Przemijające filmowe tradycje, trendy itp.
Właśnie obejrzałem sobie 3:10 do Yumy (remake). Fajny filmik, ale uderzyła mnie w nim jedna rzecz: efekty postrzałów zostały zrealizowane w tradycyjny sposób, tzn. ładunek wybuchający pod koszulą. Po ekranie lata "prawdziwe" mięso, tryska "prawdziwa" krew. Odświeżająco się to oglądało, bo ostatnio w... zasadniczo każdym filmie efekty postrzałów są dodane komputerowo. Nawet tacy fachmani jak Coenowie poszli na łatwiznę w True Grit i po prostu domalowali beznadziejnie wyglądającą krew. Rozumiem, że dzięki temu łatwiej zaaranżować, skoordynować i odegrać scenę, no ale cóż - nic nie zastąpi wybuchającego kapiszona z czerwoną farbą.

I tak doszedłem do wniosku, że "prawdziwe" postrzały to trend, który przemija, jeśli już całkowicie nie przeminął (bo wyjątki od reguły są tym, na co nazwa wskazuje).

Jakie jeszcze filmowe mody minęły albo są na ostatnich nogach? Już dawno nie widziałem montażu "treningowego" - a przecież kiedyś występował w co drugim filmie.

One-linery też nie mają się zbyt dobrze. Kiedyś podkreślały co lepsze momenty, a teraz albo film składa się z one-linerów, albo bohater co najwyżej jakoś podsumuje akcję, ale nie bad-assowo, a niezdarnie, mówiąc coś w rodzaju "that's a lot of fish".:)

Palenie w filmach też się skończyło, a szkoda, bo fajek w gębie dodawał herosowi nowy wymiar epy. Teraz nawet jak bohater pali, to wygląda to dziwnie, bo widać, że aktor w życiu nie trzymał w paszczy papierosa.

Samotni bohaterowie już w zasadzie nie występują. Teraz w filmach akcji działają drużyny (Fast Five, Expendables, nawet fuckin' John Rambo ma zespół itp.) albo przynajmniej dwójki (Wikus i krewetek w D9 na ten przykład). Pewnie widz znudziłby się, widząc przez cały czas tę samą twarz. Ych.

Zauważyliście inne trendy, które odchodziłyby w zapomnienie? Nie mam na myśli klisz - to nie to samo. Nie chodzi mi o ograne schematy, a raczej pewne... "konwecje" filmowe. No wiecie.
O, jeszcze jedno - nie ma już napakowanych hirosów. Kiedyś Arnold i Sly to były mega-koksy, ich muskuły miały muskuły. Teraz bohaterowie kina akcji mają rzeźbione klaty. Niby mięśnie są, ale strasznie gładko, rachitycznie, kobieco to wygląda. Nie ma karków, którzy mogliby cię złamać dwoma palcami.:)

Odpowiedz
Animatronika odchodzi w zapomnienie, chyba o tym zapomniałeś. To jest chyba przemijjaący trend.

W dodatku kręcenie filmu w prawdziwych lokacjach. Teraz robisz film w studio, zawalasz masę zielonego ekranu, a spece od efektów dorabiają krajobrazy, budynki, ulice- dosłownie wszystko.
Terminator | Aliens | Terminator 2: Judgment Day | True Lies | Titanic | Avatar
Directed by James "THE KING" Cameron

Odpowiedz
Animatroniki ciągle się używa, np. ostatnio Złoty kompas czy Prometeusz, ale fakt faktem, że dużo rzadziej.

Odpowiedz
(11-06-2012, 21:07)military napisał(a): O, jeszcze jedno - nie ma już napakowanych hirosów. Kiedyś Arnold i Sly to były mega-koksy, ich muskuły miały muskuły. Teraz bohaterowie kina akcji mają rzeźbione klaty. Niby mięśnie są, ale strasznie gładko, rachitycznie, kobieco to wygląda. Nie ma karków, którzy mogliby cię złamać dwoma palcami.:)
E, nie przesadzałbym. Vin Diesel i The Rock spokojnie pasują do tej kategorii, zwłaszcza w Fast Five mięśnie tego drugiego maja mięśnie.
#ChristopherLOLan #ChristopherTrollan

Odpowiedz
(11-06-2012, 21:07)military napisał(a): One-linery też nie mają się zbyt dobrze. Kiedyś podkreślały co lepsze momenty, a teraz albo film składa się z one-linerów, albo bohater co najwyżej jakoś podsumuje akcję, ale nie bad-assowo, a niezdarnie, mówiąc coś w rodzaju "that's a lot of fish".:)

Czy ja wiem? Mamy w ostatnich latach modę na wszelkiego rodzaju sarkastycznych, zgryźliwych cwaniaków i antybohaterów, więc nie powiedziałbym by w kinie i telewizji brakowało nam on-linerów i witticism'ów. Wręcz przeciwnie. Może po prostu nie są eksponowane w tak dosadny, kiczowaty sposób jak kiedyś.

Cytat:O, jeszcze jedno - nie ma już napakowanych hirosów. Kiedyś Arnold i Sly to były mega-koksy, ich muskuły miały muskuły. Teraz bohaterowie kina akcji mają rzeźbione klaty. Niby mięśnie są, ale strasznie gładko, rachitycznie, kobieco to wygląda. Nie ma karków, którzy mogliby cię złamać dwoma palcami.:)

Nie przesadzałbym. Można sobie gadać ile wlezie o "przemijaniu ery twardziela", panującej epoce metroseksualistów, czy inne pierdoły krążące wokół PG-13, ale akurat Koksów nam w kinie nie brakuje. I szczerze powiem, że wole tych dzisiejszych, bo choć pod względem zajebistości bohaterów pokroju Paul'a Kersey'a, nic nie mogło się mierzyć z epoką eighties, tak już od mięśniaków i wszelkiego rodzaju "commandosów" tamtego okresu, częściej bił niezamierzony komizm niż prawdziwa epa.

Millitary, żeś się po prostu znowu rozczulił nad times long past. Zapuść sobie coś na VHS i bedzie git. ;)

Fuck the cavalry and the committee that recieves 'em.

Odpowiedz
Jak najbardziej zgadzam się z militarym. Można dyskutować z konkretnymi punktami, które wymienił, ale rzeczywistość jest jaka jest - dawne amerykańskie kino męskie odeszło bez porządnego następcy, teraz króluje metroseksualna chujoza. Po cichu liczę, że Refn i Hillcoat trochę namieszają w temacie w tym roku. No i jest jeszcze "Savages" - pod warunkiem że Stone nie pozmienia zbytnio oryginału, tj. prozy Dona Winslowa, która epi w każdym rozdziale.

Odpowiedz

Digg   Delicious   Reddit   Facebook   Twitter   StumbleUpon