Ankieta: 19...?
74
80
83
p
[Wyniki ankiety]
 
 

Red Riding Trilogy (Wilcze Prawo)
#1
[Obrazek: Ridingtrilogy_poster.jpg]

To the North - where we do what we bloody want!

Niesamowicie klimatyczna, równa i świetnie uzupełniająca się trylogia. Filmy oparte są na książkach Davida Peace'a - co ciekawe tych jest cztery (filmowo brakuje 1977). Nie wiem na ile wierne są to adaptacje (po książki, ponoć rewelacyjne, zamierzam dopiero sięgnąć), ale filmy są to po prostu wypaśne. Klimat jest gęsty i mroczny, aktorsko jest znakomicie (Addy, Bean, Considine, Garfield, Hall, Harris, Morrissey i Mullan - to tak z głównej stawki), a technicznie (produkcja telewizyjna) trudno coś zarzucić (szczególnie zdjęcia są smakowite). Generalnie to taki miks Zodiaca, Folwarku zwierzęcego (rzecz jasna w tej najbardziej ponurej formie) oraz kina policyjno-gangsterskiego jako takiego. Może nic wybitnego, ale na pewno kino na bardzo wysokim poziomie.

Całość, to powiązane z sobą na różnych poziomach historie kryminalne, które wpisane są w autentyczne wydarzenia. W skrócie, co o czym:

1974
W UK zaczynają ginąć małe dziewczynki - znikają bez śladu, a te, które udaje się znaleźć są martwe. Młody dziennikarz lokalnej gazety, Eddie Dunford (po prostu mistrzowski Garfield) zaczyna węszyć za tematem - najpierw oficjalnie, a gdy sprawy idą za daleko, to na własną rękę.
[Obrazek: RedRiding74_01.jpg]

1980
Tu sprawa wije się wokół Rozpruwacza z Yorkshire. Odgórnie zostaje powołana specjalna grupa, która ma za zadanie w końcu rozwikłać zagadkę i złapać drania, a ma to zrobić z dala od gazet i całego zgiełku. Szefem grupy jest Peter Hunter (Considine), który powraca w te rejony w niełasce, dokładnie po 6 latach...
[Obrazek: red1980.jpg]

1983
Tu się wszystko zazębia - bohaterem jest adwokat o nieprzyjemnej przeszłości, John Piggott (Addy), który zostaje niejako wmieszany w apelację skazanego za zabójstwa Myshkina (i tak, wbrew pozorom mówi się, że jest Polakiem), który okazuje się być zmuszony do przyznania się do winy. Na przeciwległym biegunie detektyw lokalnej policji, Maurice Jobson (świetnie posępny Morrissey) zaczyna mieć wątpliwości co do czynów swoich i kolegów w ostatnich latach...
[Obrazek: RedRiding83_04.jpg]

Bardzo fajnie wypada fakt, że każdy epizod broni się sam w sobie, ale siła każdego z nich rośnie po obejrzeniu pozostałych, które domykają wszelkie wątki i wątpliwości. Co prawda kilka razy może pojawić się WTF i parę kwestii pozostaje wątpliwych nawet po 1983, ale to raczej drobne sprawy, nie rzutujące wielce na całość. Wszystkie filmy są także bardzo spójne, tak fabułą, jak klimatem, co przy trzech różnych ekipach i trzech różnych reżyserach wcale takie oczywiste nie jest.

Na minus można zapisać parę nieścisłości, niepotrzebnych zapętleń (w trzecim filmie trudno się czasem połapać co jest flashbackiem, a co nie) czy też finał finałów, który popada w sztampę, kliszę i banał (ale przyznać trzeba, że przynosi pewne ukojenie). Niektóre zachowania głównych bohaterów także mogą wydać się głupie, ale - co ważne, absolutnie żadna postać nie jest tu czysta, niemal każdy ma coś na sumieniu i/lub grzechy do odkupienia.

trailerki
autor o swoim dziele

Ode mnie mocne 8/10 i odgórne polecenie oglądnięcia, bo warto - szkoda jedynie, że film został tak kijowo w kraju wydany (właściwie zero dodatków, błędny aspect obrazu).

PS. Riding odnosi się do podziału administracyjnego Yorkshire - są trzy: North Riding, East Riding i West Riding.

[Obrazek: 49838507.jpg][Obrazek: Wilcze-prawo_Julian-Jarrold-James-Marsh-...DS1099.jpg]
Don't play with fire, play with Mefisto...
http://www.imdb.com/user/ur10533416/ratings

Odpowiedz
#2
Trochę siara, że nikt tutaj jeszcze nic nie napisał. Naprawdę bardzo dobra rzecz - wielka szkoda, że tak mało znana. Zwłaszcza pierwsze dwie części są wartę uwagi, bo trójka niestety moocno odstaje.

Jak ktoś lubi serial-killerową tematykę a'la "Zodiak" to raczej nie powinien się oglądać tylko brać w ciemno.

Odpowiedz

Digg   Delicious   Reddit   Facebook   Twitter   StumbleUpon  


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  The Lord of the Rings Trilogy (2001-2003) reż. Peter Jackson wiking 409 59,864 28-11-2018, 23:33
Ostatni post: ProteusUżytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości