• 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5


virtual dub
#1
Bawię się obróbką filmów za pomocą virtual dub, ale nigdzie nie mogę znaleźć opcji, która pozwoliłaby mi przyciąć obraz 4:3 do 16:9 lub 2,35:1. Wiecie może jak to się robi, albo znacie program który na to pozwala?

Odpowiedz
#2
Video --> Filters --> Add --> Resize

Albo jakoś tak.

Odpowiedz
#3
Wchodzisz w filtry, dodajesz filtr resize ustawiasz tam rozmiar który chcesz uzysjać, wraczasz do okna z filtrami i wchodzisz w cropping..., gdzie kadrujesz obraz do chcianych wymiarów. Niezbyt wygodna metoda, ale w VD łatwiej się chyba tego nie da zrobić.

Odpowiedz
#4
Hmm, nie kumam o co tam chodzi, ale będę próbował. I kolejny problem - nie mogę zapisać filmiku jako avi, wychodzi mi wprawdzie z półminutowego filmiku plik avi, ale waży ledwo 8 kb i się nie otwiera.

Odpowiedz
#5
Great Gonzo napisał(a):Wchodzisz w filtry, dodajesz filtr resize ustawiasz tam rozmiar który chcesz uzysjać, wraczasz do okna z filtrami i wchodzisz w cropping..., gdzie kadrujesz obraz do chcianych wymiarów. Niezbyt wygodna metoda, ale w VD łatwiej się chyba tego nie da zrobić.

Nie potrafię, no nie potrafię. Przerobiłbym to innym programem, ale nie zapisuje mi jako avi... Żeby honestech video editor nie wieszał się co minutę, miałbym ułatwione zadanie.

EDIT:
Teraz na dodatek nie chce mi załadować "processing settings", czyli roboczej wersji nad którą męczyłem się godzinę... Słów mi brak co do jakości programów do obróbki video. Właściwie to nie brak, ale wolę ich nie używać.

Odpowiedz
#6
Dobra, ostatnia próba, określę to prosto, może ktoś wie:

jak obraz o rozdzielczości 640x480 przyciąć do 1,85:1 ? Jakie wartości wpisać? Bez wiedzy o nich to czysta loteria.

Odpowiedz
#7
1) pewnie brakuje Ci jakichś kodeków. Polecam pakiet http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=2&t=36&id=2291, podczas instalacji masz min. wybór kodeków niezbędnych przy edycji audio/video.
2) Przed zapisaniem pliku jako avi wchodzisz w Video --> Compression... i tam wybierasz w jaki sposób ma być zakodowany film.


640x480 przerobione na 1,85:1 = 640x345.

Odpowiedz
#8
military napisał(a):Dobra, ostatnia próba, określę to prosto, może ktoś wie:

jak obraz o rozdzielczości 640x480 przyciąć do 1,85:1 ? Jakie wartości wpisać? Bez wiedzy o nich to czysta loteria.

Obraz powinien mieć rozdzielczość 640x346.
Czyli to ustawiasz w resize.
A w cropping obcinasz tak obraz w pionie z dwóch stron żeby się pozbyć łącznie 134 pikesli

Odpowiedz
#9
Dzięki wielkie, już wszystko działa jak powinno! :)

Odpowiedz
#10
military napisał(a):Słów mi brak co do jakości programów do obróbki video.
Programów? Operator do kitu! Zmienić operatora! :D

Odpowiedz
#11
Skoro romeck się zna, to może jeszcze na jedno pytanie odpowie. ;)

Żeby cokolwiek zmontować z dostępnym sprzętem muszę używać trzech różnych programów, a to oznacza dwie konwersje - a plik źródłowy pochodzi z aparatu, który daje obraz mocno średniej jakości. Efekt końcowy da się oglądać, ale jednak piksele kłują po oczach... Czy wobec tego istnieje jakiś program do... polepszania jakości obrazu? Wyostrzenie, lepsze przechodzenie koloru w kolor itp.

Odpowiedz
#12
military, jak wyostrzysz pikselozę to będzie jeszcze gorzej.

W Hollywood - tak.
Na komputerze military'ego - not!

Odpowiedz
#13
Znaczy chcesz powiedzieć, że w czasach, w których domowy komputer potrafi wyświetlić w czasie rzeczywistym grafikę jak z Crysis, Lost Planet czy choćby Quake 4, nie można zrobić prostego ujednolicenia kolorów w filmiku? Pewnie można, ale jeszcze o tym nie wiesz. :P

Odpowiedz
#14
Pytanie brzmi, czy dysponujesz takim komputerem :P
Pobaw się, ale na cuda nie licz.

Odpowiedz
#15
Jeśli chcesz, żeby obraz miał możliwie najlepszą jakość to zapisujesz go do pliku avi bez żadnej kompresji i na tym prowadzisz edycję. Oczywiście żre wtedy dysk jak nie powiem co...

Odpowiedz
#16
Minutowy kawałek miał 1.5 gb, więc nie, dziękuję. :)

Odpowiedz
#17
military, słuchaj, generalnie jest tak, że z gówna nawet Midas złota nie zrobi :) komputer nie wyczaruje ci informacji, jeśli ich nie ma - nawet ten z Hollywood :) pikselozy nie wyeliminujesz, chyba że kosztem ostrości albo czegoś tam jeszcze. coś za coś.

osobiście używam w procesie domowej post-produkcji 4 programów:

do montażu i korekty kolorów oraz nakładania filtrów - adobe premiere pro (ostatnio udało mi się "stworzyć" filtr BlackHawkDown poprzez wymieszanie kanałów - super efekt :))

do czyszczenia dźwięku i poprawiania brzmienia - adobe audition

do nakładania efektów specjalnych - after effects

do kompresji: Gordian Knot współpracujący z VirtualDubem (oczywiście kompresuje Xvidem)

zależy ci na poprawie jakości obrazu? proponuje skorzystać z adobe premiere i następujących filtrów: ProcAmp, Fast Color Corrector, Levels, Shadows/Highlights. efekty są powalające. tutoriale znajdziesz w necia albo na oficjalnej stronie producenta.

Odpowiedz
#18
A... hm... jakieś źródło, z którego mogę wziąć Adobe...? ;)

Odpowiedz
#19
http://pobieralnia.pl/redir.php?u=http://download.adobe.com/pub/adobe/premiere/win/2.x/PremierePro2_0_Tryout.zip - W pełni legalny trial :D .
Bodie: He's a cold motherfucker.
Poot: It's a cold world Bodie.
Bodie: Thought you said it was getting warmer.
Poot: The world goin' one way, people another yo'.

Odpowiedz
#20
walić trial :) triale są dla lamerów :)

Odpowiedz

Digg   Delicious   Reddit   Facebook   Twitter   StumbleUpon  
Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości