The Last Dance / Ostatni taniec (ESPN/Netflix, 2020)
Kwestię Russella i Malone'a wyjaśnił sam reżyser serialu. Jest to w linku od Doktora, zaraz nad Twoim postem.

Skończyłem. W kwestii formy produkcji dokumentalnej nie widziałem nigdy niczego lepszego. Jest to skonstruowane wybitnie. Koncepcyjnie tutaj nie ma najmniejszej wtopy. Narracja i montaż tego serialu mnie zachwycają.

Ocenić to merytorycznie już mi trudniej. Fanem NBA nigdy nie byłem, ale w sumie zawsze jakoś tam kojarzę, co się dzieję. Przez Jordana, ta liga stała się w zasadzie kultowa i sytuacja, w której interesuje mnie ogólnie popkultura + sport, naturalnie wywołuje zerkanie na NBA. Mecze oglądam rzadko, ale wiem, co się dzieje. Karierę Jordana pamiętam. W Polsce było to średnio wygodne do śledzenia, ale dało się. TVN w ostatnim sezonie wielkich Bulls emitował nawet program cykliczny o lidze. Oglądałem regularnie. Chodzi mi jednak o to, że po temacie się ślizgam. Przynajmniej moim zdaniem, tak to wygląda. Z tego serialu jednak nie dowiedziałem się prawie niczego nowego. Mam wrażenie, że wokół Bullsów Jordana było tak głośno, że każdy kto chociaż zerkał w stronę tematów o NBA, słyszał o wszystkim, co jest omawiane w tej produkcji. Nie robię z tego jednak zarzutu. To bardzo złożona, kompleksowa historia o fenomenalnym zjawisku, jakim była kariera Jordana. Chwała wielka za uporządkowanie tego i zebranie w jednym miejscu. Jednak nie ma tutaj mowy o jakimś odkrywaniu nowych wątków czy rzucaniu innego światła na już znane sprawy. Zero nowości. To wspaniała encyklopedyczna praca. Aż tyle. Chociaż możliwe, że pewne tematy związane z tym wszystkim są publicznie przekłamane, a serial to tylko umacnia. Nie wykluczam. Jak mówię - nie siedzę w temacie. Patrząc jednak na producentów tego dzieła, to zakładam, że nie próbowano tutaj wyważać drzwi. Jakichkolwiek.

Świetne jest podsumowanie tego filmu. Bardzo istotne z dzisiejszej perspektywy. Jordan był ikoną nawet na polskich podwórkach w latach 90. Bez Twittera, fejsa, insta i innych gówien. Sam w sumie nie wiem, gdzie o nim pierwszy raz się dowiedziałem. No pewnie z gazety jakiejś. Jakim cudem jednak przekaz medialny z tamtego okresu był w stanie dać takiemu mnie do zrozumienia, że mamy do czynienia z arcymistrzem tego kalibru? Nie mam pojęcia. Nie pamiętam. Wiem jednak, że MJ to ikona. Jeden szereg z Alim. Mimo, że podchodził do sprawy swojej kariery kompletnie inaczej. Jest w nim coś takiego, czego nie da się zdefiniować. Temu serialowi zresztą się to też nie udało. Gość wymyka się wszystkim analizom, podsumowaniom i badaniom. No MJ.

10/10 oczywiście
.

Odpowiedz
Ja pierwszy raz o MJ usłyszałem podczas jednej dziwnej bo pociętej, pokazywanej z koszmarnym opóźnieniem transmisji NBA w polskiej TVP. To był może rok 1990 i pokazywali mecz Bulls z Pistons. Łabędź i Szaranowicz już wtedy zaznaczali, że zaraz zobaczymy największą gwiazdę, niesamowitego Jordana.
Jako że koszykówki nigdy nie oglądałem bo mnie nudziła, to niewiele wiedziałem o tym sporcie i NBA. Ale to wystarczyło bo nigdy w życiu nie widziałem gościa tak nieprawdopodobnie przewyższającego resztę, a przecież to była najlepsza liga świata. On robił rzeczy niesamowite nawet dla laika, zaprzeczał trochę grawitacji i miał nieprawdopodobny talent ruchowy.

Taki fenomem jest widoczny gołym okiem, on naprawdę się ruszał jak kot. Na dodatek z niezwykła gracją i widowiskowością.

Wsiąkłem w to tak, że nie oglądałem futbolu przez 10 lat.

Odpowiedz
Chciałem odcinek o dalszych losach złotych Bulsów to mam.  ;)

Co to jest „FIUT”? FIUT to jest skrót moich zainteresowań „Film I Uwentualnie Telewizja”

#Official James Francis Cameron and Christopher Johnathan James Nolan Hejter# :D

Odpowiedz
(27-05-2020, 09:36)Mental napisał(a): @Doppelganger

Orientujesz sie, czemu Karl Malone nie chciał wziąć udziału w filmie? Nienawidzi MJ-a?

Tutaj Malone mowi chwile o MJ-u i finalach:

Natomiast sam Malone, pomijajac jego zycie prywatne to byl zajebisty wymiatacz:

Odpowiedz
Wyatt Earp napisał(a):Tutaj Malone mowi chwile o MJ-u i finalach:

Malone z cygarem wygląda jak ultimate badass. Jak oldschoolowy twardziel w typie Charliego Bronsona.

Odpowiedz
Nom, spoko serial, spoko. Trochę brakuje do perfekcji, ale to piękny powrót do lat 90., pokazujący nie tylko zajebistość Jordana i Bullsów (do dzisiaj mam czapeczkę i album o Dream Team), co właśnie tamtych czasów. Patrząc na to, co dzieje się w filmikach oraz na wszystko to, co w tle, śmiało można napisać, że dzisiaj większość z tego by się po prostu nie mogła wydarzyć i tyle. Piękna era.

PS. Czy gdzieś można znaleźć informację o sportowych wydarzeniach w kraju w tamtym okresie? Bo wiem, że koło 91-93 byłem z ojcem na Torwarze na pokazie magików z NBA, ale chciałem znaleźć jakieś szczegóły (bo za diabła już nie pamiętam, kto tam był - Jordana raczej nie było, ale możliwe, że jacyś inni Bullsi tak) i niestety nic nie wyskakuje w szukajce.
Don't play with fire, play with Mefisto...
http://www.imdb.com/user/ur10533416/ratings

Odpowiedz
Jestes pewien, ze to byli gracze NBA? Mam watpliwosci, ze przyjechaliby akurat do Polski, zwlaszcza w tamtych latach, o jakis topowych zawodnikach czolowych zespolow nie wspominajac. Nie mowie, ze to niemozliwe, ale nawet obecnie, w dobie mocnej promocji NBA na Swiecie, Polska jest raczej chyba omijana.

Moze to po prostu byla ekipa z Harlem Globetrotters, bo ta bankowo byla w Polsce w polowie lat 90.(promowani jako gwiazdy NBA, bo kilku graczy zaliczylo pojedyncze sezony w lidze), a wiec moze byli tez wczesniej. Sam o nich dowiedzialem sie z trailerow od Video Rondo:

Od 1:23 (ok)

(31-05-2020, 01:11)Mental napisał(a):
Wyatt Earp napisał(a):Tutaj Malone mowi chwile o MJ-u i finalach:

Malone z cygarem wygląda jak ultimate badass. Jak oldschoolowy twardziel w typie Charliego Bronsona.

Dokladnie, koles jest zreszta czarnym redneckiem-farmerem i zyje sobie spokojnie na rodzinnej farmie:

Najlepszy komentarz:

„If it's for an NBA game, I'm taking MJ. If it's for the Zombie apocalypse, I'm taking Karl Malone”. :)

Odpowiedz
(31-05-2020, 11:00)Wyatt Earp napisał(a): Jestes pewien, ze to byli gracze NBA?

Jestem pewien o tyle, że tak był promowany cały występ - "po raz pierwszy w Polsce", takie rzeczy, zrobione właśnie na fali popularności Bullsów i kosza na świecie. I raczej nie byli to Harlem, bo na tym wideo widzę bardziej cyrkowe show, a tam jednak zwykłe stroje i normalni kolesie. Inna sprawa, że całość sprowadzała się do czarnych robiących nieziemskie tricki w kosza, więc mogli nawet pójśc full retard i pomalować wysokich białych a la Alternatywy :D Po prostu chciałem sprawdzić i zero info jakiegokolwiek. A sala zapełniona na full była, dziki szał, nie wiem nawet jak myśmy te bilety ogarnęli - chyba ojciec dostał w ramach prezentu albo co. Muszę dopytać, choć on pewnie detali tym bardziej nie pamięta, bo dla niego to był zwykły event (zwłaszcza, że wcześniej był w Stanach przez parę lat), a dla mnie prawdziwe przeżycie :D
Don't play with fire, play with Mefisto...
http://www.imdb.com/user/ur10533416/ratings

Odpowiedz
Malone twardym sukinkotem był:

Ale taka była całą NBA. Dziś za takie coś wylatujesz i masz zawieszenie + kara finansowa.

Dziś gwiazdeczki typu Lebron James idą skarżyć do Davida Sterna kiedy ktoś ich trashtalkuje (finały z Golden kiedy Draymond Green nazwał go "suką"). Steph Curry w życiu by nie zaistniał w tamtym okresie bo dostałby najpierw parę łokci od Stocktona i na tym by się to rzucanie za 3 skończyło.

Ale dzisiejsze pokolenie 20 latków nie ogarnie tego bo nigdy tego nie przeżyli.

Odpowiedz
Fuck the cavalry and the committee that recieves 'em.

Odpowiedz
Wyatt Earp napisał(a):koles jest zreszta czarnym redneckiem-farmerem i zyje sobie spokojnie na rodzinnej farmie

Szanuję.

Doppelganger napisał(a):Dziś gwiazdeczki typu Lebron James idą skarżyć do Davida Sterna kiedy ktoś ich trashtalkuje

Bo Lebron to jest płaczliwa pizda. Jego tweety przypominają ejakulacje egzaltowanej nastolatki. Koleś żyje sobie w najbardziej białej dzielnicy LA i się wymądrza.

Odpowiedz

Digg   Delicious   Reddit   Facebook   Twitter   StumbleUpon