The Vast of Night (reż. Andrew Patterson, 2019)

Prawdopodobnie jeden z najlepszych filmów, jakie miały premierę w tym roku. A przynajmniej z tych, które miałem okazję widzieć. Kino science-fiction posiadające mikro budżet (z tego co udało mi się wyczytać to film kosztował mniej niż milion dolarów), ale będące przy tym cudownym dzieckiem gatunku, gdzie główni bohaterowie... gadają. Oni w zasadzie przez półtorej godziny gadają i dopiero pod koniec zaczynają trochę biegać po malutkim miasteczku nie przestając przy tym oczywiście gadać.

Jak ktoś jest fanem Stephena Kinga, produkcji spod szyldu "Twilight Zone" czy nawet "X-Files" to po prostu musi sięgnąć po ten tytuł. Ja podszedłem do niego na czysto, nie widziałem wcześniej żadnego zwiastuna, a po seansie jest to jeden z moich ulubionych filmów roku.

W skrócie - Lata 50., radiowy DJ oraz młodziutka operatorka centrali telefonicznej odbierają dziwny sygnał dźwiękowy. Po chwili dostają telefon od człowieka, który wie co nieco na ten temat i tyle... Więcej wiedzieć nie trzeba. Historyjka niby prościutka jak drut, ale za to jak podana.

Dialogi są zajebiste, wciągające, intrygujące i sprawiające, że chce się ich nieustannie słuchać. Przez znaczną część filmu mamy jakieś rozmowy telefoniczne, a ja siedzę jak na szpilkach i czekam co się stanie. Napięcie momentami można kroić nożem. Całość jest świetnie sfilmowana, kamera jest blisko bohaterów - aktorzy dla mnie nołnejmy totalne, ale grają super, widać jak z każdą kolejną minutą zaczynają wierzyć, że coś jest nie tak, jak chcą odkryć tę tajemnicę.

Dużo też tu fajnej zabawy kamerą, np sekwencje, gdzie kamera jedzie sobie po ziemi i przeczesuje małe miasteczko, w którym rozgrywa się akcja. Nie zdziwiłbym się, gdyby Andrew Patterson był fanem serii Evil Dead :) Największy minus to chyba oświetlenie i kolory. Czasami jest trochę za ciemno.

Licze, że Hollywood zainteresuje się Andrew Pattersonem i da mu kilkanaście milionów na kolejny autorski projekt.

Dla mnie to jest 8/10 i oczywiście polecam, chociaż nie jest to sci-fi dla każdego.

PS Film dostępny na Amazonie :)

Odpowiedz
"The Vast of Night" to idealny hołd dla seriali takich jak "The Twilight Zone" czy "The Outer Limits", z resztą sam film to taki jakby odcinek podobnego (fikcyjnego) serialu zatytułowanego "Paradox Theatre".
Twórcy przedstawiają nam niecałe dwie godziny z życia małego miasteczka w Nowym Meksyku w l. 50 - tych. Właśnie rozpoczyna się mecz koszykówki, który gromadzi na trybunach znakomitą większość lokalnych mieszkańców.
Tymczasem dwójka bohaterów musi pracować, Fay Crooker w lokalnej centrali telefonicznej a Everett Sloan jako doddżej w lokalnej stacji radiowej. W trakcie pracy Fay słyszy na linii zakłócenie nieznanego pochodzenia i postanawia zainteresować sprawą Everetta. Obydwoje starają się zdobyć jak najwięcej informacji na temat tajemniczych zakłóceń, których nagranie puszczają w lokalnym radiu.
Co jest ciekawe to jak razem z bohaterami zdobywamy kolejne informacje będącymi elementami układanki. Coś jest na niebie, i to nie pierwszy raz.
Budowanie napięcia jest pierwszorzędne, a sama finałowa scena wgniata w fotel, pomimo tego, że przecież jest logiczną konkluzją całego ciągu zdarzeń.
Za jedyne 700 000 USD Patterson stworzył ciekawy film, który pomimo bycia pewnego rodzaju hołdem dla "Strefy mroku" stoi mocno na swoich własnych nogach.
Jedyne czego mógłbym się czepnąć to tego, że w niektórych scenach jest zbyt ciemno.  
9/10 w kategorii filmów o UFO.

Odpowiedz

Digg   Delicious   Reddit   Facebook   Twitter   StumbleUpon