Trylogia The Mummy (1999-2008)
Understatement of the year :)
Postępować należy tak, aby niczego nie robić, a wtedy panować będzie ład.
--
Laozi

Odpowiedz
Jedynka to świetne kino rozrywkowe. Dwójka to taka gorsza wersja jedynki (scenariusz to krok po kroku przepisana pierwsza część w takim samym stopniu co T2 po T1), a trójkę dwa razy próbowałem obejrzeć i wciąż nie udało mi się tego dokończyć, a już 9 lat od premiery! :P

Odpowiedz
W czym trójka jest gorsza od dwójki? Chyba tylko w kwestii obecności Weisz. Dla mnie oba te filmy to straszna słabizna - pusta pokazówka efektów.
Za to pierwsza część to jeden z fajniejszych filmów przygodowych, żeby nie było. Byłem na niej zresztą w kinie jako dwunastolatek, strasznie mi się wtedy podobało i do dziś pozostał duży sentyment.

Odpowiedz
Nie wiem w czym. Wiem, że dwójkę miałem na kasecie i obejrzałem z przyjemnością kilka razy w swoim życiu, a do trójki podchodziłem dwa razy i poległem jeszcze przed akcją z Yeti, czy kurcze pieczone wie czym, co tam było w trailerze. Brak uroku tamtych części i niemiłosierna nuuuuuda biły z ekranu. Dla mnie to 1/10, przy 6-7 dla dwójki i 8 dla części pierwszej.

Odpowiedz
Grobowiec Cesarza Smoka - do końca nie wierzyłem, że film, który ma w tytule takie słowa jak "mumia", "grobowiec", "cesarz" i "smok" może być aż tak zły, jak wszyscy twierdzą (serio, komukolwiek podobał się ten film?), ale uwierzyłem szybko po rozpoczęciu całości.

Brak Rachel Weisz STRASZNIE daje się we znaki i jest to chyba najgorszy re-casting z jakim się spotkałem. Do ostatniej sceny nie mogłem pogodzić się z tą zmianą. Reszta bohaterów też nie budzi sympatii, a ich relacje są znikome i oparte na tonie klisz (wątek ojca i syna miał chyba aspirację, żeby równać do "Ostatniej Krucjaty", ale scenarzystom nie zabrakło tylko talentu, ale nawet cierpliwości, bo wszystko rozegrano w dwóch-trzech scenach). Humor jest pokraczny i nieśmieszny. Emocji nie stwierdzono. Sceny akcji są nakręcone fatalnie. A na koniec - ja wiem, że seria powoli oswajała nas z głupotą scenarzystów, ale kiedy myślałem, że przy yeti nie da się wycisnąć nic więcej, Jet Li zmienił się w trójgłowego cgi-smoka. Wtedy byłem już tak osłupiony, że z twórcy wzięli mnie z kompletnego zaskoczenia i zaserwowali to futrzane... coś? No i zero klimatu poprzedników.

Co mi się podobało? Ogólny zamysł - rozpoczęcie od emerytury O'Connellów, przerzucenie ciężaru na kolejne pokolenie, zmiana źródła zagrożenia. Fajnie prezentował się cesarz w swojej kamiennej formie. Podobały mi się też bardzo scenerie - Chiny, Himalaje, świątynie, pustkowia. Fajnie się to prezentowało. Aż pomyślałem, że chętnie zobaczyłbym piątego Indianę w podobnych lokalizacjach.

3/10

Ale i tak chętnie obejrzałbym czwórkę.

Odpowiedz
Naprawdę ciężko o drugi tak MARTWY na każdym poziomie film. Mumie Sommersa, nawet jeśli miały swoje drobne problemy, rekompensowały je przesympatycznymi! bohaterami, chemią między nimi, humorem, klimatem, przygodą, lekkością i bezpretensjonalnością.

W trzecim filmie nie ma dokładnie niczego poza bardzo dobrą scenografią. Na wspólne sceny między znudzonym Fraserem i koszmarną Bello aż przykro się patrzy. Nie ma między nimi żadnej więzi, żadnej chemii, niczego. Dwójka obcych sobie ludzi. Ich beznadziejny syn tylko dopełnia obrazu rozpaczy, o reszcie bohaterów, w tym o czarnych charakterach, nie wspominając.

Myślałem że żenadą są Yeti futboliści, ale czarę goryczy przelała Michelle Yeoh budząca zmarłych chińczyków po angielsku tylko po to, by chwilę później pojawił się między głównymi bohaterami dialog mówiący o tym, że oni raczej nie rozumieją po angielsku. #killme

Odpowiedz
Brendan Fraser byłby zainteresowany, gdyby mu zaproponowano powrót do roli Ricka O'Connella.
https://movieweb.com/mummy-reboot-brendan-fraser/

Wprawdzie po pierwszej części było już tylko gorzej, ale... niech robią. Może się uda, a dobrą przygodówkę zawsze miło obejrzeć.
Wszystko jest możliwe, niemożliwe zabiera tylko trochę więcej czasu.

Odpowiedz
Może by go to zmotywowało do wzięcia się za siebie i przestania wyglądania jakby zjadał codziennie jednego takiego Ricka.
Postępować należy tak, aby niczego nie robić, a wtedy panować będzie ład.
--
Laozi

Odpowiedz
Chętnie bym obejrzał nową część, co prawda ostatni epizod był słaby i recasting Weisz też napsuł, ale mimo wszystko dwie pierwsze części to naprawdę bardzo dobre filmy przygodowe, jedne z moich ulubionych.

Odpowiedz

Digg   Delicious   Reddit   Facebook   Twitter   StumbleUpon