Forum KMF Film.org.pl
Horace and Pete (2016, web show od Louisa C.K.) - Wersja do druku

+- Forum KMF Film.org.pl (https://forum.film.org.pl)
+-- Dział: Działy tematyczne (https://forum.film.org.pl/Forum-Dzia%C5%82y-tematyczne--5)
+--- Dział: Seriale (https://forum.film.org.pl/Forum-Seriale--22)
+--- Wątek: Horace and Pete (2016, web show od Louisa C.K.) (/Thread-Horace-and-Pete-2016-web-show-od-Louisa-C-K--4362)Horace and Pete (2016, web show od Louisa C.K.) - Norton - 06-08-2016

[Obrazek: Horace-640x360.jpg]

Rzecz rozgrywa się głównie w barze zarządzanym przez tytułowych bohaterów (+ wuja Pete'a, bezsprzecznie najlepszej postaci tegoż dzieła, ale o tym później) oraz kilku pomniejszych miejscówkach. Kadry głównie statyczne, zero udziwnień na poziomie operatorskim, kompletny minimalizm w wykonaniu, w zasadzie teatr telewizji. Tu nie chodzi o maestrię wizualną czy podniecanie się kunsztem technicznym twórców; interesują nas bohaterowie i ich problemy. A te zarysowane są doskonale.

Całość napisał i wyreżyserował Louis C.K, którego znam na tyle pobieżnie (czyli kilka fragmentów Louiego + niektóre stand-upy [zdecydowanie za mało, ale to inny wątek]), żeby nieśmiało ogłosić go tuzem słodko-gorzkiego humoru. Wpierw wydawało mi się (przez chwilę, ale jednak), że to smutnawa komedia lekko wychylająca łeb zza fasady dramatu. Po kilku odcinkach stwierdzam coś zgoła innego - to (z braku mniej patetycznych określeń) tragedia z powtykanymi tu i ówdzie zabawniejszymi akcentami (które rozwalają praktycznie za każdym razem).

O czym to jest? W skrócie - siedzą w spelunie i gadają. Wątek przewodni to (niby) spór o prawa spadkowe (jak zwał tak zwał, nie jestem zaznajomiony z prawniczą terminologią), na drugim (i trzecim) planie mamy relację Horace'a z córką, chorobę Pete'a, a gdzieś jeszcze bardziej w tyle zwykłe rozmowy stałej jak i przejściowej klienteli wspominanego już przybytku. Bardzo życiowe, bez żadnego nadęcia czy sztuczności, w czym pomagają wydatnie świetni aktorzy (a mamy tu plejadę wyjadaczy - Louis, Steve Buscemi, Edie Falco, Jessica Lange i Alan Alda). Tak, Alan Alda niszczy system - wciela się w chamskiego, szorstkiego i nieprzebierającego w słowach old-timera. Taki osobnik, u którego będziesz miał dożywotnio przejebane, bo nie spodobała mu się twoja facjata. Nie powinno więc nikogo dziwić, że polecę ten serial właśnie poprzez the best of (so far) uncle Pete.