Wrzesień 1939
#1
Serial dokumentalny z 2007 roku, posiadający 19 odcinków (wszystkie na yt na profilu, do którego prowadzi powyższe wideo) i opowiadający o wojnie obronnej Rzeczpospolitej w 1939 roku (choć ostatnie odcinki wychodzą trochę dalej).

Moim zdaniem jest to jeden z najbardziej profesjonalnie zrealizowanych filmów dokumentalnych w naszym kraju - świetna czołówka i oprawa muzyczna, logiczna konstrukcja odcinka tak, aby potencjalny widz cały czas miał świadomość o czym słucha. Brak jest tu rekonstrukcji bitew (za co chwała, bo o ile takowe są w dokumentach, wyglądają tragicznie) ale jest sporo wykorzystanych filmów z tamtego okresu i mamy coś co niesłychanie angażuje - relacje świadków. Serial przepełniony jest relacjami żołnierzy, cywili, marynarzy, kawalerzystów, którzy opowiadają o najciekawszych historiach z tegoż okresu - niektórych śmiesznych (jak np. wspomnienie o jajecznicy z 40 jaj, którą zjadł jeden z żołnierzy wraz z kompanem) innych smutnych (opowieść o koniu, czy o wyrokach Wehrmachtu). Każda taka opowieść skonfrontowana jest z krótkim wykładem dr Andrzeja Kunerta, który relacjonuje wydarzenia w szerszym kontekście i opowiada o ich konsekwencjach (między innymi, bardzo często pojawia się świetnie wykonana i czytelna mapa, która ukazuje ruchy armii polskich).
Wszystkiego dopowiadają ciekawostki opowiadane z różnych części kraju przez Macieja Gąsiorka - jest tu między innymi opowieść o obsłudze polskiego działa przeciwpancernego, która jako jedyna podczas wojny zestrzeliła przy pomocy tegoż działa samolot, jest historia "nieśmiertelnego" pilota, który z obrywanymi skrzydłami zawsze lądował, naprawiał uszkodzenia i znów wznosił się w powietrze, lub wspomnienie marynarza, który nie mając broni szlachtował nazistów swoją brzytwą. To jedynie zalążek historii, który tkwi w tym 19 odcinkowym serialu, a opowieści o heroicznych czynach nie tylko żołnierzy, ale i cywili jest tutaj bez liku.

Dla fanów II wojny światowej, a zwłaszcza kampanii "wrześniowej" jest to pozycja obowiązkowa, jednak myślę, że jest to w stanie zainteresować każdego, kto chce choć odrobinę poznać historię naszego kraju.
"Out of the night, When the full moon is bright, Comes the horseman known as Zorro."

Odpowiedz

Digg   Delicious   Reddit   Facebook   Twitter   StumbleUpon  
Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości