Walka z szatanem (2015) (Reż. Konrad Szołajski)
[Obrazek: 7707553.3.jpg]

Trzy kobiety (właściwie to dziewczyny) twierdzą, że są opętane przez siły nieczyste. Film towarzyszy im pokazując jednocześnie jak prężnie w Polsce funkcjonują egzorcyzmy.

Siłą dokumentu Szołajskiego jest to, że sam nie opowiada się po żadnej stronie i stara się być jak najbardziej obiektywny. Oczywiście widz jest w stanie szybko sobie wyrobić odpowiednią opinię. Muszę przyznać, że jest to naprawdę dobry dokument, gdzie w ostateczności naprawdę żal mi było tych dziewczyn. Osoby z problemami, które zamiast leczyć przez kolejne egzorcyzmy jeszcze bardziej nakręcają tę całą spiralę strachu.

Polecam.
/www.filmmusic.pl - me recki 
#istandbydaenerys

Odpowiedz
Ja yebię...Chciałoby się powiedzieć, że XXI w., a tutaj jak w lesie. Może kiedyś obejrzę, ale z dużym zapasem tabletek na uspokojenie. Podejrzewam, że poziom wkurwu na takie praktyki mógłby uszkodzić mi TV.
"Wake the fuck up, Samurai. We have a city to burn."

Profil Letterboxd

Odpowiedz
A ja z kolei mam stosunek ambiwalentny - owszem, idealnie byłoby, abyśmy się jako społeczeństwo ogarnęli z tymi zabobonami, ale nie mam problemów z praktykami egzorcyzmów, póki się nie ogarnęliśmy (i nie zanosi się na to). Pewne słabości/choroby psychiczne kogoś wychowanego w otoczeniu religijnym mogą, moim zdaniem, przybrać taką formę, że ksiądz egzorcysta osiągnie znacznie lepsze efekty niż psychiatra. Jak problem siedzi w czyjejś głowie to rozwiązania też bym tam upatrywał, a ktoś taki może podświadomie oczekiwać atencji egzorcysty. Poza tym, z tego co się orientuję, egzorcyści współpracują z lekarzami i często po "wypędzeniu demona" dany pacjent zostaje poddany stosownej opiece. Księża egzorcyści z reguły podchodzą bardzo poważnie do swojego zawodu i jak trzeba dla dobra opętanego skorzystać z bardziej "świeckich" metod to się je stosuje.

Odpowiedz
@Badus A co powiesz na to, że w dokumencie jest pokazane jak podczas lekcji religii ksiądz egzorcysta pokazuje dzieciom (2 albo 3 klasa podstawówki) gwoździe, którymi pluł opętany?

@und3r To nie jest do końca tak i w dokumencie też to jest poruszone. Gdyż tak księża egzorcyści współpracują z psychologami i psychiatrami, ale swoimi wyznaczonymi "katolickimi" .i o ile egzorcyzmy są bezpłatne to już ci katoliccy lekarze nie. I jak oni pracują jest pokazane na przykładzie jednej z bohaterek gdzie tacy psychologowie tłumaczą opętanie i zaburzenia "grzechem homoseksualizmu " .
/www.filmmusic.pl - me recki 
#istandbydaenerys

Odpowiedz
(13-05-2017, 17:35)Lawrence napisał(a): @Badus A co powiesz na to, że w dokumencie jest pokazane jak podczas lekcji religii ksiądz egzorcysta pokazuje dzieciom (2 albo 3 klasa podstawówki) gwoździe, którymi pluł opętany?

Nie nadążyłbym z gotowaniem bigosu na uspokojenie. A sam tytuł dopisuję do listy "Filmy trudne, ale warte uwagi".
"Wake the fuck up, Samurai. We have a city to burn."

Profil Letterboxd

Odpowiedz
(13-05-2017, 17:35)Lawrence napisał(a): @und3r To nie jest do końca tak i w dokumencie też to jest poruszone. Gdyż tak księża egzorcyści współpracują z psychologami i psychiatrami, ale swoimi wyznaczonymi "katolickimi" .i o ile egzorcyzmy są bezpłatne to już ci katoliccy lekarze nie. I jak oni pracują jest pokazane na przykładzie jednej z bohaterek gdzie tacy psychologowie tłumaczą opętanie i zaburzenia "grzechem homoseksualizmu " .
A to już jest inny problem, w sumie niezbyt związany z samymi egzorcyzmami - nie trzeba być opętanym, aby się nasłuchać o "grzechach homoseksualizmu" w katolickich szkołach, na mszach czy właśnie od religijnych uczonych. Tutaj problemem jest fakt, że panuje w Polsce przyzwolenie na ingerowanie religii w pracę wierzących specjalistów, stąd mamy nadużywanie instytucji "klauzuli sumienia" etc.

Odpowiedz

Digg   Delicious   Reddit   Facebook   Twitter   StumbleUpon