The Man in the High Castle (Amazon, 2015-2019)
[Obrazek: man-in-the-high-castle-title.jpg]

Nie będę ukrywał, że jestem wielkim fanem Philipa K. Dicka, tak też kiedy dowiedziałem się, że ma powstać serial na podstawie jego słynnej książki "Człowiek z Wysokiego Zamku" powiedziałem: "Szkoda, że nie film".
Ale już mniejsza oto miło widzieć, że ktoś zabiera się za Dicka książkę, a nie kolejne powieści. A zabiera się Amazon i Ridley Scott.

Na początku stycznia pokazano pilotażowy odcinek i z tego mi wiadomo będą kolejne, dlatego też zakładam ten temat.

Jak ktoś nie wie o co chodzi, to mamy do czynienia z alternatywną historią, gdzie Alianci przegrali II wojnę światową i teraz USA podzielone są na strefy okupacyjne: Cesarstwa Japońskiego na zachodnim wybrzeżu i III Rzeczy na wschodnim. Plus należy jeszcze policzyć strefę buforową pośrodku USA.

[Obrazek: 1?w=450&f=jpg]

Obejrzałem pierwszy odcinek i raczej jestem na tak. Główna w tym oczywiście zasługa książki Dicka, której fabuła wciąga.
Naturalnie nie obeszło się bez drobnych zmian, ale jakoś mi one bardzo nie przeszkadzają.
Wizualnie film wygląda dobrze, choć nie jakoś porywająco. I dlatego też bardziej wolałem film, gdzie można byłoby może zainwestować więcej w stworzenie tego alternatywnego świata. Znaczy się obie strefy okupacyjne charakteryzują się w dużej mierze nagromadzeniem albo swastyk, albo japońskich bander. I też stylistycznie jest wiele zrozumiałych podobieństw do Fatherlandu. Przy czym wolałbym ujrzeć więcej z tego nieokrzesanego industrializmu i ciągłej gonitwy za dalszym skokiem technologicznym, jakie charakteryzowały III Rzeszę w książce Dicka. Ale to tylko pierwszy odcinek, więc niby na wszystko czas.

[Obrazek: IMG_0115.jpg]

Aha i trochę mnie razi, że o ile Japończyków zdaje się grają Japończycy, tak znowu nie pomyślano, aby zatrudnić niemieckich aktorów. Tak też znowu mamy ten sztuczny niby niemiecki akcent. Ale cóż może to tylko mnie jako germanofila przeszkadza.

[Obrazek: man-in-the-high-castle.jpg]

Mimo wszystko dobrze mi się oglądało pierwszy odcinek i mimo, że znam zakończenie to mnie ciekawi jak twórcy planują pójść dalej z książkowym materiałem.

P.S. W jednej scenie jest nawet pewne odniesienie do "Blade Runnera".
/www.filmmusic.pl - me recki 
#istandbydaenerys

Odpowiedz
Kilka dni temu pojawił się cały sezon. Oglądał ktoś? Warto?

Odpowiedz
Kiedyś zacząłem pilota i spasowałem po 30 minutach - mam nadzieję, że to wystarczy za odpowiedź :) Tak btw poprawili coś/przemontowali w tym pilocie?

Odpowiedz
To pewnie bluźnierstwo, ale ja nawet za książką nie przepadam, wiec na serial leję cieplutkim moczem.

Odpowiedz
Daleko jej do czołówki moich ulubionych powieści Dicka, ale to wciąż interesująca lektura, więc nie bluźnij :) Ok, może dam tej serii drugą szansę.

Odpowiedz
(23-11-2015, 21:50)Albertino napisał(a): Daleko jej do czołówki moich ulubionych powieści Dicka, ale to wciąż interesująca lektura, więc nie bluźnij :)

W sumie też się mogę pod tym podpisać. Przy czy jak większość powieści Dicka i tę dobrze mi się czytało. Przy czym
.
Ciekawe jak to w serialu przedstawią i chyba jednak go obadam. W końcu adaptacji Dicka nigdy za wiele.
#istandbydaenerys

Odpowiedz
Myślę że dobrze, że Dick poszedł w bardziej subtelne zakończenie, a nie walił łopatą przez łeb. Mogło bardziej wybrzmieć w głowie czytelnika, bez przefiltrowania jej przez "umysł" postaci. I w sumie nie tak brzmiało jak w spoilerze, Lawrence ;]

Co do serialu, to po obejrzeniu pilota widzę spore rozbieżności z fabułą powieści (chociaż czytałem spory kawałek czasu temu), ale dość wiernie trzymają się charakterystyki świata. I ta jest oczywiście dużo ważniejsza od tego, gdzie kto kogo spotkał i jak. Przegrana Ameryka wygląda bardzo ciekawie i wiernie książce, nawet jeśli momentami widać cięcie planów i maskowanie CGI. Fajny myk dotyczący głównego McGuffina, pochwalam. Aktorsko na razie ujdzie, niech trochę poprawią tempo i wyjdzie niezły serial. Biorę się za resztę.
Im częściej na mnie kamieniem rzucicie,
sami złożycie stos - - stanę na szczycie.

Grastroskopia - Bortal dobrze wpływa na trawienie gier

Odpowiedz
Po dwóch odcinkach jestem i właściwie mógłbym się podpisać pod przedmówcą. Widać trochę "uatrakcyjnianie" fabuły ale powiedzmy sobie szczerze - powieściowy pierwowzór szału pod tym względem nie robi, tam liczy się konstrukcja świata i klimat a te elementy serial odwzorowywuje w sposób zadawalający. Zachęcony jestem, będę kontynuował.
Why are you firing wallnuts at me?

Odpowiedz
Po zakończeniu całości - niestety przesłanie Dicka przegrało z "uatrakcyjnianiem" fabuły.

Szukanie elementów wspólnych w fabule jest skazane na porażkę - zgadzają się nazwiska i niektóre relacje, ale to co się dzieje ma bardzo mało wspólnego z książką (którą w międzyczasie odświeżyłem - cholernie trudna do przełożenia na ekrany, fragmentaryczna, skupiona na emocjach i niewypowiedzianych myślach, pozbawiona klasycznego tempa, postacie pojawiają się na chwilę i rzadko wracają). I nie jest to złe samo w sobie jeśli umie się powiedzieć coś własnego, ale równie dobrego i zachowującego ducha książki (dlatego będę bronił Solaris Soderbergha). Niestety uatrakcyjnienie sprowadza się do wpisania banalnej historyjki o ruchu oporu, obcięciu niemal całej podległości Amerykanów względem Japończyków i Niemców, a nawet rozpisaniem postaci Nazistów na tych umiarkowanie dobrych :\ Serial gubi nie tylko puentę, ale też kardynalną dla świata Dicka skazę w sercach i głowach Amerykanów, którą wywołała przegrana wojna. Zamiast tego tradycyjnie Stany będą walczyć do ostatniego człowieka...

Inna rzecz, że serial jest nudny. Po 4 odcinku traci parę i toczy się do finału wyłącznie siłą rozpędu. Odbija kolejne punkty bez wyraźnego kierunku czy celu. Finał historii zresztą nie kończy, zostawiając sporo spraw otwartych. Kolejnym powodem są słabo zarysowane postacie, pozbawione głębszego rysu czy cech charakterystycznych. Nawet Naziści wyglądają blado, bez tego demonicznego szaleństwa masowych morderców. Najlepiej wypada Sewell, jako Obergruppenführer John Smith kreuje najbardziej magnetycznego nazistę od czasu Hansa Lando. Davalos wypada ładnie, ale jej postać wkurza naiwnością, za to Luke Kleintank i Rupert Evans grają z werwą i wdziękiem świerkowego kloca. Wychodzi też mały budżet, brakuje otwartych przestrzeni, placów, widoku zwykłej ulicy zdominowanej przez żółtków.

TL;DR: spłaszczono i wygładzono ciekawsze elementy, dodając sztampową historię i amerykańskie "yes, we can", całość przynudza i brakuje jej interesujących postaci. Falstart Amazonu.
Im częściej na mnie kamieniem rzucicie,
sami złożycie stos - - stanę na szczycie.

Grastroskopia - Bortal dobrze wpływa na trawienie gier

Odpowiedz
Z tego co pamiętam w książce, to był tam przynajmniej jeden nazista, który akurat był dobry.
Co jednak nie zmienia faktu, że z tego co mi napisałeś, to informacje o jakimś ruchu oporu, zupełnie mnie zniechęcają do oglądania tego serialu, na który się tak napaliłem. Toż właśnie siłą była uległość wobec okupantów. W zbyt dużej ilości dystopii, cały efekt psują niepotrzebne ruchy oporu :/
#istandbydaenerys

Odpowiedz
Odkopuję, bo mamy zwiastun czwartego i ostatniego sezonu. Premiera 15 listopada.

Odpowiedz

Digg   Delicious   Reddit   Facebook   Twitter   StumbleUpon