing is to protect these characters, make sure that they still continue to live in the way you created them..." - Kathleen KennedyOdpowiedz
#7
Król wraca. Yes. To będzie pierwszy polski film nie lekturowy jaki obejrzę w kinie :)
Co to jest „FIUT”? FIUT to jest skrót moich zainteresowań „Film I Uwentualnie Telewizja”

#Official James Francis Cameron and Christopher Johnathan James Nolan Hejter# :D

Odpowiedz
#8
Cytat:Nóż się człowiekowi w kieszeni otwiera jak w końcu powstaje w Polsce film, który potrafi podnieś ciśnienie, a dziennikarze od razu z wątpliwościami czy to tak wypada i że jak to tak...

Jeszcze lepsza była chyba Barbara Hollender, która w swojej recenzji zarzuciła, że "film zaczyna sprawiać wrażenie produkcji hollywoodzkiej" ;)

Cytat:Dobrze, że ten film powstał, gdyż już się bałem, że spotka go ten sam los co "Westerplatte". Ale czy podczas seansu jakoś się odczuwało, że film jest jeszcze niegotowy? Brak muzyki i takie tam?

Muzyka na szczęście była, zresztą bardzo dobra. W jednym momencie kolory zaczęły się rypać (na szczęście tylko na kilka sekund), no i napisów końcowych nie było, a początkowe wyraźnie zrobiono na szybko. Cała reszta jest gotowa :)
"to że gej sobie nie może wziąć ślubu to jest sprawa kościoła" - vast

Odpowiedz
#9
To ja tutaj, prawie nie na temat zapytam -
Jak z tą "Obławą"? Widział to ktoś?
welcome to prime time bitch!

Kenner, just in case we get killed, I wanted to tell you, you have the biggest dick I've ever seen on a man.

Odpowiedz
#10
(13-05-2012, 22:22)Motoduf napisał(a): Skończyli postprodukcję w środę, w piątek i sobotę były pierwsze pokazy, jeszcze bez napisów końcowych :).

To zanim wypuszczą do kin może się wiele zmienić, biorąc pod uwagę, iż film jest 'antypolski'

(13-05-2012, 22:32)simek napisał(a): Nóż się człowiekowi w kieszeni otwiera jak w końcu powstaje w Polsce film, który potrafi podnieś ciśnienie, a dziennikarze od razu z wątpliwościami czy to tak wypada i że jak to tak...

Właśnie dlatego polskie kino jest w zapaści - nie dlatego, że nie ma dobrych tekstów, pomysłów i ludzi, którzy potrafią zrealizować je na światowym poziomie, gdy ich przycisnąć. Ale stosunek jest właśnie taki: albo głaszczemy kraj po główeczce, ergo żadnych niepoprawnych politycznie eleboratów, albo usiłujemy naśladować zachód, ale robiąc typowo polskie historie w typowo polskim bagienku (vide Listy do M - jakkolwiek nie oglądałem, to sam zamysł się nadaje). Smutne, ale prawdziwe.
Don't play with fire, play with Mefisto...
http://www.imdb.com/user/ur10533416/ratings

Odpowiedz
#11
Cytat:To zanim wypuszczą do kin może się wiele zmienić, biorąc pod uwagę, iż film jest 'antypolski'

Nie pomyślałem o tym, ale wątpię, żeby ktoś zmusił Pasikowskiego do zmian. Film już widziało kilkaset osób, pojawiło się kilka recenzji, trudno byłoby to komukolwiek teraz "odkręcić". No a poza tym obawiam się, że nawet jakby Pasikowski zostawił tylko pierwsze 20 minut, to i tak radykałowie by się czepiali ;).

Cytat:Jak z tą "Obławą"? Widział to ktoś?

Bardzo dobra rzecz. Też klecę reckę, ale nie wiem na kiedy się wyrobię. Obstawiałym jednak, że to jeden z tych filmów, które mogą zyskać status kultowych. Z jednej strony jest fantastycznie przemyślana, poszatkowana narracja (najpierw poznajemy sporą część historii, wyrabiamy sobie własne opinie na temat bohaterów itd., by później zobaczyć te same sceny w innym kontekście i w dłuższej wersji. W efekcie okazuje się, że nic nie jest takie, jakie nam się pierwotnie wydawało. Świetny pomysł, w polskim kinie niespotykany.), z drugiej - powszechny brud, moralny syf i świat w rokładzie. Niektóre dialogi i sceny są tak soczyste i porażające, że ciarki same przechodzą po plecach. Dość powiedzieć, że w jednej ze scen, prawie że groteskowej, Dorociński
No i ostatnia scena tego filmu to mała perełka, chociaż podejrzewam, że nie wszystkim przypadnie do gustu.
"to że gej sobie nie może wziąć ślubu to jest sprawa kościoła" - vast

Odpowiedz
#12
To korzystając z okazji, Motoduf, zapytam, czy udało ci się zobaczyć 'Jesteś Bogiem'? Prawdę mówiąc, ze wszystkich filmów festiwalowych, ten interesuje mnie najbardziej.

Odpowiedz
#13
Jak tak czytam o tych filmach to widzę że w polskim środowisku zapanowała moda na II wojenne tematy. Widocznie tak jest taniej kostiumy, scenografie i aktorzy są już przygotowani...
Co to jest „FIUT”? FIUT to jest skrót moich zainteresowań „Film I Uwentualnie Telewizja”

#Official James Francis Cameron and Christopher Johnathan James Nolan Hejter# :D

Odpowiedz
#14
(13-05-2012, 23:16)Motoduf napisał(a): Muzyka na szczęście była, zresztą bardzo dobra.

A zauważyłeś w napisach czyja? Konkretnie - czy Lorenca?

Odpowiedz
#15
(14-05-2012, 05:27)Motoduf napisał(a): Nie pomyślałem o tym, ale wątpię, żeby ktoś zmusił Pasikowskiego do zmian.

Wstrzymali Westerplatte, to i tu coś mogą wymyślić, łącznie z ograniczoną dystrybucją. W tym kraju nigdy nic nie wiadomo.
Don't play with fire, play with Mefisto...
http://www.imdb.com/user/ur10533416/ratings

Odpowiedz
#16
Ten post powoli zaczyna przypominać jakby został napisany z jakiejś alternatywnej rzeczywistości: Gdyż nagle wychodzi na to, że na Festiwalu w Gdyni pokazywane byłe dobre polskie filmy <szok>.
/www.filmmusic.pl - me recki 
"The main thing is to protect these characters, make sure that they still continue to live in the way you created them..." - Kathleen KennedyOdpowiedz
#17
A w zeszłym roku ich nie pokazywano?

Odpowiedz
#18
(14-05-2012, 15:03)SonnyCrockett napisał(a): Jak tak czytam o tych filmach to widzę że w polskim środowisku zapanowała moda na II wojenne tematy.

I szafa gra. Jeśli tylko będą dobre scenariuszowo/technicznie to niech ich powstaje jak najwięcej. Może skończy się czas srak pseudokomedii.

Cytat:Widocznie tak jest taniej kostiumy, scenografie i aktorzy są już przygotowani...

Wyzwaniem są za to kostiumy od Zienia, sfilmowanie na żywca droższej ulicy, aktorzy i "aktorzy" serialowi i z ulicznej łapanki, sponsorowane literką K, wodą wygazowaną "puszczynianka" i oddające półprocenta na fundację "podaruj dzieciom kropka" założoną przez współproducenta filmu, znane z milionów filmów TVN-stajl.

welcome to prime time bitch!

Kenner, just in case we get killed, I wanted to tell you, you have the biggest dick I've ever seen on a man.

Odpowiedz
#19
Cytat:To korzystając z okazji, Motoduf, zapytam, czy udało ci się zobaczyć 'Jesteś Bogiem'?

Niestety, nie wyrobiłem się z seansem i nie obejrzałem.

Cytat:A zauważyłeś w napisach czyja? Konkretnie - czy Lorenca?

Napisów końcowych w ogóle nie było ;). Ale według strony festiwalu autorem muzyki jest Jan Duszyński.

Cytat:Wstrzymali Westerplatte, to i tu coś mogą wymyślić, łącznie z ograniczoną dystrybucją. W tym kraju nigdy nic nie wiadomo.

Ale tam robili problemy już na etapie kręcenia. W tym wypadku film jest skończony (PISF wyłożył 3,5 mln, dorzucili się też zagraniczni producenci), no i obecna władza raczej od tego tematów nie ucieka ;). Znając nasz kochany kraj możesz mieć jednak rację, przekonamy się na jesieni :)
"to że gej sobie nie może wziąć ślubu to jest sprawa kościoła" - vast

Odpowiedz
#20
(15-05-2012, 00:23)Motoduf napisał(a): Ale tam robili problemy już na etapie kręcenia.

Bo to znacznie głośniejsza i większa produkcja. O Pokłosiu pierwszy raz słyszę mówiąc szczerze - i inni chyba też, skoro został wrzucony w ostatniej chwili.

Cytat:PISF wyłożył 3,5 mln, dorzucili się też zagraniczni producenci)

I wszystko jasne - jak kasa zagraniczna, to mogą nagwizdać :)
Don't play with fire, play with Mefisto...
http://www.imdb.com/user/ur10533416/ratings

Odpowiedz

Digg   Delicious   Reddit   Facebook   Twitter   StumbleUpon  


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Jack Strong (2014, reż Władysław Pasikowski) Huntersky 41 9,831 03-09-2016, 14:04
Ostatni post: shamarUżytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości