Forum KMF Film.org.pl
Watchmen (HBO, 2019-) [SPOILERY nowych odcinków!] - Wersja do druku

+- Forum KMF Film.org.pl (https://forum.film.org.pl)
+-- Dział: Działy tematyczne (https://forum.film.org.pl/Forum-Dzia%C5%82y-tematyczne--5)
+--- Dział: Seriale (https://forum.film.org.pl/Forum-Seriale--22)
+--- Wątek: Watchmen (HBO, 2019-) [SPOILERY nowych odcinków!] (/Thread-Watchmen-HBO-2019-SPOILERY-nowych-odcink%C3%B3w--5240)

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21

RE: Watchmen (HBO, 2019-) [SPOILERY nowych odcinków!] - Crov - 13-12-2019

(13-12-2019, 15:48)marsgrey21 napisał(a): Bo serial w przeciwieństwie do filmu jest tak subtelny i wierny komiksowi.
Poziom tego jest dyskusyjny, ale nie ulega wątpliwości, że jest subtelniejszy i bardziej wierny niż film Snydera.

RE: Watchmen (HBO, 2019-) [SPOILERY nowych odcinków!] - Albertino - 13-12-2019

(13-12-2019, 20:06)Crov napisał(a):
(13-12-2019, 15:48)marsgrey21 napisał(a): Bo serial w przeciwieństwie do filmu jest tak subtelny i wierny komiksowi.
i bardziej wierny niż film Snydera.

Pewnie bym się pod tym podpisał parę odcinkow temu, ale teraz? Nope

RE: Watchmen (HBO, 2019-) [SPOILERY nowych odcinków!] - marsgrey21 - 13-12-2019

Poziom tego jest dyskusyjny, ale nie ulega wątpliwości, że jest subtelniejszy i bardziej wierny niż film Snydera.

[Obrazek: giphy.gif]

RE: Watchmen (HBO, 2019-) [SPOILERY nowych odcinków!] - Kuba - 13-12-2019

Lindelof w kwestii wierności materiału JEŚLI się wykłada to tylko i wyłącznie przy nakreślaniu Manhattana, gdzie sprawa na dodatek jest bardziej złożona niż próbujecie to przedstawić bo zwyczajnie nie bierzecie pod uwage masy czynników, chociaż Albertino w pewnych miejscach moge przyznać racje.

Snyder natomiast nie jest kompletnie wierny duchowi historii Moora, jej głębi i prawdziwemu przesłaniu. Ładnie przenosi zewnętrzną strone Watchmen, kompletnie nie dostrzegajac o co tam chodzi. Najlepszym dowodem jest fakt ilu widzów filmu odbiera Waltera jako pozytywnego bohatera...
Lindelof rozumie o czym pisal Alan i nawet jak momentami zbyt odlatuje, gdzieś coś przestrzeli to dobrze się wpisuje w duch powieści. A to, że momentami zalatuje to fanfikiem - ile sequeli robionych przez innych twórców takimi się nie wydaje? Bo ja nie mogę wpaść na żaden sensowny przykład.

No i subtelność XD wszystko jest subtelniejsze od Snydera który przecież jest mistrzem świetnych pomysłów które zabija poprzez ich drętwe, sztuczne i łopatologiczne sposoby przekazania widowni.

RE: Watchmen (HBO, 2019-) [SPOILERY nowych odcinków!] - Crov - 14-12-2019

(13-12-2019, 22:16)Albertino napisał(a):

Dlaczego? Nawet jeżeli uznac, ze Lindelof sobie za bardzo folguje z oryginałem to ducha tego świata oddaje całkiem sprawnie, podczas gdy Snyder w ogole nie rozumiał ducha "Watchmen", mimo że technicznie fabułe oddawał całkiem wiernie.

RE: Watchmen (HBO, 2019-) [SPOILERY nowych odcinków!] - marsgrey21 - 14-12-2019

Da mnie Lindelof nie oddaje ducha komiksu w ogóle i wtrąca typowe dla siebie zagrywki fabularne przeinaczając oryginalną historię i bohaterów, więc jeśli już to oddaje ducha swojego stylu, ale nie komiksu.

Snyder znany jest z tego, że stawia formę nad treścią, to nic nowego, ale też często tą formą wyraża więcej niż 1000 słów i ja jestem świadom, że na wielu polach daje plamę, ale wy po prostu umniejszacie lub ignorujecie wszystko to co zrobił dobrze w tym filmie.

Z kolei to, że ludzie lubią Rorschacha nie znaczy, że postrzegają go jako bohatera i nie rozumieją tego kim jest ta postać, nawet złoczyńców można lubić czy to znaczy, że ludzie identyfikują się z Jokerem wykreowanym przez Phoenixa ubierając się tak jak on na Halloween i parodiując taniec na schodach?

Przypomina mi to zakłamywanie rzeczywistości jak gdy Johnson mówił o tym jak to "Imperium Kontratakuje" zostało źle przyjęte w czasie premiery, co jest zwyczajnym kłamstwem.

RE: Watchmen (HBO, 2019-) [SPOILERY nowych odcinków!] - Craven - 14-12-2019

(13-12-2019, 15:30)Crov napisał(a): O co chodzi, Craven? Bo jeżeli chodzi o jego światło to dla mnie jest takie, jak powinno. W sensie, wygląda jak kwasowy efekt światła pod skórą, a nie snajderowska żarówka.

Jeśli idzie o efekty, to nie tylko o światło, które mi nie pasuje i bez mrugnięcia wolałbym "snajderowską żarówkę". Ale też matrixowe zatrzymanie kul, które wygląda potwornie sztucznie i wali CGI na kilometr, scenę "śmierci", całość jest po prostu koszmarna. Szczególnie, że mówimy o kolesiu, który w pojedynkę wygrał wojnę w Wietnamie. Także scena jest gówniana jak dla mnie nie tylko realizacyjnie, ale też fabularnie. Jedyne co może ją uratować, to jakiś głupi twist, że musiał się podłożyć, bo cośtam.

Jestem też w szoku, że można stwierdzić, że serial będący fanficem, jest bardziej wierny komiksowi niż film który używa komiksu jako storyboardu.

RE: Watchmen (HBO, 2019-) [SPOILERY nowych odcinków!] - Kuba - 14-12-2019

Manhattan prawdopodobnie w którymś momencie oddaje część swojej mocy. Zresztą nie ginie tylko zostaje teleportowany.

Przypomina mi to powtórkę z pilota gdzie czepiano się rzeczy które potem zostały wytłumaczone lub okazywało się, że nie są tym co wszyscy obstawiają.
Może wiedział, że i tak go wykończą a jedyny sposób na jakiś pozytywny koniec to podłożenie się. W końcu już w komiksie podkreślano, że np. nie zatrzyma wszystkich bomb w trakcie wojny. Może Kawaleria miała jakiś as w rękawie z którym, jak wiedział, w przyszlości i tak by sobie nie poradził.

RE: Watchmen (HBO, 2019-) [SPOILERY nowych odcinków!] - Albertino - 14-12-2019

(14-12-2019, 03:14)Crov napisał(a):
(13-12-2019, 22:16)Albertino napisał(a):

Dlaczego? Nawet jeżeli uznac, ze Lindelof sobie za bardzo folguje z oryginałem to ducha tego świata oddaje całkiem sprawnie, podczas gdy Snyder w ogole nie rozumiał ducha "Watchmen", mimo że technicznie fabułe oddawał całkiem wiernie.

Tu się zgadzam - Snyder komiksu nawet nie zrozumiał (Moore ma "szczęście" do takich adaptacji), w przypadku Lindelofa mam wrażenie, że - owszem - czuje komiks, ale pofolgował sobie z nim aż za bardzo. I jak już pisałem, ja lubię takie bezceremonialne rozdeptywanie świętości, tyle że to z czym wychodzi w zamian nie jest zwyczajnie tego warte. I tu mamy problem. Bo ani to wierne na chwilę obecną, ani też godne ;)

(14-12-2019, 09:25)Craven napisał(a): Także scena jest gówniana jak dla mnie nie tylko realizacyjnie, ale też fabularnie. Jedyne co może ją uratować, to jakiś głupi twist, że musiał się podłożyć, bo cośtam.
Dlaczego gówniana fabularnie? Manhattan musiał uratować Angelę, co doprowadzilo go do miejsca, w którym zostal postrzelony.

Cytat:Jestem też w szoku, że można stwierdzić, że serial będący fanficem, jest bardziej wierny komiksowi niż film który używa komiksu jako storyboardu.
Ten serial zawsze musial byc fanfickiem, bo nie robi go Moore. I przeciez to oczywiste, ze moze byc bardziej wierny niż film używający oryginału jako storyboardu, bo "Watchmen" to nie tylko obrazki ustawione w odpowiedniej sekwencji.

Snyder w ogóle nie kumał o co chodzi w oryginale, co pokazuje przekokszenie bohaterów, niechęć do pokazania brzuszka Najt Ołla w kostiumie, i tak dalej. Użył formy, która mitologizowala postacie, kiedy ich zadaniem było odbrązowienie superbohaterów - czyli absurd. Więc to, że ustawił kamerę tak, że obrazek w niej przypominał rysunki Gibbonsa to nie znaczy, że oddał ducha komiksu. Lindelof pokazuje raczej ludzi w kostiumach.

Ale przyznam, że Lindelof ma o tyle łatwiej, że nie musi bezpośrednio mierzyć się z oryginałem, bo nie wiemy jaki sequel zrobiłby Moore - a Snyder ma gorzej, bo wiemy jakich Watchmen zrobił Moore.

(14-12-2019, 11:55)Albertino napisał(a): Tu się zgadzam - Snyder komiksu nawet nie zrozumiał (Moore ma "szczęście" do takich adaptacji), w przypadku Lindelofa mam wrażenie, że - owszem - czuje komiks, ale pofolgował sobie z nim aż za bardzo. I jak już pisałem, ja lubię takie bezceremonialne rozdeptywanie świętości, tyle że to z czym wychodzi w zamian nie jest zwyczajnie tego warte. I tu mamy problem. Bo ani to wierne na chwilę obecną, ani też godne ;)
No okej, kumam. Zobaczymy jak to sie skonczy.

RE: Watchmen (HBO, 2019-) [SPOILERY nowych odcinków!] - Craven - 14-12-2019

(14-12-2019, 12:43)Crov napisał(a):
(14-12-2019, 09:25)Craven napisał(a): Także scena jest gówniana jak dla mnie nie tylko realizacyjnie, ale też fabularnie. Jedyne co może ją uratować, to jakiś głupi twist, że musiał się podłożyć, bo cośtam.
Dlaczego gówniana fabularnie? Manhattan musiał uratować Angelę, co doprowadzilo go do miejsca, w którym zostal postrzelony.

Bo mógłby zza okna zmienić całą tą ekipę i ich maszynkę w stertę kurzu. Cała sekwencja nie ma sensu na ten moment.

RE: Watchmen (HBO, 2019-) [SPOILERY nowych odcinków!] - Proteus - 14-12-2019

Mówimy o facecie, którego mózg jest w stanie w wykonywać na raz miliardy kalkulacji, potrzebnych do stworzenia życia na księżycu w ciągu 90 sekund, ale najwyrazniej według Lindelofa, refleks potrzebny do odwrócenia się by powstrzymać kolesia z działem, o którego istnieniu i intencjach wiedział za wczasu, to już jest ponad jego siły i umiejętności...

W komiksie, Manhattan w teorii miał być w stanie w pojedynkę powstrzymać większość Sowieckiego arsenału nuklearnego, ale najwyrazniej grupa Rednecków napierdalających się na przedmiejskim trawniku, to za dużo jak na jego siły.

No chyba, że to jest casus scenariuszowego cheatowania na zasadzie "coś tam, coś tam czas jest jakiś tam, bo postrzeganie przyszłości i przeszłości jest jakieś tam i w ogóle to ja byłem predetermined to die, bo coś tam, coś tam, you cant mess with the timelines Angela, so I need to get killed"

No ja wlasnie odczytywalem to jako zaburzone wpływem tachionów zachowanie - tych, które blokowały mu pamięć oraz tych w broni. Manhattan po przebudzeniu wyraźnie jest - no, cóż, jak po przebudzeniu ze snu. Chaotyczny. To zresztą miałoby przecież sens - Kawaleria wie z kim ma doczynienia, więc logiczne byłoby to, że te tachiony są nie tylko przy wystrzale, ale też ogolnie wpływają na Manhattana.

Alternatywna jest jeszcze opcja, że to jego ludzkie zachowanie - co też może mieć sens w tym kontekście. Tj. on działa w tym momencie impulsywnie - jest marionetką wydarzeń, ale jednocześnie widzi sznurki.

Kwestia tego czy moglby to zrobic zza okna czy nie jest trochę niejasna, bo moce Manhattana są nie do końca opisane w tym kontekście (także w oryginale). Np. nie wiadomo z jakiego dystansu on może działać.

Zobaczymy co powiedzą w finale.

RE: Watchmen (HBO, 2019-) [SPOILERY nowych odcinków!] - Albertino - 14-12-2019

Wszystkie te wyjaśnienia są mocno niezadowalające, by nie rzec, że bezsensowne. Ja bym jednak obstawiał, że Manhattan robi to z jakiegoś powodu, na pełnej świadomce, bo wie jaka jest przyszłość... Wiecie, przeznaczenie i te sprawy :D Obstawiam, że w ostatnim odcinku jeszcze bardziej się to wszystko wysypie, bo nie przeczę - intryga jest solidnie zbudowana, ale jednak na glinianych fundamentach. Dlatego tak boli, kiedy to wszystko, co było tajemnicą zaczyna się stopniowo wyjaśniać. Obym się mylił, ale naprawdę nie przychodzi mi do głowy jak można by sensownie uzasadnić te wszystkie WTF w wątku i motywacjach doktorka.

RE: Watchmen (HBO, 2019-) [SPOILERY nowych odcinków!] - Crov - 16-12-2019

Miał ten serial momenty, ale jednak... naaah.

RE: Watchmen (HBO, 2019-) [SPOILERY nowych odcinków!] - marsgrey21 - 16-12-2019

Ja czekam na drugi sezon.

[Obrazek: tumblr_n5a8gsrwhg1saewy4o1_500.gif]

RE: Watchmen (HBO, 2019-) [SPOILERY nowych odcinków!] - nawrocki - 16-12-2019

U mnie taż raczej nay niż yay. Ten cały build-up, jakkolwiek momentami intrygujący, świetnie zrobiony, z masą poukrywanych smaczków i tropów, okazał się mimo wszystko ciekawszy niż pay-off. Lindelof to bardzo dobry narrator, z budowaniem świata też radzi sobie znakomicie, ma smykałkę do opowiadania originów, ale znowu zawodzi climax. Tzn. nie jest to jakieś mocno rozczarowujace, nie w ten sposób, w jaki rozczarowujący byl chociażby finał LOST, po prostu całosć można skwitować słowami "i to tyle?". Najbardziej chyba boli to, że w centrum postawiono tak nieciekawą postać jak Angela. Ostatnie ujęcie wypada teraz wręcz komicznie, jeśli uznać, że jajko sprawi się tak, jak przewidywał to Manhattan. Nawet nie chce sobie wyobrażać, w którym kierunku by to poszło, jeżeli faktycznie, wiec moze dobrze, że darują sobie drugi sezon.

Pomijam kwestie tego, jak ten serial wypada jako nieoficjalna kontynuacja komiksu Moore'a, bo tutaj można by krytykować długo, jednocześnie chwaląc w paru miejscach za odwagę i rozumienie materiału zródłowego (z czym pod koniec jednak bywało róznie).

Solidna siódemka dla calości się mimo wszystko należy, ale to jest casus pierwszego sezonu "Westworld" - przyzwoita rozrywka, która miała ambicje opowiedzenia czegoś więcej, ostatecznie nie mówiąc nic ciekawego i nie widzę sensu w śledzeniu tego dalej, jeśli wbrew zapowiedziom zdecydują się na kontynuację.

RE: Watchmen (HBO, 2019-) [SPOILERY nowych odcinków!] - Albertino - 17-12-2019

I cóż, nawet nie chce mi się za bardzo nad tym rozwodzić. Z dużej chmury mały deszcz, a finał na poziomie odcinków 7 i 8. Meh.

RE: Watchmen (HBO, 2019-) [SPOILERY nowych odcinków!] - Mental - 17-12-2019

Crov napisał(a):Miał ten serial momenty, ale jednak... naaah.

Czyli co? Nie oglądać?

RE: Watchmen (HBO, 2019-) [SPOILERY nowych odcinków!] - SonnyCrockett - 17-12-2019

A wyczytałeś w tym temacie jakieś opinie które zachęcałyby do oglądania? Jednoznacznie zachwycony jest tylko dziecko w różowych okularach, reszta na siłę szuka pozytywów. Do tego ten niebieski ludzik z wodogłowiem...