Prince of Persia - seria gier
Czy w tym wątku można mówić o grach? Bo właśnie w nie gram i chciałbym o nich pomówić.

Sands of Time to bez kitu jedna z najlepszych platformówek w historii. Przeszedłem z uśmiechem na gębie i żałowałem tylko, że jest taka krótka (7h mi zajęło - ale to chyba ja jestem takim wymiataczem, bo howlongtobeat podaje średnią prawie 9h). Najlepiej o tej grze mówi się jednak w kontekście Warrior Within, a więc...

Warrior Within. Włączyłem, patrzę na tę krew na logosach i coś mi tu już nie gra. Oglądam intro (ze spieprzonym aspect ratio w HD edycji)... i zwis. Hmm. No dobra, raz jeszcze. Ups, intra nie da się ominąć. Pięknie. No dobra, wreszcie gram... ale co to za przechvjowa muzyka? Co to za klimat jak z God of War, gdyby God of War projektował emo nastolatek? Zły początek. Na dodatek od razu walka z bossem trudniejszym (a raczej: bardziej uciążliwym) niż którykolwiek z przeciwników z jedynki. I książę nazywający przeciwniczkę "bitch".

WTF? Książę w jedynce był awanturnikiem-cwaniakiem jak Nathan Drake, a jego relacje z Farah były takie jak Indy'ego z jego kobietami. To było przezabawne, nadawało grze życia. Tutaj mamy emo-księcia, który mówi i zachowuje się jak Batman. Ale to słabe!

Walka - słaba. 40 combosów. Połowy nie pamiętam, z pozostałych połowa nie wchodzi jak należy, z pozostałych połowa jest bezużyteczna. Zostaje kilka ruchów, a zresztą i tak najlepiej sprawdza się naparzanie w przyciski. W jedynce ciosów było kilka, ale cały system był po prostu bardziej elegancki. Trudność polegała na płynnej zmianie podejścia do każdego przeciwnika, który miał inne słabości, podczas walki z pięcioma gostkami naraz. To było rozwiązanie proste, ale pełne gracji. Tutaj tej gracji nie ma - są za to dekapitacje w slo mo. Yyyych. No nie, nie tego oczekiwałem.

Ze zmian na lepsze: modele scenerii, tekstury - wszystko o wiele lepsze. Więcej wyzwań platformowych, większe ich zróżnicowanie - super. Fajny pomysł z tymi samymi miejscówkami w dwóch przedziałach czasowych. Fajny(a?) Dahaka i ucieczki przed nim/nią.

Nie jestem przekonany co do bardziej otwartej budowy świata - kolejna Metroidvania. Zwykle to oznacza sztuczne wydłużanie gry i konieczność przebiegania tych samych korytarzy 10 razy. Na razie jeszcze mi to nie przeszkadza, ale wkrótce pewnie zacznie.

Fabuła w sumie fajna... Gra się przyjemnie (po wyciszeniu tragicznej muzyki), bo platforming to ta sama ekstraklasa, a nawet jest odrobinę lepszy. Ale cała otoczka wokół tej rozgrywki jest straszna, zła, po prostu chybiona. Na szczęście jak już skończy się wprowadzenie i tutoriale, i gra przechodzi do rzeczy, robi się lepiej.

Dziwny sequel. Fajny i niefajny zarazem.

Odpowiedz
Pamiętaj, że gra ma dwa zakończenia- kanoniczne i niekanoniczne. Kanoniczne się dostaje jedynie wtedy kiedy znajdziesz wszystkie ukryte fontanny i zdobędziesz Watersword. To właśnie to zakończenie jest kontynuowane w "The Two Thrones".

Cytat:Walka - słaba. 40 combosów. Połowy nie pamiętam, z pozostałych połowa nie wchodzi jak należy, z pozostałych połowa jest bezużyteczna.

Akurat walka w "Warrior Within" jest bardziej złożona niż się wydaje na pierwszy rzut oka i daje naprawdę wiele możliwości w formowaniu ciosów wg własnego uznania. Problemem jest raczej to, że można w tej grze spamować "rage mode" (nie pamiętam nazwy) bez większych utrudnień.

Cytat:Na dodatek od razu walka z bossem trudniejszym (a raczej: bardziej uciążliwym) niż którykolwiek z przeciwników z jedynki.

Haha :P Będzie trudniej.

Cytat:po wyciszeniu tragicznej muzyki

Bluźnisz. Jest to jeden z moich ulubionych growych soundtracków.

Cytat:WTF? Książę w jedynce był awanturnikiem-cwaniakiem jak Nathan Drake, a jego relacje z Farah były takie jak Indy'ego z jego kobietami. To było przezabawne, nadawało grze życia. Tutaj mamy emo-księcia, który mówi i zachowuje się jak Batman. Ale to słabe!

Zgodziłbym się gdyby tego było w grze naprawdę dużo, ale nie ma. Fabuły tutaj jak na lekarstwo raczej. A szkoda bo sam pomysł zdesperowanego Księcia jest spoko, tylko wykonanie jest jakie jest.

Cytat:Nie jestem przekonany co do bardziej otwartej budowy świata - kolejna Metroidvania. Zwykle to oznacza sztuczne wydłużanie gry i konieczność przebiegania tych samych korytarzy 10 razy.

Lubię gry w stylu Metroidvani, ale tutaj to w ogóle nie wypaliło. Dużo backtrackingu i szybko nudzi.

Jestem ciekaw czy ci zaora sejwa przy finale. Szanse są na to 50/50 :P
For my ally is the Force, and a powerful ally it is.

Odpowiedz
Serio lubisz ten soundtrack? Z klimatem Persji ma tyle wspólnego, co nic, jest "generyczny" do bólu, a przede wszystkim motyw pojawiający się podczas walki jest nuuuudny. Widzę w reckach sprzed lat, że za ten soundtrack się grze oberwało - i słusznie, bo jest FATALNY.:)

Co do sejwów jestem uczucony i dlatego nie nadpisuję, tylko robię nowe.

Swoją drogą, dlatego nie przeszedłem The Fogotten Sands - tam gra sama nadpisuje sejw, a w wersji na 360 jest jedno miejsce (wyjątkowo trudne) pod koniec gry, gdzie przy game overze kasuje sejwa na 100%. Zaliczyłem game over, skasowało sejwa. Shit fuck.

Odpowiedz
Cytat:Serio lubisz ten soundtrack? Z klimatem Persji ma tyle wspólnego, co nic, jest "generyczny" do bólu, a przede wszystkim motyw pojawiający się podczas walki jest nuuuudny. Widzę w reckach sprzed lat, że za ten soundtrack się grze oberwało - i słusznie, bo jest FATALNY.:)

1. Tak, bardzo lubię ten soundtrack :) Bardzo często buczy mi w tle, a jak bym potrafił, to bym w innych częściach wypierdolił oryginalny soundtrack i podmienił na ten :P No może poza wersją z 2008, ale to kompletnie inne klimaty.
2. Nie wiem ile z klimatem Persji ma to wspólnego, ale z tego co ogarniam, to ta cała seria ma mało wspólnego z Persją :P
3. Nie jest nudny, zwłaszcza, że zależnie od lokacji jest inny motyw walki :P Nie tak jak w poprzedniej części 2-3 utwory na krzyż.

Cytat:o do sejwów jestem uczucony i dlatego nie nadpisuję, tylko robię nowe.

No to jest sposób, ale ta gra jest wewnętrznie spierdolona. Jak złapie Cię game breaking glitch to oznacza, że coś się zjebało nie w tym momencie, ale gdzieś długo wcześniej, a więc równie dobrze spieprzonych może być kilka/kilkanaście poprzednich sejwów, o ile nie wszystkie.

Jeżeli nie odpali Ci się skrypt z Dahaką lub jak nagle z dupy będziesz grał upiorem (co ma fabularnie miejsce później), wczytanie poprzednich sejwów niekiedy pomaga, ale jak nie będziesz mógł się przeteleportować na finałową walkę, to prawdopodobnie będziesz musiał zaczynać grę od początku.

Cytat:Swoją drogą, dlatego nie przeszedłem The Fogotten Sands - tam gra sama nadpisuje sejw, a w wersji na 360 jest jedno miejsce (wyjątkowo trudne) pod koniec gry, gdzie przy game overze kasuje sejwa na 100%. Zaliczyłem game over, skasowało sejwa. Shit fuck.

W każdej wersji tak jest i nigdy tego nie naprawiono. Aha i to nie jest tylko jeden moment ;) Osobiście co jakiś czas kopiowałem tego autosejwa na twardziela (grałem na PC), aby w razie czego podmienić zepsuty na działającego. Wielka szkoda, że ta gra jest w tak złym stanie technicznym. Pomijając to, że Książę wygląda jak małpa, a fabularnie to wielkie meh, to jednak level design oraz równoczesna manipulacja czasem i wodą robią z tego niesamowitego platformera. Niestety przechodzenie tej gry to było słodko-gorzkie przeżycie, ze względu na bardzo kiepską optymalizację (przynajmniej na PC) oraz wieczny strach, że sejw może się zaorać.

Odpowiedz
Forgotten Sands miało u mnie 10/10 do czasu tego problemu. Mówisz, że on występuje wszędzie? Bo czytałem że na konsolach tylko na X360 i już, już miałem kupować wersję na PS3.

Odpowiedz
Wait a second - czy skoro temat OD POCZĄTKU był poświęcony FILMOWI i to jego tytuł widnieje w nagłówku, to nie powinien być poświęcony filmowi, a nie jakimś grom które akurat mam w dupie i nie mam ochoty zaglądać tu tylko po to, by się przekonac, że nikt nie napisał niczego o filmie?

Mógłby ktoś to wydzielić?
I czy nie można by zrobić oddzielnego działu na tematy z grami (do którego mógłbym nie zaglądać), a osobnego na ich ekranizacje? (które mnie czasami interesują) Bo robi się tutaj jedno wielkie szambo.
Nie interesuje mnie kino ogólnie, a jedynie filmy o tym, co mnie interesuje.
-------------------------------------------------------------
Pisanina archiwalna - fantasy/sf

Odpowiedz
Cytat:Forgotten Sands miało u mnie 10/10 do czasu tego problemu. Mówisz, że on występuje wszędzie? Bo czytałem że na konsolach tylko na X360 i już, już miałem kupować wersję na PS3.

Tak, na forum Ubisfotu wiele osób narzekało, że te błędy występują także w wersji PS3.

Odpowiedz
Qrva, nie ma to jak wypuścić grę z takimi błędami i ich nawet nie spatchować.

Odpowiedz
To tradycja serii :)

Odpowiedz
A jest gdzieś wykaz miejsc w grze, w których wali się sejw? Szukam, ale nic takiego nie widzę.

Odpowiedz
ja ostatnio splatynowalem the Forgotten Sands (latwa platyna swoja droga) i nie mialem najmniejszych problemow z save'ami. nawet nie wiedzialem, ze ta gra boryka sie z takimi bolaczkami :) mozliwe, ze po prostu mialem farta, ale nie wykluczone tez, ze wersja na ps3 jest mniej zbugowana.

co do samej serii to osobiscie najbardziej lubie Sands of Time z uwagi na fajny basniowy klimat i fakt, ze slowo "Persia" nie bez powodu pojawia sie w tytule. Warrior Within lubie najmniej, mimo iz to dobra gra, dlatego ze to zwrot o 180 stopni wzgledem poprzednika i silenie sie na mrok, ktory jest w tych grach kompletnie zbedny. The Two Thrones niby naprawia czesc bledow i stylistycznie blizsze jest jedynce, ale to nadal nie to, w dodatku widac juz fascynacje seria God of War, z QTE na czele. niemniej to i tak jeden z moich ulubionych cyklow i zaluje, ze Ubisoft zamiast kolejnego Prince'a tlucze hurtowo nudne Assassiny.

Odpowiedz
Cytat:A jest gdzieś wykaz miejsc w grze, w których wali się sejw? Szukam, ale nic takiego nie widzę.
Teksty na zlecenie

Może gdzieś jest, nigdy nie znalazłem. Z tego co pamiętam to w grze są chyba co najmniej 3 miejsca gdzie sejw może się spieprzyć (coś z dźwignią, jakaś oskryptowana sekwencja z kolumnami i coś gdzieś przy finale). Ale może być tego więcej.

Cytat:mozliwe, ze po prostu mialem farta, ale nie wykluczone tez, ze wersja na ps3 jest mniej zbugowana.

Ta seria tak ma. Np. ja trzy razy przechodziłem "Warrior Within" z czego dwa razy mi zaorało sejwa, brat też grał i nigdy problemu nie miał. Z "The Fogotten Sands" jest o tyle inaczej, że jak zginiesz w danym segmencie to potrafi Cię udupić. Ja akurat przeszedłem te "niebezpieczne" miejsca za pierwszym razem, ty możliwe że też.

Moderator faktycznie by mógł wydzielić temat dla serii gier i przenieść posty.

Odpowiedz
(24-04-2016, 05:26)military napisał(a): Warrior Within. Włączyłem, patrzę na tę krew na logosach i coś mi tu już nie gra. (...) ale co to za przechvjowa muzyka? Co to za klimat jak z God of War, gdyby God of War projektował emo nastolatek? Zły początek.

Nazwać mroczne podejście, (wreszcie) krew, świetną muzę przech***wymi...
Emo-książę? Nie pamiętam dokładnie fabuły ale... nie było przypadkiem tak, że wszystko co było wcześniej zostało wywrócone (Farah zginęła) a sam Prince musiał ciągle uciekać i to go zmieniło?

Masz z tym problem? Odpal se rimejka - wyszedł jakiś po tej trylogii - gdzie książę jest złodziejaszkiem w kolorowym świecie.
welcome to prime time bitch!

Kenner, just in case we get killed, I wanted to tell you, you have the biggest dick I've ever seen on a man.

Odpowiedz
To nie remake a kompletny reboot serii. I ta gra audiowizualnie jest cudowna, ma świetne postaci i fajną fabułę. Problemem jest raczej kiepskawy gameplay.

Odpowiedz
(24-04-2016, 13:53)Grievous napisał(a): Ta seria tak ma. Np. ja trzy razy przechodziłem "Warrior Within" z czego dwa razy mi zaorało sejwa, brat też grał i nigdy problemu nie miał. Z "The Fogotten Sands" jest o tyle inaczej, że jak zginiesz w danym segmencie to potrafi Cię udupić. Ja akurat przeszedłem te "niebezpieczne" miejsca za pierwszym razem, ty możliwe że też.

bardzo mozliwe, ze bylo jak mowisz. ogolnie gra trudna nie jest, wiec zaliczylem moze ze 2 faktyczne zgony przez cala gre.

pamietam natomiast jak jeszcze na ps2 Sands of Time splatalo mi figla i pod koniec gry po pociagnieciu za dzwignie nic sie nie dzialo i nie bylo mozliwosci przejsc dalej. na szczescie gra byla krotka i za drugim razem calosc skonczylem w 4 godziny, zapisujac dla bezpieczenstwa postep na kilku slotach :)

Odpowiedz
Przeszedłem kolorowego PoP 2008. Fajna giera, pięknie wygląda, gra się spoko, ale zaczyna nużyć w drugiej połowie - poziom trudności to linia prosta. Forgotten Sands było o wiele lepsze, ale cóż. Chyba i tak zainwestuję w wersję na PS3, bo coś mi 360-tka niedomaga ostatnio. Najwyżej jak mi się "życia" będą kończyć w kluczowym momencie, wyłączę grę.:)

Shamar, wydaje mi się, że mylisz Warrior Within z Two Thrones, bo to tam się Farah pojawia i chyba ginie.

To jest choojowe, generyczne, denne, nudne i ma się do klimatu PoP jak pięść do nosa.

Odpowiedz
Zajebiste :) Wielka szkoda, że "The Two Thrones" z tego zrezygnowano i zaserwowano jakieś generyczne smuty. Jeżeli chodzi o soundtracki to Warrior Within > PoP 2008 > Sands of Time. Z "The Forgotten Sands" kompletnie nie pamiętam muzyki, a "The Two Thrones" potrafiło irytować.

Odpowiedz
Rozumiemy "generyczny" na tak różne sposoby, że aż trudno w to uwierzyć.:) Dla mnie to co zalinkowałem brzmi jak jakiś beat który puszczasz sobie z keyboardu żeby do niego plumkać. Może w TT muza jakaś super nie jest (nie pamiętam, dawno nie grałem, a powtórka dopiero po WW), ale jeśli jest "arabska", to przynajmniej pasuje do klimatu gry. Coś jak z trailerem Warcrafta z cool muzą. Do takich klimatów takie rzeczy nie pasują i już.

Odpowiedz
(24-04-2016, 14:04)Grievous napisał(a): To nie remake a kompletny reboot serii.

Reboot serii, który... nie został serią. Coś jak kolejne rebooty filmów i zapowiadanie po 3 kolejnych części naraz. Co więcej - olali to bo powstały póxniej "Zapomniane Piaski".

(24-04-2016, 14:23)military napisał(a): Shamar, wydaje mi się, że mylisz Warrior Within z Two Thrones, bo to tam się Farah pojawia i chyba ginie.

Mogę się mylić bo grałem ostatni raz, we wszystkie części jakoś po premierze właśnie "2ch Tronów". Całkiem możliwe, że to tam było a koniec "Piasków" to jest motyw, jak cała przygoda "nie ma miejsca" i książe nigdy nie spotyka Farah.

Jeszcze co do ocen: "Piaski" chyba najlepsze ale kontynuacja w innym stylu też była bardzo dobra, momentami lepsza (ale kto jakie klimaty lubi), za to przy "2ch Tronach" ciągle miałem wrażenie, ze to kontynuacja "na siłę", taka bez polotu (połączymy klimaty, elementy 1 i 2 i jakoś t będzie), do tego chyba najkrótsza.

"Zapomniane Piaski" - nie grałem. Podobnie "PoP 2008".

(24-04-2016, 14:27)Grievous napisał(a): Z "The Forgotten Sands" kompletnie nie pamiętam muzyki,

No jak? Świetne to przecie.

welcome to prime time bitch!

Kenner, just in case we get killed, I wanted to tell you, you have the biggest dick I've ever seen on a man.

Odpowiedz
Nie napisałem, że była zła, tylko, że nie pamiętam ;)

Cytat:Rozumiemy "generyczny" na tak różne sposoby, że aż trudno w to uwierzyć.

Generyczny = nie wyróżniający się na tle gatunku. Soundtrack do WW może się nie podobać, ale na pewno bym go nie nazwał generycznym.

Tak, muzyka z WW nie pasuje do klimatów SoT, ale jak sam zauważyłeś, WW to nie są klimaty SoT. A do klimatów zaprezentowanych w grze, już to pasuje :)

Odpowiedz

Digg   Delicious   Reddit   Facebook   Twitter   StumbleUpon