Tylko nie mów nikomu (reż Tomasz Sekielski)

Zbiór zeznań ofiar oraz (przy)znania się oprawców. Mocny dokument, który zasługuje na głośną dyskusję. Od tych zakazanych twarzy aż skręca.

Odpowiedz
Cóż, obejrzałem z ciekawości. Nie poczułem wstrząsu, może dlatego że od dawna uważam że cała ta instytucja wymaga nie tyle przewietrzenia, co raczej napalmu i organizacji od zera. W sytuacji, gdy cały organizm jest zgniły takie polowanie na czarownice niewiele zmieni. Kilka historii jest faktycznie mocnych (zwłaszcza o Cybuli - kapelanie Solidarności), ale z grubsza wszystko było wiadome od dawna. Mnie skala problemu nie zdziwiła. Szkoda tylko, że KK oddał ten dokument walkowerem i okazał się bucowaty. 

Mam również wrażenie, że obok ofiar pedofilów w sutannach przegranymi w tym dokumencie są także księża, którzy na co dzień robią dobrą robotę i są księżmi z powołania, a nie z chęci spier.... przed wojskiem, co w latach 70-tych i 80-tych było bardzo modne. Oni od dzisiaj będą pod lupą rodziców.
Oświadczenie: The Wire jest najlepszym serialem jaki widziałem. Six Feet Under jest na drugim miejscu.

Odpowiedz
nadspodziewanie dobrze zrobiony technicznie dokument. montaż i muzyka zdecydowanie podbijają emocje. piszę bez cienia ironii.
plusem jest że pokazuje on pewien system, mechanizmy postępowania i długofalowe efekty tych molestowań bardzo przekrojowo

(11-05-2019, 21:57)Snappik napisał(a): Mam również wrażenie, że obok ofiar pedofilów w sutannach przegranymi w tym dokumencie są także księża, którzy na co dzień robią dobrą robotę i są księżmi z powołania

no, w dokładnie takim samym stopniu jak największymi przegranymi sprawy josefa fritzla są ci wszyscy porządni ojcowie kochający swoje dzieci. bicz, plizz...
tak że o.

Odpowiedz
Tak, bo organizacja jaką jest kościół to to samo co rodzina. Bicz, plizz...

Odpowiedz
a słyszałeś może o instytucji rodziny?
tak że o.

Odpowiedz
I o akcjach, ze przełożeni ojców, dziadkowie, tuszują sprawy molestowań?

Porównanie do sprawy Fritzla troche nieadekwatne. Tym bardziej, że widać przecież, jak wygląda zaufanie do księży i stereotyp księdza-pedofila.
#ChristopherLOLan #ChristopherTrollan

Odpowiedz
przeca porównuję jedynie współczucie dla tych którzy po prostu uczciwie robią swoją robotę. fajnie że to robią, ale nie ma się co nad nimi przesadnie litować
tak że o.

Odpowiedz
(13-05-2019, 00:17)f.lamer napisał(a): a słyszałeś może o instytucji rodziny?
Nie.

Biorąc pod uwagę historię, strukturę, biurokrację, majątek, rolę i działalność kościoła twoje porównanie tej organizacji do rodziny ma szansę zostać najgłupszą rzeczą jaką przeczytałem w tym roku. (A czytam posty shamara!) Nie brnij w to już.

Odpowiedz
(13-05-2019, 00:05)f.lamer napisał(a): nadspodziewanie dobrze zrobiony technicznie dokument. montaż i muzyka zdecydowanie podbijają emocje. piszę bez cienia ironii.
plusem jest że pokazuje on pewien system, mechanizmy postępowania i długofalowe efekty tych molestowań bardzo przekrojowo

Pomijając fakt, że porównałeś to do austriackiego zwyrola, trzymającego córkę kilkanaście lat w piwnicy - akurat muzyka była sztucznie pompowana i wyszło miejscami tandetnie (jak przy pierwsze rozmowie, gdy babka wybiegła od oprawcy). Ogólnie ten dokument nie potrzebował muzyki, sama forma rozmów z oprawcami robi odpowiednie wrażenie.
Oświadczenie: The Wire jest najlepszym serialem jaki widziałem. Six Feet Under jest na drugim miejscu.

Odpowiedz
(13-05-2019, 00:40)Mierzwiak napisał(a): twoje porównanie tej organizacji do rodziny ma szansę zostać najgłupszą rzeczą jaką przeczytałem w tym roku.
(13-05-2019, 00:24)f.lamer napisał(a): przeca porównuję jedynie współczucie dla tych którzy po prostu uczciwie robią swoją robotę. fajnie że to robią, ale nie ma się co nad nimi przesadnie litować
ja to tylko tu powtórzą, a ty wal dalej w chochoła, jeśli taka wola
tak że o.

Odpowiedz
Słabe to. Pierwszy segment z konfrontacją ze 150-letnim księdzem to w ogóle żal.pl. Dziad był tak stary, że wszystko można było mu wmówić i tylko przytakiwał. A potem historia kolesia, który w wieku 11 lat nie wiedział co to walenie konia, a potem jeszcze dał dupy temu samemu księdzu kilkanaście razy w ósmej klasie. Już to widzę, jak nastolatek wbrew swojej woli daje się zaciągnąć na plebanię tyle razy. Jak dla mnie to był pedalski romans, a kolo dopiero zaczął odpierdzielać jak ksiądz go rzucił. Dalej nie oglądałem.

Warn za homofobiczne określenia, skrajny brak empatii i poziom edgy nastolatka w komentarzach facebookowych.
Postępować należy tak, aby niczego nie robić, a wtedy panować będzie ład.
--
Laozi

Odpowiedz
W pracy ten dokument to temat numer jeden, a ja nie wiem o co chodzi. To znaczy wiem o co chodzi, ale cóż taki dokument może dodać nowego w sprawie? Obecnie tematem gwałtów w Kościele powinni być zainteresowani co najwyżej prokuratorzy i sędziowie oraz katolicy, którzy dalej łożą na tą zbrodniczą instytucję.

Odpowiedz
Dla Ciebie sex dorosłego faceta z 11 latkiem to "tylko romans"? Jesteś tak popierdolony czy tylko robisz sobie jaja?

Wysłane z mojego FIG-LX1 przy użyciu Tapatalka

Odpowiedz
Jednak dooglądałem. No i co dalej? Miks pierwszych dwóch segmentów. Znowu 150-letni klecha i koleś, który się z nim rypał dobrowolnie. Nawet pada stwierdzenie, że sam gadał "niech mnie ksiądz popieści trochę". I to cały dokument. Typiara, która nagle po 30 latach postanawia skonfrontować się z dziadziem z demencją, gruby luj z zezem rozbieżnym, który wyznał żonie, że ruchał się z księdzem dobrowolnie, a ta od niego odeszła i się mści teraz oraz koleś, który też sam chciał i nawet nie pokazał ryja i zmienili mu głos.

Żeby nie było. Jestem hardkorowym ateistą, kościół uważam za jedno wielkie gówno, a wiernych za upośledzonych umysłowo w większym lub mniejszym stopniu. Śmieję się z każdej religii i nie zamierzam jej bronić, ale ten dokument to gówno.

Teraz poproszę taki sam o burdelu, co to niedawno wyszło, że w nim nieletnie dymają obecni politycy. Co, nie da rady? Na kościół łatwiej najeżdżać? OK...

Cytat:Dla Ciebie sex dorosłego faceta z 11 latkiem to "tylko romans"? Jesteś tak popierdolony czy tylko robisz sobie jaja?

Nie do końca. Ale też ja mówiłem o sytuacji, kiedy to później, w ósmej klasie, sam do niego chodził po więcej na plebanię.
Postępować należy tak, aby niczego nie robić, a wtedy panować będzie ład.
--
Laozi

Odpowiedz
(13-05-2019, 13:24)Hitch napisał(a): Słabe to. Pierwszy segment z konfrontacją ze 150-letnim księdzem to w ogóle żal.pl. Dziad był tak stary, że wszystko można było mu wmówić i tylko przytakiwał. A potem historia kolesia, który w wieku 11 lat nie wiedział co to walenie konia, a potem jeszcze dał dupy temu samemu księdzu kilkanaście razy w ósmej klasie. Już to widzę, jak nastolatek wbrew swojej woli daje się zaciągnąć na plebanię tyle razy. Jak dla mnie to był pedalski romans, a kolo dopiero zaczął odpierdzielać jak ksiądz go rzucił. Dalej nie oglądałem.

150-letni dziad akurat najsensowniej odpowiada z całego tego towarzystwa. Sugerujesz, że ta historia to ściema?

Ta druga - no niby też nie mogłem się nadziwić jak oni mogą na to pozwalać wielokrotnie. Miałem podobnie na Finding Neverland. Ale myślę sobie, że po pierwsze, nie przeżyliśmy tego więc możemy się wymądrzać. Po drugie, ta psycholog całkiem zgrabnie to wyjaśnia. Niby bez jakichś mega analiza, ale mnie przekonała. W dodatku w momencie, w którym na głos zacząłem zadawać to pytanie w trakcie oglądania. Plus dla Sekielskiego, bo chyba w żadnym innym dokumencie, który widziałem na podobny temat, nikt tego nie zrobił. Po trzecie, nawet jeśli był to romans, co sugeruje zresztą sam oskarżony, to jednak był to romans księdza z nieletnim chłopakiem. 

Ogólnie zaskakująco sprawnie zrobiony dokument. Niby to wszystko są oczywistości a mnie jednak zaskoczyła i przedstawiona skala i wygląda na to (o ile Sekielski jakoś mega nie zmanipulował) powszechność zjawiska. Np. to, że ten pierwszy proboszcz na widok wyroku przepędza Sekielskiego zamiast do kroćset fur beczek! dzwonić na policję albo z pretensjami do przełożonych, którzy mu zwyrola przysłali. Bo dzieciaków akurat nie ma na terenie. :D 

No i nie spodziewałem się, że w dokumencie o pedofilii zobaczę własne okna w bloku sfilmowane z drona. :D

Cytat:Teraz poproszę taki sam o burdelu, co to niedawno wyszło, że w nim nieletnie dymają obecni politycy. Co, nie da rady? Na kościół łatwiej najeżdżać? OK...

Piszesz, że kościół to gówno a wierni są upośledzeni umysłowo (serio?!), ale używasz ich argumentów. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby używający tego argumentu zrobili dokument o pedofilii wśród polityków i celebrytów. No przecież nie musi być od razu zdjęć z drona. W dzisiejszych czasach wystarczy trochę czasu i telefon, nie?

A "gruby luj z zezem rozbieżnym" (serio?!) przyznał się żonie owszem, ale dobrowolnie to oni wszyscy robili. Przecież nikt nikogo nie więził, nie? W ten sposób możesz zignorować 99% przypadków pedofilii.

Odpowiedz
https://film.org.pl/kmf/felieton-kmf/bez-wytrysku-to-nie-grzech-tylko-nie-mow-nikomu-tomasza-sekielskiego-201995/

Odys recenzuje na stronie głównej.

Wysłane z mojego FIG-LX1 przy użyciu Tapatalka

Odpowiedz
(13-05-2019, 13:24)Hitch napisał(a): Słabe to. Pierwszy segment z konfrontacją ze 150-letnim księdzem to w ogóle żal.pl. Dziad był tak stary, że wszystko można było mu wmówić i tylko przytakiwał.

To ten sam problem, co "czy nękać tych biednych nazistów na emeryturach, przecież i tak już są starzy i schorowani.

A dziadek ewidentnie kojarzył wydarzenia, nawet potwierdził podejrzenia laski, że nie była jedyną. Widać tez, że mu trochę strach zajrzał w oczy nad grobową deską. On ją tam nawet przekupywać próbował. Widać stare przyzwyczajenia nie umierają łatwo.

Z resztą ta cała konfrontacja miała znaczenie bardziej dla samej laski. Widać że coś się w niej złamało i może łatwiej jej teraz będzie zasnąć. A dziadka mi nie szkoda. Jebać popaprańca. Ile takich dopiero rozpoczętych żyć sprofanował i zepsuł na zawsze.

"Jabłuszko, księżę kanoniku?"  :)

Odpowiedz
(13-05-2019, 14:25)zdzichon napisał(a): Widać tez, że mu trochę strach zajrzał w oczy nad grobową deską. On ją tam nawet przekupywać próbował. Widać stare przyzwyczajenia nie umierają łatwo.
no, nawet w dłoń chciał całować na przeprosiny XD

(13-05-2019, 14:25)zdzichon napisał(a): Z resztą ta cała konfrontacja miała znaczenie bardziej dla samej laski. Widać że coś się w niej złamało i może łatwiej jej teraz będzie zasnąć.
dokładnie tak. to bardzo pomocny dla ofiary element przepracowania traumy
tak że o.

Odpowiedz
Szkoda, że mu mleka nie przyniosła, chyba skonałbym ze śmiechu XD

Odpowiedz
Jak wychodził do kibla to myślałem, że chce się powiesić. Coś w stylu "o kurcze pieczone, nie pójdę do pierdla, muszę coś wymyśleć".

Odpowiedz

Digg   Delicious   Reddit   Facebook   Twitter   StumbleUpon  

Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości