Tomb Raider (seria)
Tomb Raider 2013

Cóż za mega pozytywne zaskoczenie! Dosłownie nie mogę się od tej gry oderwać, a za każdym razem gdy myślę, że twórcy już niczym nie przebiją dotychczasowych atrakcji, dostaję kolejną niespodziankę. W zasadzie wszystko już napisano powyżej - pozostaje jedynie przyklasnąć przy okazji zachwytów nad świetnym klimatem, stroną wizualną, dobrze wyważonymi proporcjami, muzyką (która początkowo wydawała mi się najsłabszym elementem produkcji) itd.

Gra czerpie garściami z serii Uncharted, ale wypada cholernie wiarygodnie jako osobny twór. Stylistycznie dodaje od siebie masę brutalności podkręcającej sugestywność pierwszej przygody Lary Croft. I chyba dlatego - jak zaznaczył Mierzwak - fabuła i tytułowa postać są płaskie. To w wyniku tego co aktualnie ogrywamy bohaterka nabierze głębi emocjonalnej w kolejnych częściach. Tu natomiast patrzymy na dziewczę, które władowało się w niezłą kabałę, a celem nadrzędnym jest wyjść z tego za wszelką cenę. Tylko tyle i aż tyle. Oszczędzono intryg miłosnych i innych tasiemcowych zabiegów. Myślę, że z korzyścią dla całości.

Jedyny poważniejszy debilizm jaki stwierdziłem to QTE wymuszające na mnie machanie lewym lewarem w tę i z powrotem. Durne to jak but, ale na szczęście występuje w strawnych ilościach.

PS. Grał ktoś w poprzednie Tomby od Crystal Dynamics? Też są takie dobre?

I was always criticized for style and content, but I enjoy trying to tell stories a different way - Tony Scott

Odpowiedz
Są dobre, choć oczywiście bardziej klasyczne w formie i nie tak filmowe. I z tego co pamiętam, nie mają koszmarnych QTE.
http://huntersky.deviantart.com
''WHATTUP, BIOTCH!" - Harrison Ford

Odpowiedz
@Indroman, wczesniejsze TR od Crystal Dynamics tez sa dobre ale o takiej fabule i tak swietnie przestawionego zarysu charakteru Lary tam nie uswiadczysz. Wtedy to byla bardziej plastikowa super-bohaterka bez uczuc. Natomiast sama rozgrywka na wysokim poziomie plus duzo zagadek a na tym mocno ucierpial nowy TR bo tych nie bylo tam wcale. Najslabsza czescia i wrecz dziecinna jest TR: Legend ale trzeba przez nia przebrnac. Te trzy wczesniejsze czesci tworza cala Trylogie i zaczac nalezaloby od TR: Anniversary jako remake I klasycznej czesci z 96r. Od tego wszystko sie zaczelo. Potem przejsc Legende, a na koncu TR: Underworld ktora nawiazuje mocno i do Anniversary i jest bezposrednia kontynuacja Legendy.

Odpowiedz
Jest i pierwsza zapowiedź "Rise of the Tomb Raider". Premiera... swieta 2015:

Odpowiedz
http://www.ppe.pl/news-30247-rise_of_the_tomb_raider_tylko_na_xboksa_one__to_nie_czasowy_ex__aktualizacja__2_.html

Takiej wrzawy (i w ogóle świńskiego zagrania) to już dawno nie widziałem.

Odpowiedz
Ale w czym problem? Jeśli nowa gierka wychodzi tylko na jedną konsolę to normalka, a jak kontynuacja serii to już be?

Odpowiedz
(12-08-2014, 18:27)simek napisał(a): Ale w czym problem? Jeśli nowa gierka wychodzi tylko na jedną konsolę to normalka, a jak kontynuacja serii to już be?

Czym innym są exclusivy, których "ekskluzywność" jest jak najbardziej spodziewana i normalna. Czym innym jest seria będąca multiplatformową i w dodatku mocno związaną z PlayStation od 18 lat.
To tak, jak gdyby pierwszy epizod Wolf Among Us, albo TWD wyszedł na wszystkich platformach, a reszta - już tylko na jednej konsoli.

Nie mieli oporów z wypuszczaniem Remastera na PS4 i wieszczeniem wszem i wobec, że ta wersja wypada najlepiej na tej konsoli, ale z bezpośredniego sequela robią exa - logika pierwsza klasa. Przy czym nie mam tu pretensji do MS, że sypnął forsą. Problemem jest Square, o którym dobrego zdania nie mam już od dawna.

Odpowiedz
Można to różnie oceniać, ja na przykład mam w dupie :) ale świadczy to o jednym - Microsoftowi brakuje atutów, więc postanowił podkupić hitowy tytuł zamiast stworzyć jakiś nowy, swój.

Odpowiedz
Ho, ho, dawno już nie widziałem Joe tak wnerwionego:

Ja tam zgadzam się w 100% - podpierniczenie marki, którą na wszystkich platformach wspierała masa graczy nie jest fajne. Reboot podobał mi się przeogromnie i ucieszyłem się, kiedy po raz pierwszy zapowiedziano Rise of Tomb Raider (zwłaszcza, że wcześniej sequel stał pod znakiem zapytania). Z drugiej strony widzę, że dla niektórych to prawie taka sama tragedia, jakby świat się z dniem dzisiejszym skończył a to już jest nieco kuriozalne.
"...matka rodzi człowieka, matka go karmi. Potem karmi go ziemia i ziemia go przenika, za każdym razem zostawiając szczyptę pyłu, aż w końcu człowiek nie jest już dzieckiem matki, lecz ziemi."

R.S. Bakker - "Mrok, który nas poprzedza"

https://thetwilightarea.wordpress.com/ - strona poświęcona serialowi "The Twilight Zone"

Odpowiedz
Żeby nie było, jakaś szycha z MSu potwierdziła to co wszyscy się spodziewali. To tylko czasowy ex. Od początku się tego spodziewałem jak mówili, że to 2015 holiday exclusive.

Odpowiedz
(14-08-2014, 14:54)Turus napisał(a): Żeby nie było, jakaś szycha z MSu potwierdziła to co wszyscy się spodziewali. To tylko czasowy ex. Od początku się tego spodziewałem jak mówili, że to 2015 holiday exclusive.

Spencer powiedział tylko, że MS nie wykupił samej MARKI i że w tym wypadku obowiązuje czasowa wyłączność. Natomiast ani razu nie odniósł się bezpośrednio do samego Rise of the Tomb Raider. W dodatku polski oddział MS idzie w zaparte i odpowiada, że gra jest permanentnym exclusivem. I przy okazji dodają:
"Bojkot posiadaczy PlayStation nas nie boli, ponieważ oni już wybrali swoją konsolę."

Odpowiedz
"Xbox boss Phil Spencer has confirmed to Eurogamer that Microsoft's controversial exclusivity deal for Rise of the Tomb Raider "has a duration".

A tutaj z polskiego Eurogamera: To, co wydawca zrobi z grą później nie jest naszą sprawą. Nie kontrolujemy tego. Nie mogę więc tej sprawy komentować. Nie wiem w jaką stronę zmierza Tomb Raider - podkreślił. - To jest umowa na czas określony. Nie kupiliśmy marki, nie mamy do niej praw.

Czyli miałem rację :)

Polskim oddziałem MS bym się nie sugerował. Oni pewnie myślą, że tej gry nie wydaje już Square tylko oni.

A teraz najgorsza wiadomość gra będzie cross-genem, co nie wróży jej za dobrze.

Odpowiedz
(15-08-2014, 14:11)Turus napisał(a): Czyli miałem rację :)

Czyli ulegasz temu samemu mylnemu wrażeniu, co i ja na początku. Tylko i wyłącznie sam Eurogamer użył "Rise of the Tomb Raider" i "czasowy exclusive" w jednym zdaniu :). Spencer mówi tylko i wyłącznie o "franchise" i o tym, że Micosoft nie wykupił samego Tomb Raidera i nie ma wpływu na to, co wydawca zrobi z marką w przyszłości.

Kwestia tej jednej konkretnej części jest nadal skrzętnie pomijana.

I nie chodzi o to, że się czepiam czy doszukuję nie wiadomo czego - akurat z serią i tym co się dzieje wokół niej jestem mocno związany od lat, a z racji tego, czym się zajmuję, mam także kontakt z przedstawicielami Square i Crystal Dynamics. Na chwilę obecną wszelkie oficjalne komunikaty brzmią: "Rise of the Tomb Raider jest permanentnym exclusivem dla Xboksa; marka Tomb Raider jest czasowym".

Liczę na to, że jest inaczej i że sytuacja się niedługo wyjaśni, ale póki co wolę nie robić sobie nadziei. Przynajmniej do póki pojawi się choć jeden wiarygodny i jednoznaczny komunikat.

Odpowiedz
Cytat:A teraz najgorsza wiadomość gra będzie cross-genem, co nie wróży jej za dobrze.
W sensie będzie też na X360?

Odpowiedz
Dobrze nie wróży jedynie portowi na X360. Wersja nextgenowa na bank będzie odpowiednio dopracowana. Definitive Edition nadal pozostaje jedną z najlepiej wyglądających gier na PS4/Xo (chociaż inna sprawa, że konkurencji wielkiej nie ma), nawet w porównaniu z TLoU.

Odpowiedz
(16-08-2014, 12:22)simek napisał(a):
Cytat:A teraz najgorsza wiadomość gra będzie cross-genem, co nie wróży jej za dobrze.
W sensie będzie też na X360?
Tak

(16-08-2014, 12:38)Khet napisał(a): Dobrze nie wróży jedynie portowi na X360. Wersja nextgenowa na bank będzie odpowiednio dopracowana. Definitive Edition nadal pozostaje jedną z najlepiej wyglądających gier na PS4/Xo (chociaż inna sprawa, że konkurencji wielkiej nie ma), nawet w porównaniu z TLoU.
Dla mnie nie wróży to dobrze całemu projektowi. Sorry, ale wydawanie gry cross genowej na przełomie 2015/2016 jest śmieszne.

Odpowiedz
(16-08-2014, 15:25)Turus napisał(a): Dla mnie nie wróży to dobrze całemu projektowi. Sorry, ale wydawanie gry cross genowej na przełomie 2015/2016 jest śmieszne.
Nie mniej, niż wydawanie remasterów tytułów sprzed niecałego roku. Na poprzedniej generacji tytuły crossplatformowe (na PS2) powstawały jeszcze 2009 roku.

W wypadku Tomb Raiderów za porty zawsze odpowiadało inne studio, więc nie widzę powodu, by miało się to odbić na jakości właściwej wersji.

Odpowiedz
Tyle, że Square teraz klepie biedę, więc wątpię aby ich było stać aby portem zajęło się inne studio. No chyba, że może właśnie MS im to opłaci.

Odpowiedz
Nowego TR ukończyłem jakieś 3 miesiące temu, ale do tej pory nie miałem czasu żeby napisać o nim coś więcej.

Grało się bardzo przyjemnie, ale momentami przypominało to klona Uncharted. Czy to źle? I tak i nie. Z jednej strony czuć wtórność i widać powielane schematy, z drugiej - skoro kopiować, to od najlepszych.

Odmłodzenie Lary i pokazanie jej początków bardzo na plus. Sama postać świetna, szkoda, że reszta ekipy zostaje tak bardzo w tyle i robi raczej za nic nieznaczące tło, niż za pełnoprawne postacie.

Graficznie - bomba! Piękna wyspa, wspaniały świat, masa detali. Projekty postaci również bardzo dobre.

Sama fabuła i grywalność - jak najbardziej ok, chociaż zdarzają się zgrzyty. Scenariusz jest dobry, pełen tajemnic, takie połączenie LOST i kilku innych produkcji, natomiast niemiłosiernie wkurzało i pozytywnie zadziwiało mnie to, że ciągle odbiegałem od głównego wątku. Wlazłem gdzieś w jakąś dziurę, idę, eksploruję, zbieram znajdźki, patrzę, a tutaj już godzina gry minęła :) z jednej strony to mega fajne, bo nie robi tego w irytujący sposób, z drugiej powoduje radosne wkurzenie na samego siebie i zdziwienie :)

Ogólnie produkcja bardzo udana i spokojnie 8/10.
Gra za darmo z PS+. Kocham PS :)[/align]
Avengers: Infinity War - 10/10  <3

Odpowiedz
Czyli zupełnie nie za darmo. :)
http://huntersky.deviantart.com
''WHATTUP, BIOTCH!" - Harrison Ford

Odpowiedz

Digg   Delicious   Reddit   Facebook   Twitter   StumbleUpon