The Inventor: Out for Blood in Silicon Valley
[Obrazek: MV5BOGI4NTQxYWUtNzEzMy00MGFiLThjODItNjg4...@._V1_.jpg]

Kim jest Elizabeth Holmes? To założycielka startupu Theranos, który w kilka lat z kompletnego zera stał się firmą o wartości ponad 9 miliardów dolarów. Pomysł? Sprawić, aby diagnostyka w służbie zdrowia była szybka, tania i zautomatyzowana. Wszystko za sprawą tajemniczego urządzenia, które przypomina "skrzynkę" z kompem, do której wkładamy niewielką fiolkę z krwią a po kilkunastu minutach odbieramy gotowy wynik. Holmes chciała, aby jej urządzenie było dla branży medycznej tym czym iPhone dla konsumentów. Idea zbadania ponad 200 parametrów za pomocą kropli krwi tak zafascynowała inwestorów w Dolinie Krzemowej, że Ci dosłownie kładli się przed nią i rzucali mamoną. Wśród nich znaleźli się m.in. Henry Kissinger czy Tim Draper.

Dokument wziął mnie z zaskoczenia (nic o nim ani o głównej bohaterce nie wiedziałem). Przedstawia on pewnego rodzaju zachłyśnięcie się bańką inwestycyjną, która nakręca setki/tysiące małych firm chcących "podbijać świat". Theranos był jedną z nich, ale w odróżnieniu od innych startupów miał coś szalenie intrygującego - nietuzinkową właścicielkę. Holmes to książkowy wręcz przykład reptalianina - nie mruga, ubiera się cały czas tak samo, sprzedaje gadki motywacyjne na TED, śpi po 4 godziny dziennie, nie dba o życie towarzyskie. Hajp na pierwszego Zuckerberga w spódnicy był tak duży, że owinęła wokół palca także dziennikarzy. Występy w TV, okładki w najpoczytniejszych gazetach oraz uśmiechy w reklamach były jedynie maską jednego z największych oszustw XXI wieku.

8/10
Oświadczenie: The Wire jest najlepszym serialem jaki widziałem. Six Feet Under jest na drugim miejscu.

Odpowiedz

Digg   Delicious   Reddit   Facebook   Twitter   StumbleUpon  

Wiadomości w tym wątku
The Inventor: Out for Blood in Silicon Valley - Snappik - 02-05-2019, 08:15

Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości