the chair - reality show o rezyserii
the chair

to program emitowany przez STARZ. jeden scenariusz, dwoje rezyserów, dwa różne filmy.

[Obrazek: the-chair.jpg]

Producenci wybieraja reżysera i pania rezyser. Jeden to gwiazda YouTube - Shane, a druga, Anna, to kobieta zwiazana z niezalezna scena filmowa NY. Dostaja jeden i ten sam scenariusz, a potem robia film. YouTube'owiec zmienia scenariusz z dramedii na przerysowana komedie w stylu American Pie, a reżyserka trzyma sie bardziej klimatu indie-dramedii, choc przepisuje skrypt na swoj sposob.

Ten serializowany dokument to przede wszystkim pokazanie ile znaczy w filmie reżyser. Ciekawiej niż typowe making ofy czy bihajnd the sc-ins pokazuje jak wiele rzeczy trzeba przy filmie zorganizowac, jak wiele rzeczy trzeba nadzorowac i, przede wszystkim, jak wiele rzeczy moze pojsc nie tak. Zwlaszcza przy niskobudżetowym filmie robionym przez debiutanta.

Żaden z filmów to nie jest cos, co obejrzalbym z wlasnej woli - komedyjka Shane'a to żenuła (żarty o jedzeniu kupy, sraniu i rzyganiu), a film Anny, choc wyglada jak film, to jest dosc nudny. Niemniej to swietny przyklad na to, ze nikt nie probuje zrobic filmu tylko po to, zeby zrobic film. Oboje chca zrobic cos dobrego, co sami chca ogladac, co ich samych interesuje.

No i w pewnym sensie moze to byc tez dodatkowy glos w temacie "dlaczego nie ma tylu kobiecych reżyserów". Choć Shane ma kloaczny humor i jego film to nijak mi sie nie podoba*, to wlasciwie przez caly program widac, ze ma jasna wizje tego, czego potrzebuje i jaki film chce zrobić. Anna w wielu momentach błaka się nieco po planie zagubiona, czesto mocno posiłkując się opinią męża, czasem nawet nieco podważającego jej zdanie (co rodzi mały konflikt). To wynika też pewnie z tego, ze Shane dotychczas tworzył bardzo autorskie rzeczy, a Anna wspólpracowala z męzem.

* W programie Zachary Quinto, ktory jest jednym z producentów, miesza film Shane'a z błotem i kaze się wypisać z napisów końcowych. Podczas ogladania odebrałem go jako pretensjonalnego buca, ale po obczajeniu samego filmu troche rozumiem, że się tego filmu wstydzi.

Niemniej to bardzo ciekawy eksperyment i bardzo chcialbym, zeby powstał drugi sezon.

#ChristopherLOLan #ChristopherTrollan

Odpowiedz
Trzeba bylo to wrzucic gdy pisalem o tym jak wazny byl Fukunaga w pierwszym sezonie TD (ok)
I drive truck, break arms, and arm wrestle. It's what I love to do, it's what I do best.

Odpowiedz
(08-08-2015, 18:31)Crov napisał(a): komedyjka Shane'a to żenuła (żarty o jedzeniu kupy, sraniu i rzyganiu)

Nic dziwnego, biorąc pod uwagę jego youtubową twórczość, którą z ciekawości sprawdziłem. Tym samym nie ogarniam, czego wybrano akurat takiego typa. Przecież nawet w granicach tuby idzie znaleźć bardziej konkretnych i uzdolnionych twórców, a ci pchają na reżyserski stołek kolesia, który kompletnie nie powinien się na nim znaleźć. Mam nadzieję, że w drugim sezonie będzie Crov.
Don't play with fire, play with Mefisto...
http://www.imdb.com/user/ur10533416/ratings

Odpowiedz
Ekhem ;) http://forum.film.org.pl/Thread-The-Chair-STARZ--3717

Odpowiedz
O wybacz, umknęło mi, a przegladalem dzial. :) Mozna polaczyc tematy, czy cos. :)

(09-08-2015, 00:42)Mefisto napisał(a):
(08-08-2015, 18:31)Crov napisał(a): komedyjka Shane'a to żenuła (żarty o jedzeniu kupy, sraniu i rzyganiu)

Nic dziwnego, biorąc pod uwagę jego youtubową twórczość, którą z ciekawości sprawdziłem. Tym samym nie ogarniam, czego wybrano akurat takiego typa. Przecież nawet w granicach tuby idzie znaleźć bardziej konkretnych i uzdolnionych twórców, a ci pchają na reżyserski stołek kolesia, który kompletnie nie powinien się na nim znaleźć. Mam nadzieję, że w drugim sezonie będzie Crov.
Tez jestem ciekaw czym sie kierowali (a może ktoś odmówił? Np. Freddiego Wonga nie do końca widziałbym przy takiej produkcji). Choc Chris Moore w jednym z wywiadow w programie mowi cos o tym, ze szukali tez odpowiedzi na to, jak sobie poradzić z promocja w przypadku filmow niezaleznych i sprawdzali, czy takie rzeczy jak sam program albo popularnosc Shane'a zrobia duza roznice w kwestii wypromowania tych filmów. Gość ma 6-cio milionowa widownie na YT, wiec to nie mało (w serialu mowi sie chyba 10-ciu milionach, wiec najwyrazniej mu spadla ogladalnosc). Ale abstrahujac od jego gustów, to akurat wychodzi na dobre, bo filmy są bardzo różne.

Odpowiedz
(08-08-2015, 23:23)Bucho napisał(a): Trzeba bylo to wrzucic gdy pisalem o tym jak wazny byl Fukunaga w pierwszym sezonie TD (ok)
To przeciez ja o tym mowilem. :) Ale inna rzecz jest taka, ze w swiecie seriali i telewizji reżyser nie jest zwykle aż tak ważny. Miniserial (czy antologia) to inny przypadek, ale tez wcale niekoniecznie.

Odpowiedz

Digg   Delicious   Reddit   Facebook   Twitter   StumbleUpon