Szałtboks czyli rozmowy o wszystkim i o niczym
I tu się zgodzę w pełni. "Inwestycja w siebie" nie musi z góry zaznaczać ukończenia kursu w NASA za miliard. Tak samo jest w kwestiach bardziej materialnych. Ludzie świętują zakup dwupokojowego własnego mieszkania i niech tak będzie. Nie jest powiedziane, że każdy cel to musi być od razu podbój galaktyki. Jeszcze bardziej tutaj upraszczając, to można iść krok dalej. Arahan zyskał nie tylko pracę kierowcy, ale wiele opcji w niezłym do życia kraju. Jak za 20 lat za odłożony majątek założy wielką firmę przewozową w Polsce, to chyba już nie będzie wątpliwości, co do tego, że inwestycja się udała.

Na tym polegają inwestycje właśnie. Idzie za nimi ciąg dalszy. To nie jest zakup "tu i teraz".
.

Odpowiedz
(28-01-2019, 18:02)Gieferg napisał(a):
(28-01-2019, 17:24)PropJoe napisał(a): Co kto lubi. Co złego w robocie kierowcy? Każdy ma swoje priorytety.

Nic złego. Po prostu dziwnie wygląda jej zestawianie ze zwrotami w stylu "Warto inwestować w siebie".
Dlaczego dziwnie? Zainwestował w siebie, rozwinął się i dostał prace tam, gdzie chciał i jaką chciał. Więc warto inwestować w siebie. :) Tylko propsować.

(28-01-2019, 18:27)srebrnik napisał(a): Jeszcze bardziej tutaj upraszczając, to można iść krok dalej. Arahan zyskał nie tylko pracę kierowcy, ale wiele opcji w niezłym do życia kraju. Jak za 20 lat za odłożony majątek założy wielką firmę przewozową w Polsce, to chyba już nie będzie wątpliwości, co do tego, że inwestycja się udała.
Mysle, ze to, co piszesz to nie jest nawet uproszczenie - tak to przeciez dziala.
#ChristopherLOLan #ChristopherTrollan

Odpowiedz
Whatever, widać nie chce mi się zmieścić w głowie, że ktoś tak bardzo chciał zostać kierowcą busa, żeby tyle w tym kierunku podejmować działań i wydatków. Kojarzy mi się to raczej z robotą która się bierze "z braku laku".
Nie interesuje mnie kino ogólnie, a jedynie filmy o tym, co mnie interesuje.
------------------------------------------------------------------------------------------
http://filmozercy.com/

Odpowiedz
Prosty robotnik w Nowej Zelandii zarabia 10.000 złotych, a zwykły elektryk ze dwa razy tyle, na ogół pracodawcy finansują mieszkanie. Do tego sielski klimat.

Cały knyf w tym, że na zachodzie są kompletnie inne warunki życia. Jak w takich Niemczech jest minimalna rzędu 1200 euro, a wynajem mieszkania kosztuje 200-300 euro, przy czym jeszcze w takich sytuacjach państwo dopłaca socjalem... To wychodzi 6000 złotych netto, z mieszkaniem za 800-1200 i TAŃSZYM jedzeniem niż u nas (a max. w tych samych cenach). Takie minimalne niemieckie warunki zarobkowe w Polsce ma ile? 5% ludzi? A w krajach skandynawskich czy Szwajcarii jest jeszcze lepiej. A założę się, że Arahan zarabia znacznie więcej, niż ich minimalną.

Także gratki.
You can't reason someone out of a position, they didn't reason themselves into.

Odpowiedz
Dzięki :)
@Gief jeżeli uważasz, że to byle jaka praca, z braku laku, to zapraszam pojeździć ;) i nie że chciałem tak bardzo i to moje marzenie. Czysty pragmatyzm. Dobra praca, spokojna w pięknym kraju. Niedaleko Polski. Loty 3 razy w tygodniu za 100 zł w obie strony.

Będę miał 203 NOK za godzinę brutto czyli jakieś 90 zł.
Do tego nadgodziny 50% płatne. Nocki, niedziele i święta 100%.

Nie ma źle :)
Avengers: Infinity War - 10/10  <3

Odpowiedz
Arahan, gratuluje szczeze. Realizuj sie w swoich marzeniach.
A komentarzy Giefa nie skomentuje, byly chamskie. Tyle.
Terminator | Aliens | Terminator 2: Judgment Day | True Lies | Titanic | Avatar
Directed by James "THE KING" Cameron

Odpowiedz
Troszkę Gieferga rozumiem, bo sukces Arahana to ja bym raczej nazwał zrealizowaniem celu, a nie urzeczywistnieniem marzeń. Tak czy siak - good for you :)
(28-01-2019, 20:13)Arahan napisał(a): Będę miał 203 NOK za godzinę brutto czyli jakieś 90 zł.
A jak z podateczkami w Norwegii? W Polsce z kwoty brutto przeciętny pracownik dostaje jakieś 70%.

Odpowiedz
Podatek wnosi około 27%. Ale to też zależy od pracy jaką się wykonuje. Generalnie wychodzi, że będę miał ponad 30K NOK, a po podatku około 24. Czyli ponad 13K złotych. Mieszkanie około 4K. Żarcie jakieś 3K.
Więc koło 5 tysięcy jestem w stanie co miesiąc na luzie odłożyć.
Z podstawy. Do tego zwrot podatku. 12% z całego roku. I ferie penger czyli 13 pensja netto.

Dzięki Danus.
Też tak to odebrałem :)

Odpowiedz
(28-01-2019, 17:35)Crov napisał(a): E, bez przykładów to się nie liczy - nie jest to wtedy odpowiednio uargumentowana praca badawcza. Przykro mi, że musiałeś być złośliwym dla samego bycia złośliwym (bo to zawsze najlepiej żartem opakować :D)...

Ej no żartowałem z tym "chujowo nieśmieszny" a z tym wklejeniem linka do wszystkich twoich postów to już na pewno. TO BYŁ ŻART!

Arahan, no właśnie o podatki też chciałem pytać. Niby bez tragedii, ale z drugiej strony Twoje wyliczenia... 13k netto wygląda spoko, ale skoro sam odliczyłeś już 7k na jedzenie i mieszkanie to pewnie będzie to z 9k ;). No chyba, że traktujesz cały wyjazd jako typowo zarobkowy, czyli cięcie kosztów do minimum. Ale zakładam, że jeśli na żarcie dla samego siebie liczysz 3k to wszelkie dodatkowe rozrywki kosztują tam też niemało. Niby jakiś tam bufor jeszcze jest na całkiem spoko życie pewnie bez porównania z podobną robotą tutaj, ale niekoniecznie to 13k tak różowo musi wyglądać tam. Mieszkanie za 4k to jest odpowiednik takiego chociaż za 2k u nas czy raczej dolne rejony komfortu i bezpieczeństwa?

Ale na pewno sam lepiej wiesz, co robisz, skoro poświęciłeś temu tyle czasu. Szacun już za samą determinację i nauczenie się języka. Po tych 2 latach na luzie się dogadujesz? Na przykład na tej rozmowie?

Odpowiedz
8K koron, czyli około 3700 zł za miesiąc z mediami:

https://www.finn.no/realestate/lettings/ad.html?finnkode=131763885&utm_source=rubrikk.no

Na rozmowie spoko. Kilka razy poprosiłem o powtórzenie, ale ogólnie 90% rozumiałem. Z tym, że na początku poprosiłem o mówienie powoli i wyraźnie. Oczywiście po norwesku.

Generalnie wyglądało to tak, że aplikowałem do Oslo. I był 3 miesięczny kurs norweskiego wcześniej bo praca od lipca. 8h x 5 dni w tyg cały marzec, kwiecień o maj.

Uznali, że mogę od razu pracować więc chyba ok ;)

No i ściągam narzeczona do końca roku. A jak 2 osoby pracują, to jedna, niecała wypłata idzie na mieszkanie i jedzenie, druga na przejebanie lub oszczędności.

Dzięki za dobre słowo :)

Odpowiedz
Same here, pracuj w dobrej atmosferze i zdrówka.
Dyskretny urok burżuazji, Ran, Terminator 2, Big Lebowski, Fanatyk, Cries and whispers, Annie Hall, Eraserhead, Mroczny przedmiot pożądania, Noc na Ziemi, Lot nad kukułczym gniazdem, Capote, Boogie Nights, Zed i dwa zera, Żywot Briana.

Odpowiedz
To i ja pogratuluje i życze powodzenia ;) Norwegia to piękny kraj i na pewno świetny wybór.

Odpowiedz
Arahan, łów łososie i rób grilla. Wpadniemy.

(28-01-2019, 21:55)PropJoe napisał(a):
(28-01-2019, 17:35)Crov napisał(a): E, bez przykładów to się nie liczy - nie jest to wtedy odpowiednio uargumentowana praca badawcza. Przykro mi, że musiałeś być złośliwym dla samego bycia złośliwym (bo to zawsze najlepiej żartem opakować :D)...

Ej no żartowałem z tym "chujowo nieśmieszny" a z tym wklejeniem linka do wszystkich twoich postów to już na pewno. TO BYŁ ŻART!
Okej, orajt, orajt okej, luzik, po prostu zaskoczyła mnie taka z nikąd docinka i nie wiedzialem jak to odebrać. :P
#ChristopherLOLan #ChristopherTrollan

Odpowiedz
Patrząc na to, że Arahan już wcześniej pisał o Norwegii i (jeśli dobrze pamiętam) o emigracji, no to nie pozostaje nic jak pogratulować dążenia do celu i przyszłych zjawiskowych widoków.

Odpowiedz
Arahan dobrze wybrał, czy tam trafił. Tak czy owak good for him.
Kierowca autobusu to zawód z kategorii: piekarz, grabarz, król sedesów. I to nie w pogardliwym sensie, bo zawód pospolity, tylko pozytywnie, bo zawsze potrzebny.
A nie wiem czy wiecie, że ostatnio akurat kierowców brakuje wszędzie. Już nawet u nas kierowcy zaczynają dostawać lepszą kasę, bo Ukraińcy za wolno imigrują i nie ma kto jeździć.
Wielu przewoźników funduje kursy na kategorię D w zamian za (coraz krótsze) lojalki.
Arahan w to nie poszedł, i dobrze, bo jak już język zna to to by była tylko strata czasu i kasy. Szybciej sobie te płatne kursy odbije tam.

Powodzenia.

Odpowiedz
Ale konkretnie to co?
Będziesz kierowcą jakiegoś norweskiego PKS-u, czy u jakiegoś prywaciarza będziesz woził?

Nie, to żadna złośliwość broń Boże. Z ciekawości pytam.
Jak ktoś lubi jeździć czy to tirem czy to busem to co mnie do tego.
Znajomą mam co w Norwegii kilka lat siedziała. Wróciła bo mówiła, że nie może znieść tego spokoju i porządku :D
Wtedy śmieli się znowu, uważając, że to okropnie komiczne, że Paszczak przez całe życie robił to, na co nie miał ochoty, tylko dlatego, że nie potrafił odmówić.

Odpowiedz
(29-01-2019, 15:31)Dr Strangelove napisał(a): Znajomą mam co w Norwegii kilka lat siedziała. Wróciła bo mówiła, że nie może znieść tego spokoju i porządku :D

Dobra dobra, pewnie nie pozwalali jej dziecka bić i się wkurzyła. :P

Odpowiedz
(29-01-2019, 15:31)Dr Strangelove napisał(a): Ale konkretnie to co?
Będziesz kierowcą jakiegoś norweskiego PKS-u, czy u jakiegoś prywaciarza będziesz woził?

Nie, to żadna złośliwość broń Boże. Z ciekawości pytam.
Jak ktoś lubi jeździć czy to tirem czy to busem to co mnie do tego.

Wiem, że robił kat. D. O C+E nie wspominał.
Czyli najpewniej komunikacja miejska/podmiejska, a nie TIR.
Przynajmniej codziennie w domu.

Odpowiedz
(29-01-2019, 15:31)Dr Strangelove napisał(a): Znajomą mam co w Norwegii kilka lat siedziała. Wróciła bo mówiła, że nie może znieść tego spokoju i porządku :D
A więc to smutna prawda - Polacy są predestynowani do siania chaosu i rozpierdolu :P
"Wake the fuck up, Samurai. We have a city to burn."

Profil Letterboxd

Odpowiedz
Komunikacja miejska. Kolumbus, który jest pod Norgesbussem. Największe przedsiębiorstwo komunikacji miejskiej w Norwegii.
Mnie właśnie podoba się ta cisza i spokój :)

Odpowiedz

Digg   Delicious   Reddit   Facebook   Twitter   StumbleUpon