Trylogia dolara- TO dopiero jest najlepsza trylogia świata;)
Za kilka dolarów więcej
Tym razem mamy dwóch łowców nagród. I dopiero jest zabawa.

Mortimer widzi list gończy. Koleś w okienku "Nikt mu nie podskoczy.". Mortimer zrywa list i gnie go. Koleś wtedy: "Przynajmniej jak dotąd." I potem ta sekwencja z ściganiem szczura (motyw z podsuwaniem listu pod drzwi). Ach, chce się osobny film z bohaterem Lee Van Cleefa.

Ale Manco nie gorszy. To jak bezczelnie zajmuje pokój w hotelu, a Martinez (właściwy wynajmujący) zamiast się wykłócać, to spierdala jakby Manco był nie wiadomo kim... chociaż...

A potem oboje się spotkają i to ich pierwsze spotkanie oglądane z perspektywy dzieci pod gankiem. Idealny przykład obrazowania sceny bez słowa. Właściwie zdjęcia są jeszcze od poprzednika.

W sumie jak panowie łączą siły, niejako to jest quasiremake "Za garść dolarów" - i tutaj jest infiltracja gangu, i tutaj po przejrzeniu zamiarów jest zbiorowy wpierdol. Ale spokojnie, nie licząc wpierdolu, nie ma uczucia odtwarzania czy kopiowania.

Z kolei Indio to świetny czarny charakter z pamiętnym motywem pozytywki. Najlepsza scena jak wyzywa na pojedynek kabla grożąc przy okazji jego rodzinie.

Co mam powiedzieć? To zajebiste kino. Minimalnie wolę jedynkę, ale dwójka niewiele ustępuje.

Odpowiedz
Zdecydowanie dwójka bije jedynkę realizacją, jest bardziej dopracowana w szczegółach (np. rola muzyki!, montaż, Gian Maria Volonte, lepsi "twarzowcy") i lepiej nakręcona. Poza tym dwójka jak dla mnie wygrywa klimatem z trójką, mimo epickiego rozmachu i batalistyki w tym ostatnim. Koniec końców środek jest najlepszy z trylogii. I Mortimer to chyba jednak najlepsza rola LVC.

Odpowiedz
Ja wolę dwójkę nawet bardziej od trójki. Dwójka miała lepszego antagonistę (el Indio - nic nie ujmując Clintowi i LVC, dla mnie Gian Maria Volonte jest najlepszym aktorem w całej trylogii) i mocny motyw zemsty. I Klausa Kinskiego jako oprycha.
I bardziej ponury, dużo gęstszy klimat.
You can't reason someone out of a position, they didn't reason themselves into.

Odpowiedz
Otóż to.

Odpowiedz
Kto jest autorem zamieszczonego niżej cytatu z "Dobrego, Złego i Brzydkiego"? Scenarzystów było w sumie pięciu: Agenore Incrocci, Furio Scarpelli, Luciano Vincenzoni, Sergio Leone (i niewymieniony w czołówce Sergio Donati). Potrzebuje dokładny namiar.

You see, in this world there's two kinds of people, my friend: Those with loaded guns and those who dig. You dig.

Może Eastwood improwizował?

Marginesem dodam, że dla mnie prywatnie to są najgłębsze słowa kiedykolwiek wypowiedziane przez człowieka.

Odpowiedz
Nigdy nie zagłębiałem się w gatunek westernu, ale już od dawna czaiłem się na kultową już Trylogię Dolara. No i na pierwszy strzał padł "Za garść dolarów", to był celny strzał. Sergio Leone stworzył dzieło, które już na samym początku pokazuje mi z czym będę miał do czynienia. Uwielbiam takie sceny: milczący nieznajomy tylko przygląda się bandytom, potem oni sami go zaczepiają, a następnie rewolwer idzie w ruch. Film bardzo przyjemnie się ogląda, a jak na rok 1964. uważam, że jest świetnie zrealizowany. Szczególnie uwagę przykuła muzyka Enio Morricone. Fabuła to idealna vendetta. Nasz Bezimienny widząc opustoszałe i zastraszone miasto zaczyna działać, by pozbyć się złych gości i przywrócić porządek. Dosięga go jednak zła ręka i zmaltretowany wraca po słodką zemstę. Powrót bohatera, który wstaje z kolan i wymierza sprawiedliwość to świetny motyw filmowy, który tutaj sprawił się fantastycznie. Rzeczą oczywistą jest pierwszoplanowa rola. Clint Eastwood mógłby po prostu stać w miejscu i patrzeć prosto w kamerę przez dwie godziny, a ja bym to kupił. Jest to aktor, który nie musi się wysilać, nie widzimy u niego nadmiernej ekspresji, właściwie to w ogóle nie widać, że on gra! To jest najlepsze w aktorstwie, gdy człowiek nie odtwarza postaci, ale nią się staje. Sam Bezimienny to podmiot, o którym praktycznie nic nie wiemy. Jest owiany tajemnicą i to chyba jest w nim najlepsze, że tak jak Joker z TDK, on po prostu wchodzi w trakcie dziania się historii, ale nie musimy znać jej początku. Na wyobraźnie jedynie mogą nam działać jego blizna na twarzy oraz tekst, że już raz widział małżeństwo, którzy nie dostało znikąd pomocy. Dodajmy do tego jego doświadczenie i możemy tylko pomyśleć, przez jakie rzeczy musiał przejść, by stać się Bezimiennym Rewolwerowcem. Świetna postać, co tu dużo mówić. 8.5/10. Może jeszcze dzisiaj poleci "Za kilka dolarów więcej".

Odpowiedz
Później jest tylko lepiej :)
For my ally is the Force, and a powerful ally it is.

Odpowiedz
"Za kilka dolarów więcej" - Gdyby nie to, że film się trochę wlecze w drugim akcie, to byłby o wiele lepszy od poprzednika. Clint jak zwykle, klasa. Na dodatek dochodzi nam nowa postać czyli Pułkownik, który odegrany jest po prostu perfekcyjnie poczynając od sceny czytania Biblii do spełnienia swojej vendetty. Bardzo dobrą postacią był tu też główny antagonista, El Indio. Niby ten sam aktor zagrał wroga w poprzedniej części, ale tutaj był lepszą postacią, bardziej schizowaną. Ogromnym plusem jest muzyka Morricone, a najlepszą sceną zdecydowanie jest finał. Dwoje ludzi stoi naprzeciwko siebie, a my boimy się o losy pozytywnej postaci. Już myślimy, że to będzie koniec, a tu nagle wchodzi Clint z ponownym włączeniem melodii z zegarka. W życiu bym się nie spodziewał, że tak mi opadnie szczena, po prostu epicka scena. A potem dochodzi jeszcze genialny tekst: "Miałem przez chwilę problemy z rachunkami", rewelacja. Jedyne do czego mogę się przyczepić to brak śladów trafień podczas strzelanin, oraz lekko ciągnący się środek filmu. 8.5/10, czyli równy poziom jak na razie.

Odpowiedz
Przed Tobą nadal najlepsze :)
Kurde, aż nabrałem ochoty na odświeżenie sobie całej trylogii, zwłaszcza, że stoi na półce na DVD :)
"Y es que eso es y, creo, será siempre el cine: una manera maravillosa de soñar" J. Potau

Odpowiedz
Trzy godziny to chyba jednak za dużo, albo to przez oglądanie filmu na dwa razy nie do końca się wczułem. Aktorsko perełka. Clint, wiadomo, Anielskie Oczko bardzo dobry, ale w poprzedniej odsłonie ten sam aktor miał większe pole do popisu, a Tuco to chyba moja ulubiona postać. Nawet czułem tę chemię pomiędzy nim, a Bezimiennym. Morricone swoją muzyką przebił sam siebie. W ogóle widać, że Sergio osiągnął ogromny progres od czasu pierwszej części. Zdjęcia są po prostu świetne, a finał i to jak jest zmontowany jest istną perełką. Przez długi czas trwania filmu trochę mi się już dłużyło. Seria trzyma równy poziom, ale gdybym miał wybrać najlepszy epizod, wybrałbym "Za kilka dolarów więcej". Jedno jest pewne, za kilka lat wrócę do tych historii. 8.5/10. Czuję ogromną satysfakcję i dumę, że w końcu nadrobiłem Trylogię Dolara :)

Odpowiedz
Widziałem tylko "Dobry, Zły i Brzydki", do pewnego momentu mi się nawet podobało, przestało gdzieś w momencie jak wpadli na żołnierzy, potem jeszcze finał był dobry. Raz potem do tego wróciłem, ale na kolejną powtórkę jakoś nie mam większej ochoty. Podobna sytuacja jak z OUATITW.

7/10
Nie interesuje mnie kino ogólnie, a jedynie filmy o tym, co mnie interesuje.
-------------------------------------------------------------
Pisanina archiwalna - fantasy/sf

Odpowiedz
Gieferg, zerknij sobie na Za kilka dolarów więcej - jest krótsze, bardziej zwarte od GBU. Przy nim możesz nie czuć, że oglądasz coś za długiego.

A GBU szkodzą przywrócone w 2003 roku sceny. Pierwszy raz oglądałem ten film w 165-minutowej wersji kinowej i nie miałem wtedy żadnych problemów z jego tempem. Po zapoznaniu się z dłuższą wersją niby zdaje sobie sprawę, że wytłumaczyła ona sporo luk scenariuszowych, ale żałuję, że nie zachowałem sobie gdzieś tamtej starej wersji, tak na wszelki wielki.

Zapodaje fajny wywiad z Clintem o produkcji pierwszej części. Nie wiem czy było, ale miło posłuchać.

Odpowiedz
Ja też uważam FAFDM za najlepszą część. TGTB&TU jest ciut za długie już w wersji 165 min., a konkretnie - sekwencja wojenna wybija z rytmu i z klimatu. Sama w sobie nie jest zła, ale zgrzyta z resztą filmu, do której po prostu nie pasuje. FAFDM jest poza tym poważniejsze - niepozbawione humoru, ale nie tak dowcipne jak następca.

Odpowiedz
Jak to "też" uważasz? Dla mnie GBU jest zdecydowanie najlepszy, sekwencja bitwy wcale IMO nie odstaje, jedynym elementem do wywalenia byłby brat Tuco.

Odpowiedz
Oj, "też" bo zgadzam się z Krismeisterem.

Odpowiedz

Odpowiedz
Obejrzałem jakiś czas temu jednym tchem całą trylogię i cóż mogę powiedzieć, każda kolejna część lepsza od poprzedniej, wyśmienita muzyka która momentami była lepsza niż scena do której grała.
A jeśli chodzi o ulubioną częścią, to wybierałbym między drugą i trzecią częścią, ale chyba jedna trzecia była moim zdaniem lepsza.

Odpowiedz

Digg   Delicious   Reddit   Facebook   Twitter   StumbleUpon