Forum KMF Film.org.pl
Indiana Jones - Wersja do druku

+- Forum KMF Film.org.pl (https://forum.film.org.pl)
+-- Dział: Działy tematyczne (https://forum.film.org.pl/Forum-Dzia%C5%82y-tematyczne--5)
+--- Dział: Serie filmowe (https://forum.film.org.pl/Forum-Serie-filmowe--21)
+--- Wątek: Indiana Jones (/Thread-Indiana-Jones--25)

RE: Indiana Jones - Mierzwiak - 28-07-2012

Rozjaśnili początek Poszukiwaczy. Tyle. Nawet ujęcie spadającego w przepaść jeepa, które na DVD zastąpiono jakimś CGI gównem, wróciło do pierwotnej postaci. Wiem, bo te same mastery które będą na Blu-ray leciały już w TV.

RE: Indiana Jones - Monika - 07-11-2012

Kocham trylogię jak rolnik dotacje z UE i nienawidzę czwartej części jak ZUSu. ;)

RE: Indiana Jones - Monika - 07-11-2012

O zusie to miałam na myśli siebie a nie rolników. ;)

RE: Indiana Jones - Juby - 12-11-2012

[Obrazek: ijlogo.png]
Poszukiwacze zaginionej Arki ponownie zawitali do amerykańskich kin (tym razem w formacie IMAX), całą serię wydano na blu-ray, a TVP postanowiło kolejny raz wyemitować wszystkie przygody Indiany Jonesa w tygodniowych odstępach. Dzięki temu, po trzech latach odświeżyłem sobie każdą część (pierwszy raz w HD).

[Obrazek: 2.jpg]
Klasyk i jeden z najlepszych filmów przygodowych ever. Ciekawa fabuła, barwne postacie (z głównym bohaterem na czele), niestarzejące się wykonanie techniczne (efekty specjalne, udźwiękowienie, genialna muzyka Johna Williamsa, scenografia, kostiumy), fantastyczne sekwencje akcji, a także olbrzymia dawka przyjemnego humoru. Jedyne rzeczy jakie nie podobają mi się w Poszukiwaczach zaginionej Arki to kilka dziur w scenariuszu (np. już legendarne pytanie, jak główny bohater dostał się niezauważony na pokład okrętu podwodnego?) oraz mało wyrazisty finał, w którym Indiana Jones nie odgrywa praktycznie żadnej roli (zresztą film bez niego potoczył by się tak samo). Jednak urok Harrisona Forda, karykaturalni naziści i najfajniejsza z serii dziewczyna głównego bohatera pozwalają zapomnieć o wielu niedoskonałościach. 8/10

[Obrazek: ijattod.png]
Drugi epizod opowiadający o przygodach najsłynniejszego w świecie archeologa nigdy mi się specjalnie nie podobał. Świątynia Zagłady nie jest filmem złym, ale na pewno nie najlepszą kontynuacją. Przede wszystkim to nie jest sequel tylko prequel (akcja filmu toczy się rok przed Poszukiwaczami zaginionej Arki) w dodatku przeczący poniekąd oryginałowi (Indi w rozmowie z Marcusem w pierwszej części twierdzi, że nie wierzy w zjawiska paranormalne, a rok wcześniej widział jak jakiś szaman wyjmuje gołą ręką serce z człowieka, który nie umiera?). Właściwie to poza ekipą tworzącą Świątynię Zagłady, łączy ją z poprzednikiem tylko postać głównego bohatera. Historia także nie jest tak ciekawa jak poprzednio, bo fabuła została oparta na niewykorzystanych pomysłach ze scenariusza pierwszego filmu (np. pościg kolejką). Zmiana przeciwników z nazistów też nie wyszła filmowi na dobre, nowa dziewczyna bohatera jest irytująca, ale nie irytowała mnie tak jak jego nieletni pomocnik Short Round. Jednak po czasie zacząłem bardziej doceniać ten film, Spielberg stworzył bowiem kolejną barwną przygodę, z masą humoru, emocjonującą akcją, i znakomitymi efektami specjalnymi, na której można miło spędzić dwie godziny. Po powtórce 6/10

[Obrazek: 213240.1.jpg]
Po średnio udanej części drugiej, Steven Spielberg powrócił do postaci Indiany Jonesa w sposób w jaki należało. Wrócił klimat Poszukiwaczy zaginionej Arki, wrócili naziści w postaci czarnych charakterów, pustynne scenerie, postaci Marcusa i Salah (choć te akurat są trochę zbędne), a takie elementy jak powalająca muzyka, efekty specjalne, czy poczucie humoru zdecydowanie przebiły poprzednie dwa filmy. Do tego dochodzą najlepsze akcje, w końcu finał na jaki zasługiwała historia o Indianie Jonesie, a także Sean Connery, który nie tylko podnosi poziom aktorstwa ale jest także odpowiedzialny za dużą część humoru w filmie. Ostatnia krucjata to najczęściej oglądana przeze mnie część serii i zawsze trudno było mi ocenić czy przebija ona Poszukiwaczy zaginionej Arki. Jednak po ostatnim seansie muszę przyznać, że to trzeci epizod przygód nieokrzesanego poszukiwaczy skarbów ogląda mi się najlepiej. Film nie powiela błędów z oryginału i nie zawiera nowych (jedyne elementy, w których z nim przegrywa to tępo przebiegu akcji i słabsza postać kobieca). 9/10

[Obrazek: 135565.1.jpg]
Oglądałem Indianę Jonesa i Królestwo Kryształowej Czaszki już trzeci raz i nadal uważam go za przyzwoite kino przygodowe. Oczywiście rozumiem skąd wzięła się wielka fala krytyki, która zalała internetowe fora. Główny bohater wychodzi cało z wybuchu atomowego dzięki schowaniu się w lodówce, jego syn to ciągle czeszący się pacan, komuniści z panią Iriną Spalko na czele to słabsi od nazistów wrogowie głównego bohatera, no i właściwie cały film sypie się od momentu, w którym Indi dowiaduje się, że ma syna (idiotyczny pościg w dżungli, walka szpadami na samochodach, Shia-Tarzan - i wszystko to przeładowane sztucznymi efektami komputerowymi). W dodatku zmieniono nieco gatunek filmu z lekko zahaczającego o fantasy na sci-fi (głupi wątek z kosmitami i jego konkluzja). Jednak jest to jeden z lepszych filmów przygodowych ostatnich lat, a Spielberg dobrze kontynuował klimat serii (bliżej tej części do oryginału niż Świątyni Zagłady). Nie mogę też zapomnieć o dobrej muzyce Williamsa i zdjęciach Kamińskiego. Ze względu na humor i Harrisona Forda, który świetnie się trzyma (w ogóle nie odczuwam, że Indi jest 19 lat starszy niż w poprzedniej części) seans ponownie oceniam pozytywnie. 6/10

RE: Indiana Jones - Lawrence - 13-11-2012

Ani jednej części nie dać maksymalnej oceny? Toż "Poszukiwacze zaginionej Arki" i "Ostatni krucjata" to filmy dla mnie perfekcyjne w każdej materii. Ale cóż różne gusta.

RE: Indiana Jones - Hannibal - 13-01-2013

[Obrazek: 2.jpeg]

http://www.filmyfantastyczne.pl/2013/01/foto-wspaniale-minimalistyczny-indiana.html

RE: Indiana Jones - Hitch - 13-01-2013

Jak dla mnie tylko jeden na sto takich plakatów daje radę, ale do Indiany Jonesa nie będzie pasował żaden. Bleh.

RE: Indiana Jones - mariusz - 11-02-2013

Główny operator obrazu trylogii Indiany Jonesa, Douglas Slocombe, dnia 10 lutego 2013 roku ukończył 100 lat !!!

RE: Indiana Jones - military - 09-06-2013

Raidersi przypomnieni po długiej przerwie. Ten film jest FENOMENALNY, brak mi słów żeby wyrazić, jak bardzo jest zajebisty. PO TO POWSTAŁO KINO.

RE: Indiana Jones - Gieferg - 09-06-2013

Szkoda że końcówka ssie po całości. Równie dobrze Indy mógł olać sprawę już na statku i spokojnie wracać do kraju, efekt byłby w sumie ten sam bo potem i tak NIC NIE ZROBIŁ, z tym, że Arka nie znalazłaby się w skrzyni w magazynie (z jej pobytu tam i tak nic a nic nie wynika).

RE: Indiana Jones - military - 09-06-2013

BTW: rzuciło mi się w oczy, że Toht to Jonesowe wcielenie Dartha Vadera. Czarny płaszcz, czarny kapelusz, czarny garnitur; gość brutalny i bezwzględny, służący "imperatorowi"; pod maską okrucieństwa zaskakująco zwykły i "niepozorny"; okaleczony (Toht chodzi o lasce i ma znamię na dłoni). Wydaje mi się, że podobieństwo jest nieprzypadkowe.

RE: Indiana Jones - Hitch - 09-06-2013

Gieferg, Indy nie mógł olać sprawy, bo jeszcze miał kobitkę do uratowania. No i nie był do końca pewny, czy Arka zadziała tak, jak mówił stary kumpel Sallaha.

RE: Indiana Jones - Gieferg - 09-06-2013

Ok, ale to nie zmienia faktu, że w końcówce filmu główny bohater NIC NIE ZROBIŁ. I za to punkt w dół (poza tym film jest fenomenalny ;)), więc najlepszą częścią pozostaje Krucjata :)

Raiders - 9/10
Temple - 5/10
Crusade - 10/10
Kingdom - 2/10

RE: Indiana Jones - Hitch - 09-06-2013

Ja tam poniekąd lubię to odejście od schematu. No i pokazuje to, że Indiana Jones kopie dupy nawet, kiedy jest przywiązany do słupa :)

RE: Indiana Jones - Lawrence - 09-06-2013

(09-06-2013, 22:26)Gieferg napisał(a): Ok, ale to nie zmienia faktu, że w końcówce filmu główny bohater NIC NIE ZROBIŁ. I za to punkt w dół (poza tym film jest fenomenalny ;)), więc najlepszą częścią pozostaje Krucjata :)

Raiders - 9/10
Temple - 5/10
Crusade - 10/10
Kingdom - 2/10

Hm, tylko 5/10 dla "Świątyni Zagłady"? Wiadomo, że z Poszukiwaczami i Krucjatą wypada gorzej, ale to dalej świetne kino przygodowe z kilkoma genialnymi motywami i momentami. Plus na pewno nie jedna osoba z forum chciałaby, aby tak właśnie wyglądały filmy z PG13 :)

RE: Indiana Jones - Mefisto - 10-06-2013

(09-06-2013, 22:23)Hitch napisał(a): Gieferg, Indy nie mógł olać sprawy, bo jeszcze miał kobitkę do uratowania. No i nie był do końca pewny, czy Arka zadziała tak, jak mówił stary kumpel Sallaha.

Przede wszystkim, co pokazuje dość dobitnie scena z bazooką, wygrała u niego naukowa ciekawość. No a potem raczej nie mógł już nic zrobić.

RE: Indiana Jones - Gieferg - 10-06-2013

Cytat:Wiadomo, że z Poszukiwaczami i Krucjatą wypada gorzej, ale to dalej świetne kino przygodowe z kilkoma genialnymi motywami i momentami.

Odejmij słowo "świetne" i mogę się zgodzić. Mnie ten film nudzi.

RE: Indiana Jones - Gieferg - 26-06-2013

Oj Phil, co prawda po tym, co masz w stopce jak również po tym co wypisujesz nt SR czy...czwartego Indiany już mnie niczym nie zdziwisz, ale coraz gorzej z tobą :)

RE: Indiana Jones - Gieferg - 26-06-2013

Czekamy na 10/10 dla KOTCS. Idź na całość!

RE: Indiana Jones - Hitch - 27-06-2013

Kwintesencji kina się wystawia 12/10 złotą czcionką :)