Ankieta: Czy uwa
Nie, jestem cz
[Wyniki ankiety]

"Wielkie" filmy, (na) których (się) nie znacie
Widmo, na którym się nie znam.

Odpowiedz
(09-09-2014, 11:44)krysiron napisał(a): Ogólnie Fellini ma tak wiele oblicz, że ciężko mi zrozumieć, jak ktoś mówi, że nie lubi Felliniego. Późny Fellini niemal zaprzecza temu wczesnemu i środkowemu :P Trochę jak dokumentalny i metafizyczny Kieślowski, każdy kinoman znajdzie coś dla siebie i wybierze ulubionego Kieślowskiego czy Felliniego.

Jeśli podobała Ci się "La Strada", to próbuj wczesne filmy, bo zaczynał od realistycznych, neorealistycznych filmów, bliskich zwykłym ludziom i ich problemom. Poleciłbym tutaj szczególnie "Wałkoni". "La Strada" już troszeczkę to przełamuje (jeden z dwóch moich ulubionych Fellinich), pójdź dalej tą ścieżką koniecznie do "Nocy Cabirii", które są niemal kontynuacją, choć nie w treści. Potem są filmy z Mastroiannim "8 i pół" i "Słodkie życie", trudne, symboliczne, szczególnie ten pierwszy, nie dziwię się, że Cię odrzucił. Też nie mam wielkiej ochoty tam wracać, choć szanuję. Ale już "Słodkie życie" powoli zaczyna pchać Felliniego w stronę przepychu i bohatera zbiorowego. Gdy odkrył dla siebie kolor, wtedy już totalnie popuścił cugli, gdzieś od "Satyriconu" i tutaj kilka filmów właśnie takich operujących nadmiarem. "Casanova" się tu wpisuje, ale dużo lepszy jest "Amarcord" (chyba mój ulubiony) i jego koniecznie obejrzyj:) Zero nudy, wieczna impreza, wręcz orgia obrazu i hałasu:) Kusturica jest spadkobiercą tego stylu. Podobnie, choć trochę słabiej "Rzym" ze świetną sceną pokazy mody biskupów. Końcowych filmów Felliniego jeszcze nie widziałem, więc ciężko mi coś powiedzieć. Wydaje się, że pozytywnie wyróżnia się "Ginger i Fred" o przemijaniu, który mam w niedalekich planach.

I niech mi ktoś teraz spróbuje wrzucać Felliniego do jednego worka:D

Faktycznie, jeszcze "Noce Cabirii" mam do nadrobienia. I "Amarcord". Nie ciągnie mnie jednak do nich, w dodatku w pierwszym z nich wystąpiła Giulietta Masina, która nie miała ani urody, ani talentu, ani charyzmy. Ale była żoną reżysera, więc dostawała główne role, a nawet chyba jakieś nagrody. Myślę że widziałem już wystarczająco dużo filmów Felliniego by stwierdzić że jego styl mi nie odpowiada i zupełnie nie rozumiem dlaczego w oscarowej rywalizacji "Nóż w wodzie" Polańskiego przegrał z "Osiem i pół". Luchino Visconti też kręcił filmy bardzo zróżnicowane, zrobił np. utrzymany w neorealistycznym duchu "Rocco i jego bracia", po czym zrealizował wystawny spektakl kostiumowy "Lampart". I w obu filmach widać rękę mistrza. W filmach Felliniego tego nie widzę, a "La stradę" cenię głównie za kreację Anthony'ego Quinna, nie zaś z powodu świetnej reżyserii czy scenariusza.

Odpowiedz
No widzisz, gusta są różne:) Bo ja przykładowo nie pojmuję fenomenu "Lamparta", dla mnie to bodaj najsłabszy Visconti jaki widziałem. A "Amarcord" rozkłada go na łopatki:) "Noża w wodzie" też bym postawił (choć nieznacznie) niżej niż "Osiem i pół". Dużo bardziej cenię inne polskie filmy lat 50- i 60-tych.

A co do Masiny. To wyjdźmy od tego, że neorealizm zakłada zatrudnianie naturszczyków i naturalne aktorstwo. Ale nie uważam by ona była beztalenciem, lecz utalentowaną aktorka teatralną. Dla mnie, to jeden z największych skarbów wczesnego Fellieniego i całkowicie przyćmiła Quinna, bije z niej niesamowity urok (i nie chodzi o urodę, bo sucho rzecz ujmując jest brzydka) i pozytywna energia. Jeśli jej jednak nie lubisz, to znów wracam do polecenia "Wałkoni", gdzie jej nie ma.

Ogólnie to ta moja uwaga o nielubieniu Felliniego nie była w sumie konkretnie do Ciebie i może źle zabrzmiała. Po 4 filmach jakie wymieniłeś ocenionych negatywnie z różnych okresów twórczości reżysera, możesz rzeczywiście odpuścić resztę, niemniej zachęcam do "Wałkoni", "Nocy Cabirii" i "Amarcordu". Jak te będą klapą, to odradzam resztę:)

Zresztą kim ja jestem by doradzać Toshiro Mifune:)

Odpowiedz
Krysiron, ładnie omówiłeś Felliniego, trochę się interesujesz ;P Ja akurat nie przepadam za jego początkami, ot taki włoski neorealizm, społeczne odtrącenia itp ale te późniejsze to istne feria fantazji. Amarcord, Gulietta i duchy i przede wszystkim Miasto Kobiet, polecam bo to kwintesencja jego stylu. Przede mną jeszcze A statek Płynie, mam z tym filmem duże oczekiwania.

Gieferg, wiem ze lubisz Star trek 1, więc Odyseje Kosmiczną spokojnie łykniesz. No i Człowiek z blizną, lata 80 wylewają się z ekranu ;)

Z takich wielkich przyznam ze nie widziałem 12 gniewnych ludzi, ale znam wersje telewizyjną z Jack Lemmon i już była bardzo dobra ;)

Odpowiedz
"A statek płynie" był dla mnie sporym zawodem, a "Miasto kobiet" rzeczywiście bardzo fajne.

Odpowiedz
(12-09-2014, 13:25)matwiko napisał(a): Przede mną jeszcze A statek Płynie, mam z tym filmem duże oczekiwania.

Radzę je obniżyć, to raczej słabszy film FeFe. Wpisuje się w moim zdaniem najsłabszą część jego twórczości czyli kino "wywiadowe" - chodzi sobie kamera i kolejne osoby do niej gadają. Taki motyw jeszcze by uszedł w jednym filmie, ale Fellini w swoich ostatnich filmach często do tego wracał i dla mnie to było raczej meczące i nijakie.

Odpowiedz

Digg   Delicious   Reddit   Facebook   Twitter   StumbleUpon